W dniu 26 października w sali widowiskowej Domu Kultury odbyło się drugie w tym roku spotkanie włodarzy Gminy Wyry z mieszkańcami Gostyni. Spotkaniu przewodniczyła Wójt Gminy Wyry, pani Barbara Prasoł wraz z przewodniczącym Rady Gminy Wyry, panem Andrzejem Wyrobą. Udział w spotkaniu wzięli ponadto gostyńscy radni oraz urzędnicy: skarbnik, sekretarz i mecenas gminy, pracownicy Referatu Gospodarki Komunalnej i Lokalowej, a także dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej oraz specjalista do spraw obronności.
Zasady postępowania w sytuacjach kryzysowych
W ramach pierwszego punktu spotkania pan Józef Baranowski doradca Urzędu Gminy w zakresie obrony cywilnej, zarządzania kryzysowego i spraw obronnych, omówił temat zagrożeń kryzysowych występujących w czasach pokoju.
Na terenie przez nas zamieszkiwanym możemy mieć od czynienia z wieloma sytuacjami kryzysowym. Jedną z nich jest możliwość skażenia terenu środkami radioaktywnymi w wyniku awarii elektrowni atomowej. Najbliższe tego typu elektrownie znajdują się w promieniu 130-140km na terenie Czech i Słowacji. Obiekty te są eksploatowane od czasów zimnej wojny i powstały na podstawie technologii używanej na terenie Związku Radzieckiego. W przypadku awarii elektrowni i wystąpienia niesprzyjających warunków atmosferycznych, skażenie radioaktywnymi środkami może swoim zasięgiem objąć nawet teren naszej gminy. Kolejnym zagrożeniem jest skażenie terenu środkami toksycznymi, które są obecnie stosowane na szeroką skalę przez zakłady chemiczne w procesie produkcji. W przypadku niekontrolowanego wycieku może dojść do poważnego skażenia gleby. Na terenie gminy nie działają przedsiębiorstwa chemiczne i nie występują magazyny tego typu środków, ale zagrożenie może wystąpić w gminach ościennych i swoim obszarem objąć również teren Gostyni. Terroryzm jest kolejnym zagrożeniem, które może wystąpić w tak zwanych czasach pokoju. Pomimo tego, że w najbliższej okolicy nie występują duże skupiska ludzi, ani nie są umiejscowione ważne strategiczne państwowe instytucje, nie należy bagatelizować takiego zagrożenia. Najczęściej występującym zagrożeniem są jednak sytuacje kryzysowe związane z działalnością natury. W ostatnich latach natura stała się pod tym względem nieco bardziej aktywna. W zeszłym roku mieszkańcy na własnej skórze odczuli między innymi skutki powodzi, ale na naszym terenie występują również potężne wichury i trąby powietrzne. Do zagrożeń naturalnych zaliczamy ponadto opady śniegu oraz epidemie (na przykład ptasiej grypy czy wirusa grypy A/H1N1).
Na wymienione powyżej zagrożeń naturalne można, a nawet należy się przygotować. Jeżeli istnieje ryzyko wystąpienia podtopienia naszego domostwa, warto być na taką ewentualność odpowiednio wcześniej przygotowanym. Dobrym krokiem będzie zakup worków i wystarczającej ilości piasku. W chwili zagrożenia będziemy w ten sposób mieli możliwość szybkiej reakcji i zabezpieczenia dóbr materialnych. Gmina ma obowiązek pomagać swoim mieszkańcom w chwili wystąpienia sytuacji kryzysowych w ramach środków którymi dysponuje. Jeżeli jednak zagrożenie obejmuje zbyt duży obszar, nie uda się równie szybko dotrzeć z pomocom do każdego poszkodowanego, dlatego tak ważne są tego typu podstawowe czynności zaradcze.
– W przypadku pożarów przede wszystkim nie możemy dopuszczać do sytuacji kiedy ten proces może wystąpić. Należy unikać przeciążania domowej sieci (obecnie większość sprzętów pracuje na prąd) i używania otwartego ognia (zapaliczki, świec) w miejscach, gdzie znajdują się materiały łatwopalne. (…) W razie gdyby doszło już do pożaru, niestosowne jest gaszenie wodą sprzętów podpiętych do sieci, gdyż najpierw to urządzenie należy odłączyć od prądu. Identycznie postępujemy w przypadku zapalenia benzyny lub ropy składowanej na przykład w piwnicy – nie wolno gasić tych cieczy za pomocą wody – tłumaczył zebranym mieszkańcom pan Józef Baranowski.
Aby skutecznie bronić się przed porywistym wiatrem lub rzadziej występującymi huraganami, powinniśmy przede wszystkim obserwować wydawane przez IMGW komunikaty meteorologiczne. W chwili wydania ostrzeżenia, należy zabezpieczyć przedmioty znajdujące się w obejściu, a które mogą zostać porwane przez wiatr. Wskazane jest zamknięcie wszystkich okien, zwłaszcza tych znajdujących się na poddaszu. W razie wybrakowania szyb w oknach na strychu, należy uzupełnić braki tak, aby wiatr nie miał możliwości wdarcia się do pomieszczenia i łatwego zerwania dachu.
