Zatrzymana trzy lata temu z powodu pandemii koronawirusa 16. edycja imprezy kulturalno-oświatowej pn. „Bitwa Wyrska – Bój o Gostyń” odbyła się w sobotę 20 maja w sąsiedztwie Pomnika Pamięci Żołnierzy Września 1939 roku. Widowisko przebiegało w obliczu wojny obronnej Ukrainy przed rosyjskim najeźdźcą – dokładnie w jej 450 dniu.
Impreza zatrzymana przez pandemię
Ostatnia edycja imprezy odbyła się 26 maja 2019 roku. Grupy rekonstrukcji historycznej po raz piętnasty odtworzyły wtedy przed publicznością z całego regionu epizody działań prowadzonych w ramach polskiej wojny obronnej w 1939 roku. Z imprezą związane były liczne atrakcje towarzyszące w tym m.in. defilada grup rekonstrukcyjnych, pokazy współczesnego uzbrojenia wojskowego, piknik forteczny i koncerty plenerowe.
Kolejna edycja zaplanowana na 23 maja 2020 roku została odwołana na ponad miesiąc przed terminem ze względu na trudną sytuacją epidemiologiczną – pierwszą falę zakażeń SARS-CoV-2 i wprowadzone w związku z tym obostrzenia. Z tej samej przyczyny wydarzenie nie odbyło się również w 2021 roku – wtedy wciąż obowiązywały liczne obostrzenia, a w celu uniknięcia kolejnych fal zakażeń trwała akcja szczepień.
Zbrojna napaść na terytorium całej Ukrainy
Do organizacji wydarzenia nieśmiało przymierzano się w 2022 roku po przeprowadzeniu szeroko zakrojonej kampanii szczepień. Jednak nad ranem w dniu 24 lutego Federacja Rosyjska dokonała zbrojnej i niczym nieuzasadnionej napaści na terytorium Ukrainy.
W obliczu przeogromnej tragedii wywołanej działaniami militarnymi i okupacją z dnia na dzień mieszkańcy gminy i regionu włączyli się w pomoc osobom uciekającym z terenów objętych wojną, a potem wspierali obywateli Ukrainy w kolejnych działaniach. Ze względu na to i inne bezpośrednio powiązane z napaścią niekorzystne dla Europy i świata wydarzenia zdecydowano o zaniechaniu prac nad organizacją rekonstrukcji w 2022 roku.
Powrót do sprawdzonej formuły po trzech latach
Jeszcze na początku 2023 roku nic nie wskazywało na to, że impreza wróci do stałego harmonogramu majowych imprez w gminie Wyry, jednak pod koniec lutego, w przededniu rocznicy napaści na Ukrainę, jeden ze współorganizatorów i inicjatorów imprezy ogłosił w mediach społecznościowych początek prac nad jej kolejną edycją po trzech latach przerwy, co później podczas sesji Rady Gminy Wyry potwierdziła wójt gminy.
Zgodnie z planem 16. edycja wydarzenia odbyła się w sobotę 20 maja w rejonie ul. Tęczowej w Gostyni i Pomnika Pamięci Żołnierzy Września 1939 roku, dokładnie w tej samej sprawdzonej i dobrze znanej mieszkańcom formule co przed laty. Impreza została oficjalnie otwarta po godz. 14:30 na kilkanaście minut przez inscenizacją.
– Spotykamy się ponownie po trzech latach przerwy. Dwa lata pandemii i wybuch w ubiegłym roku wojny w Ukrainie spowodowały, że zawiesiliśmy organizację tej imprezy – wyjaśniła już na początku Wójt Gminy Wyry Barbara Prasoł witając wszystkich zgromadzonych. – Cieszę się więc tym bardziej, że możemy znowu spotkać się i razem spędzić to piękne sobotnie popołudnie i wieczór.
