Dziś od godziny 16:00 do 17:00 dyżur w Domu Kultury w Gostyni pełnił Przewodniczący Rady Gminy pan Andrzej Wyroba. Głównym tematem rozmowy było omówienie prac Komisji ds. Rozwoju Miejscowości Gostyń. Pragniemy przedstawić krótką relację z tego spotkania.
Pierwszym poruszony temat był związany z gruntowną modernizacją ul. Miarowej (tj. wspólnej inwestycji Gminy Wyry i Starostwa Powiatowego). Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Wyry, wicestarosta Tadeusz Marszolik przedstawił plan modernizacji drogi, budowy chodnika oraz wykonania wjazdów i wyjazdów. Przewodniczący wyjaśnił, że sprawa modernizacji ulicy leży w zakresie Starostwa. Wyjawił też, że chodnik (wbrew powszechnej opinii mieszkańców) nie będzie prowadzony po obu stronach ulicy. Natomiast budowa wjazdów do posesji będzie omawiana indywidualnie, ponieważ w trakcie prowadzenia prac drogowcy będą musieli naruszyć także część własności prywatnej mieszkańców. Modernizacja ma rozpocząć się w przyszłym roku i obejmie część „powiatową” ulicy. Pan przewodniczący zapewnił nas, że Gmina Wyry o wszystkich kolejnych szczegółach tej inwestycji będzie informować na bieżąco.
Kolejnym tematem rozmowy była budowa nagłośnionej ostatnio w mediach Zagrody Śląskiej. Szerzej o tej inwestycji pisaliśmy w tej wiadomości. Pan Przewodniczący na wstępie zaznaczył, że już same plany były nieco kontrowersyjne. Mieszkańcy wyrazili wole ulokowania pieniędzy przeznaczonych na „Zagrodę” w kanalizacje sanitarną. Rada Gminy podeszła do tego nieco inaczej. Jak wyjaśnił przewodniczący, budowa „Zagrody” jest obecnie współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego. Gdyby zrezygnowano z tej inwestycji, o żadnym dofinansowaniu nie byłoby mowy, a Gostyń nadal byłaby pozbawiona własnego terenu rekreacyjnego. Skorzystano więc z okazji do zapełnienia luki. Uspokajamy, żadnych opóźnień w budowie kanalizacji z powodu „Zagrody” na pewno nie będzie.
Następnie Pan przewodniczący odniósł się do trwającego obecnie remontu Domu Kultury. Jak wyjaśnił, remont rozpoczęto od osuszenia budynku i odwodnienia terenu wokół niego. Udało się też wyłożyć kostką brukową parking przylegający do Domu Kultury, a całkiem niedawno przystąpiono do wymiany nagłośnienia sceny, którą ufundowała osoba prywatna. W przyszłości według przyjętego przez gminę planu odnowy, ma dojść m.in. do remontu kuchni, sali widowiskowej oraz wymiany tynku zewnętrznego.
Płynnie przeszliśmy do kolejnej kwestii, a mianowicie przebudowy centrum miejscowości. Czy radni mają jakiś pomysł jak zagospodarować teren w pobliżu biblioteki, poczty, przedszkola i Domu Kultury? Tym bardziej, że zdewastowany płot za przystankiem Gostyń Poczta od wielu lat straszy w centrum. Pan przewodniczący przyznał, że problem tego płotu przewija się od końca ubiegłego wieku. Płot w centrum miejscowości został zdewastowany tak jak wiele innych publicznych obiektów w Gostyni. Przewodniczący zaznaczył w tym miejscu, że problem dewastacji jest bardziej widoczny w naszej miejscowości niż np. w Wyrach. Zaapelował też, aby wszelkie przejawy wandalizmu, były na bieżąco zgłaszane przez świadków zdarzenia na Straż Miejską w celu odnalezienia sprawców (numery do służb porządkowych można znaleźć tutaj).
Budynki w centrum jak i ścieżki tam dziś funkcjonujące są spadkiem pozostawionym przez miasto Tychy za czasów gdy Gostyń przynależała do miasta jako dzielnica (czyli do 1975 do 1991 roku). Jak wyjaśnia Pan przewodniczący, wówczas funkcjonował trochę inny styl, dlatego też przebudowa centrum musiałaby się wiązać także z odnową zabudowań w centrum. W przyszłości ten temat zostanie poruszony na sesji Rady Gminy. Przewodniczący przedstawił też pomysł skorzystania z pomocy studentów przy planie przebudowy (pomysł ten sprawdził się kilka lat temu w Wyrach). Przy stosunkowo niewielkich lub zerowych kosztach, można stworzyć całkiem ciekawy projekt. Na dzień dzisiejszy wiadomo jednak, że już wkrótce w centrum Gostyni zacznie działać system monitoringu przenośnego. To rozwiązanie zostało już sprawdzone w Wyrach i powinno przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców w centrum.
Następnie poprosiliśmy Pana Przewodniczącego o komentarz w sprawie boiska, które kilka lat wstecz, miało powstać za budynkiem Zespołu Szkół w Gostyni. Na chwilę obecną trwają rozważania, czy nie przeznaczyć terenu pod projekt „Orlik 2012”, który zakłada „budowę ogólnodostępnych, bezpłatnych kompleksów boisk sportowych wraz z szatniami i zapleczem socjalnym, w każdej gminie na terenie całego kraju„. Projekt ten został zrealizowany m.in. w Orzeszu i Mikołowie.
Na zakończenie padły jeszcze pytania dotyczące świątecznych iluminacji oraz modernizacji sieci energetycznej. Jeśli chodzi o to ostatnie, to sieć została już częściowo zmodernizowana. Dla przeciętnego obywatela objawia się to w ten sposób, że w razie niespodziewanego zwarcia, tylko na dosłownie sekundę zostajemy pozbawieni energii elektrycznej. Z racji nieznajomości tematu przez redakcje portalu, nie przytaczamy tu technicznych szczegółów przedstawionych przez Pana Przewodniczącego (nie dysponujemy dosłownym zapisem rozmowy). Co tyczy się jednak świątecznych lamp na ulicach Gostyni, jest to sprawa dopiero na przyszłość. Niewykluczone, że udałoby się je zakupić przy udziale sponsora.