W ostatnim tygodniu wśród mieszkańców gminy Wyry nie odnotowano nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 – wynika z danych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tychach. W Gostyni i Wyrach nie ma też osób objętych kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym. Zdarzyło się tak po raz pierwszy od czterech miesięcy.
Na badanym przez PSSE Tychy obszarze w podobnej sytuacji znalazły się tylko trzy inne gminy: Bojszowy, Imielin i Chełm Śląski. Brak aktywnych przypadków, przy kilku osobach na kwarantannie lub pod nadzorem sanepidu, notuje się w Ornontowicach, Goczałkowicach i Bieruniu. Aktywne przypadki nadal występują m.in. wśród mieszkańców Tychów (18), Łazisk Górnych (5), Mikołowa (3), Orzesza (2) i Kobióra (2).
Mimo dość dobrych danych dla obszaru PSSE Tychy, sytuacja w skali państw Unii Europejskiej pogarsza się z dnia na dzień. W sobotę 19 września w Polsce po raz pierwszy odnotowano ponad 1000 nowych przypadków zakażenia w ciągu jednej doby. Ostatni tydzień przyniósł z Czech niepokojące informacje o 2000-3000 zakażeniach dziennie. Z kolei coraz trudniejsza sytuacja we Francji i Hiszpanii skłoniła rząd RP do wpisania tych państw na listę z zakazem lotów (zakaz obowiązuje od środy 16 września).
Zasada DDM cały czas obowiązuje
W wydanym 14 września opracowaniu pt. „Zrozumieć COVID-19”, za którym stoi zespół specjalistów powołany przez Polską Akademię Nauk, przypomniana się, że do zakażenia najczęściej dochodzi w sytuacji dłuższego i bliskiego kontaktu z osobą już zakażoną – zwłaszcza w pomieszczeniach zamkniętych. Szanse zakażenia można zmniejszyć, skracając kontakt i konsekwentnie zachowując dystans od innych osób. Niezmiennie zaleca się staranne noszenie maseczek (tak by dokładnie zakrywały usta i nos) oraz częste mycie rąk.
Od 2 września 2020 roku obowiązują nowe zasady dotyczące kwarantanny (odosobnienie osoby zdrowej, z powodu narażenia na zakażenie) oraz izolacji (odosobnienie osoby, której pierwszy wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 jest dodatni).
Izolacja domowa trwa 10 dni, jeżeli nie wystąpiły objawy COVID-19. W przypadku, gdy w czasie izolacji objawy wystąpią, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej postanawia o przedłużeniu izolacji, a jej zakończenie może nastąpić nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów.
W przypadku izolacji szpitalnej i w izolatorium o zakończeniu izolacji decyduje lekarz. Jej zakończenie nie może nastąpić wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów, a ostatnie 3 dni muszą być bez objawów choroby.
Kwarantanna nakładana przez inspekcję sanitarną została skrócona do 10 dni – przy odstąpieniu od testowania osób bezobjawowych w kwarantannie.
źródło: gov.pl/web/koronawirus/