– Głównym celem tego przedsięwzięcia jest przypominanie o historycznych wydarzeniach, jakie miały miejsce tu, na tych polach, we wrześniu 1939 roku. Organizujemy tę inscenizację przede wszystkim po to, by pamiętać o tych, którzy oddali życie za ojczyznę, abyśmy my mogli żyć w pokoju. Myślę, że słowo pokój dzisiaj dla każdego z nas nabrało innego znaczenia. Kiedy za granicami Polski toczy się regularna wojna musimy pamiętać, że należy go chronić i dbać o niego, bo nie jest nam dany raz na zawsze. Chcemy pokazać, głownie dzieciom i młodzieży, kawałek historii, by pamiętali – to tu, w tym miejscu 84 lata temu, toczyły się jedne z pierwszych walk wojny obronnej, które rozegrały się we wrześniu 1939 roku na Górnym Śląsku – przypomniała wójt.
Do zebranych wokół pola inscenizacji zwróciła się również europosłanka Izabela Kloc. W liście odczytanym przez reprezentującą ją asystentkę europarlamentarzystka przypomniała, że „Bitwa Wyrska – Bój o Gostyń” to największa rekonstrukcja historyczna w województwie śląskim i jedna z najbardziej widowiskowych w całej Polsce.
Ponadto wskazała, że wobec wojny za wschodnią granicą rekonstrukcja Bitwy Wyrskiej nabrała w tym roku mocy ważnej przestrogi, a na koniec zwróciła wszystkim uwagę na to, że słowa o wartości jaką jest pokój „nie są dziś już tylko sloganem na kartach historii a odbiciem współczesności”.
Po oficjalnym powitaniu wszystkich gości delegacje złożyły wieńce pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Września 1939 roku. Chwilę wcześniej wszyscy mogli wysłuchać koncertu w wykonaniu orkiestry dętej KWK Bolesław Śmiały w Łaziskach Średnich.
W samym widowisku, które rozpoczęło się ok. godz. 15.00, udział wzięło ponad 150 rekonstruktorów z kilku różnych grup z całej Polski. Narratorem widowiska był w tym roku po raz pierwszy historyk Andrzej Olejko, a całą imprezę poprowadził Marcin Godzik, konferansjer i prezenter kojarzony m.in. z Radiem Best.
Następnie w rejonie schronu bojowego „Sowiniec” rozpoczął się tradycyjny Piknik Forteczny z muzyką na żywo. W międzyczasie jak zawsze można było m.in. zapoznać się z wyposażeniem schronu, przyjrzeć się dokładniej stanowiskom grup rekonstrukcyjnych i odwiedzić wystawę sprzętu Wojska Polskiego, w tym punkt rekrutacji.
Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali strażacy z OSP Gostyń i OSP Wyry, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie oraz strażnicy miejscy z Łazisk Górnych.
Organizatorami wydarzenia byli: Urząd Gminy Wyry, Ars Cameralis Silesiae Superioris, Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Tychach oraz Dom Kultury w Gostyni. Partnerem wydarzenia było województwo śląskie, a patronat honorowy nad imprezą objęli: Minister Obrony Narodowej, Marszałek Województwa Śląskiego, Wojewoda Śląski, Przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Starosta Powiatu Mikołowskiego.
Jak to się wszystko zaczęło…
Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2005 roku w rejonie schronu bojowego „Sowiniec” przy ul. Tęczowej, w miejscu, w którym na znacznie szerszą niż wcześniej skalę zaczęto utrwalać pamięć o wydarzeniach mających miejsce w Gostyni we wrześniu 1939 roku.
Doszło do tego za sprawą Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”, które dwa lata wcześniej zajęło się renowacją zaniedbanego gostyńskiego schronu.
Od tamtej pory impreza odbywa się cyklicznie przy udziale samorządu terytorialnego, związku kombatantów i organizacji wojskowych.
Na przestrzeni lat nieco zmieniła się główna lokalizacja, program widowiska uległ znacznemu rozszerzeniu, ale idea towarzysząca wydarzeniu pozostała ta sama.
W latach 2020-2021 impreza nie odbyła się ze względu na pandemię wirusa SARS-CoV-2, a w roku 2022 z uwagi na rosyjską agresję na Ukrainę.