Strażnicy miejscy z Łazisk Górnych wspólnie z gliwicką firmą Dron.edu.pl przeprowadzili w Gostyni próby wykorzystania dronów do działań antysmogowych. Maszyny wzbiły się w niebo w piątkowy wieczór 15 października z parkingu przy kościele św. Apostołów Piotra i Pawła. Celem było zbadanie jakości powietrza w rejonie ul. Rybnickiej.
Pomiary ogólne i punktowe
Specjalny patrol pojawił się w Gostyni tuż po zmroku, ok. godz. 18.00, i składał się z funkcjonariuszy straży miejskiej i wykwalifikowanych operatorów dronów. Do badań jakości powietrza w okolicy kościoła wykorzystano dwa współpracujące ze sobą urządzenia – ciężką maszynę z laboratorium pomiarowym oraz lekką zwiadowczo-nawigacyjną, która wykrywa paleniska i zapewnia wsparcie przy pomiarach nad kominami.
– Za pomocą tych dwóch urządzeń, bezzałogowych statków powietrznych, staramy się zlokalizować i ujawnić przypadki spalania substancji zabronionych lub substancji, które towarzyszą spalaniu odpadów. Mierząc jakość powietrza na tym obszarze spróbujemy wytypować, spośród kilkudziesięciu budynków w całej okolicy, takie punkty, które odpowiadają za wzrost niekorzystnych wartości oraz ujawnić sprawców potencjalnego spalania odpadów – wyjaśnił na miejscu kierownik zespołu. – Wcześniej byliśmy w Łaziskach i tam na ponad 50 budynków wskazaliśmy dwa takie źródła – ujawnił.
Jakość powietrza była badana pod kątem pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10, które emituje w większym lub mniejszym stopniu każdy kocioł na paliwo stałe, ale również substancji pozwalających na wykrycie współspalania odpadów, do których zalicza się m.in. etanol, amoniak i chlorek wodoru. Wskazania sensorów na bieżąco trafiały do operatorów i strażników, którzy analizowali je pod kątem konkretnych nieruchomości.
Wykryć i zweryfikować
Celem piątkowych testów przeprowadzonych na terenie Łazisk Górnych i Gostyni było pokazanie możliwości, jakie niosą takie wyspecjalizowane drony, ale też sprawdzenie na konkretnym obszarze działania, jak może przebiegać współpraca między strażą miejską a firmą specjalizującą się w badaniach jakości powietrza z użyciem dronów.
Zdobyte na tej bazie doświadczenie ma znaleźć zastosowanie w przyszłości, bo jeśli zajdzie potrzeba sprawdzenia jakiegoś obszaru pod kątem spalania substancji niedozwolonych, strażnicy będą mogli przy wsparciu takiej firmy dokładnie zbadać okolicę, wykryć źródło problemu, a następnie podjąć interwencję we wskazanym miejscu na podstawie obowiązujących przepisów antysmogowych.
Współpraca z firmami oferującymi pomiary z użyciem dronów jest alternatywą dla zakupu takich urządzeń na własność przez miasto. Drony wyspecjalizowane w pomiarach powietrza są wciąż dość kosztowne, a osoby nimi kierujące powinny mieć nie tylko doświadczenie, ale też zawsze aktualne uprawnienia.