Zakończyła się modernizacja stacji bazowej sieci Orange działającej z dachu ośrodka zdrowia przy ul. Rybnickiej 2. Na maszcie kratownicowym dowieszono dodatkowy sprzęt, dzięki któremu klienci tej sieci uzyskali dostęp do LTE w zakresie częstotliwości 1800 MHz i 2100 MHz. Z nowych pasm skorzystają wkrótce również klienci sieci T-Mobile.
Włączono pasma pojemnościowe
Kolejna modernizacja stacji bazowej operatora, który jako pierwszy wprowadził cyfrową łączność mobilną w Gostyni na przełomie XX i XXI wieku, to dość duży skok jakościowy i pewnego rodzaju nobilitacja. Po ponad 20 latach operowania na terenie miejscowości wyłącznie na pasmach pokryciowych – 800 MHz i 900 MHz, charakterystycznych dla obszarów wiejskich, operator dołączył do tego zestawu pasma pojemnościowe – 1800 MHz i 2100 MHz, wykorzystywane z założenia w miejscach o większej gęstości zaludnienia.
Za ich sprawą, do działającej od samego początku sieci 2G na 900 MHz, uruchomionej w 2014 roku sieci 3G na 900 MHz, a także dodanego w 2016 roku pasma LTE na 800 MHz, operator dołączył kolejne pasma LTE wraz z możliwością agregacji dostępnych pasm LTE w ramach technologii LTE Advanced. – Przełoży się to na zwiększenie możliwości sieci, a z punktu widzenia klientów – na większy komfort korzystania z usług mobilnych, w tym szybszy internet LTE – zapewnia biuro prasowe operatora.
Po wykonaniu modernizacji operator dołączył do pozostałych operatorów działających z Gostyni, którzy pasma pojemnościowe oraz agregację pasm LTE wprowadzili już dużo wcześniej. Wkrótce dostęp do nowych pasm uzyskają także klienci T-Mobile, ponieważ obie sieci współdzielą posiadane przekaźniki za sprawą spółki joint-venture NetWorkS!.
Przebudowa w dwóch etapach
Modernizacja rozpoczęła się ponad miesiąc temu, w czwartek 7 października. W miejscu dotychczasowych wsporników pozwalających na instalację jednej anteny sektorowej na każdy sektor, które znajdowały się na maszcie od początku istnienia stacji Orange w Gostyni, zamontowano zupełnie nowe wsporniki umożliwiające montaż obok siebie do dwóch anten sektorowych na każdy sektor. Jednocześnie na nowy stelaż przeniesiony został istniejący zestaw anten Huawei ADU4517R0v01 790-862 / 880-960 MHz (dual-band) wraz z okablowaniem – strona prawa, a tuż obok dowieszono nowy zestaw anten Huawei ATR4518R11v06 690-960 / 2×1695-2690 MHz (triple-band) bez okablowania – strona lewa.
Powyżej anten sektorowych, pomiędzy częścią zajmowaną przez Orange a częścią szczytową zajmowaną przez spółkę Towerlink Poland (dawniej Polkomtel Infrastruktura), zamontowano ponadto dwa dodatkowe i o 2/3 krótsze wsporniki skierowane w kierunkach południowo-wschodnim i południowo-zachodnim.
Trzy tygodnie później, w piątek 29 października na dwóch krótszych wspornikach zamontowane zostały wyniesione moduły radiowe (RRU) dostarczone przez Huawei, a przeznaczone do obsługi LTE 1800 i LTE 2100. W przeciwieństwie do poprzednich modernizacji na stacji nie zamontowano modułów fabrycznie nowych, a urządzenia które pracowały wcześniej w innych miejscach – w ramach ich ponownego wykorzystania.
Jednocześnie do tych modułów RRU podłączone zostały nowe anteny sektorowe poprzez użycie portów dla pasm pojemnościowych (wejścia oznaczone kolorem żółtym). Porty dla pasm zasięgowych (kolor czerwony) pozostały zaślepione, ponieważ ich obsługą zajmuje się zestaw z 2016 roku. Zgodnie ze specyfikacją wolne porty w nowych antenach mogłyby być wykorzystane nie tylko dla częstotliwości z zakresu 800 MHz i 900 MHz, ale też 700 MHz, które w Polsce zostaną uwolnione dopiero w 2022 roku.
Nowe pasma po raz pierwszy zostały włączone po Wszystkich Świętych, we wtorek 2 listopada, ale komercyjne wdrożenie nastąpiło dopiero w poniedziałek 15 listopada.
Sieć Orange z masztu w centrum Gostyni:
Pasmo | Technologia | Szerokość bloku |
2100 MHz | LTE | 15 MHz |
1800 MHz | LTE | 10 MHz |
900 MHz | 2G / 3G | – |
800 MHz | LTE | 10 MHz |