Na zakończenie omawiania tematu zagrożeń, jeden z mieszkańców zapytał o lokalizacje miejsc, gdzie można nabyć wspomniane wcześniej worki na piasek. Specjalista do spraw obrony odpowiedział, że tego typu worki można zakupić w sklepach ogrodniczych i budowlanych w cenie nie przekraczającej kilkudziesięciu groszy za sztukę. Nasze lokalne Ochotnicze Straże Pożarne dysponują pokaźnym zapasem takich worków, jednak zostaną one użyte jedynie w chwili wystąpienia realnego zagrożenia na dużym obszarze.
Budowa kanalizacji sanitarnej
Kolejny temat tradycyjnie dotyczył budowy w naszej miejscowości kanalizacji sanitarnej-wysokociśnieniowej. Informacje związane z przebiegiem inwestycji przedstawił pracownik Urzędu Gminy, pan Mariusz Kolberg z Referat Rozwoju, Infrastruktury i Zamówień Publicznych.
Przetarg na realizację kolejnych etapów budowy kanalizacji wysokociśnieniowej w Gostyni został rozstrzygnięty w tym roku. Generalnym wykonawcą zadania jest Zakład Robót Inżynieryjno Budowlanych „ZRIB” z Międzybrodzia Bialskiego. Zadanie będzie realizowane przez dwa lata – od roku 2011 do sierpnia 2013 roku. W tym roku zakres prac obejmuje obszar całej ulicy Tyskiej od skrzyżowania z ulicą Tęczową w kierunku centrum, ulicę Pszczyńska od centrum do ulicy Fityki oraz wszystkie budynki przy ulicy Fityki. W ramach zadania wykonawca w bieżącym roku wykona około 6km sieci kanalizacyjnej i podłączy 122 posesje. Koszt tego etapu inwestycji zamyka się w kwocie około 2 mln 750tys. złotych. W przyszłym roku wykonawca przystąpi do realizacji kolejnego etapu, który obejmuję ulicę Rybnicką na odcinku od centrum miejscowości do Zespołu Szkół wraz z ulicami do niej przyległymi. Zostanie zrealizowanych około 13km sieci do której podłączonych zostanie 256 budynków. Ta część inwestycji będzie kosztowała około 5 mln 800 tys. złotych. Ostatni rok realizacji inwestycji będzie obejmował następny fragment ulicy Rybnickiej (tj. od Zespołu Szkół do skrzyżowania z ulicą Motyla). W ramach tego etapu powstanie 2km sieci kanalizacyjnej, a podłączonych zostanie 27 budynków. Koszt budowy tej części zamyka się w kwocie 870 tys. złotych. W ramach budowy kanalizacji w miejscach gdzie uszkodzona zostanie nawierzchnia drogi, ubytki w jezdni zostaną uzupełnione przez wykonawcę.
Przedstawiciel Urzędu Gminy przedstawił także ogólny schemat działania kanalizacji w pojedynczej nieruchomości. Każda posesja w Gostyni będzie posiadała indywidualną pompownie zasilaną z instalacji wewnętrznej budynku. Opłaty z tytułu korzystania z kanalizacji, będą naliczane na podstawie odczytu z wodomierza. Przydomowe pompy występują w dwóch rodzajach: trzyfazowej i dwufazowej. Docelowo montowana jest wersja trzyfazowa, ale w przypadku braku technicznych możliwości instalacji, zamontowania zostanie pompa w układzie dwufazowym.
Aktualnie realizowany etap będzie zakończony w terminie do 30 listopada 2011 roku. Po tym czasie sieć ma zostać oddana do eksploatacji. Całość inwestycji będzie stopniowo odbierana przez specjalnie powołaną do tego celu komisję. Po okresie przejściowym pomiędzy datą zakończenia budowy, a odbiorem sieci kanalizacyjnej przez Urząd Gminy, mieszkańcy otrzymają informacje o możliwości podłączenia wewnętrznych instalacji budynków do sieci. Końcowe podłączenie budynku do kanalizacji, właściciele posesji musieli jednak wykonać we własnym zakresie.
Pierwsze pytanie ze strony mieszkańców dotyczyło sytuacji, gdy woda dla gospodarstwa domowego jest pobierana ze studni, a nie sieci wodociągowej. Czy licznik będzie zamontowany przy ujęciu wody ze studni? Pracownik Urzędu Gminy wyjaśnił na podstawie przykładu, że pobranie ze studni 10m³ wody zostanie naliczone przez wodomierz na poczet 10m³ wody oddanej do kanalizacji. Warto w tym przypadku zainstalować dodatkowy licznik wody używanej do celów sanitarnych, a nie podlewania ogrodu czy mycia samochodu. Opłata za korzystanie z kanalizacji będzie w takim przypadku naliczana na podstawie różnicy w odczytach wodomierzy.
Kolejne pytanie dotyczyło lokalizacji przydomowych pomp. Czy urządzenia będą montowane według planu udostępnionego przy ogłaszaniu przetargu? Pan Mariusz Kolberg wyjaśnił, że na podstawie projektu kanalizacji uzyskano pozwolenie na budowę , a teraz na podstawie pozwolenia prowadzone są prace przy realizacji tej inwestycji. Dokładne lokalizacje pomp mogą zostać ustalone indywidualnie z kierownikiem budowy przez właściciela posesji.
Następne pytanie zadał mieszkaniec ulicy w ramach której prace przy realizowaniu inwestycji zostały już poczynione – czy uzupełniona zostanie ilość tłucznia w miejscach gdzie utworzyły się zagłębienia? W odpowiedzi mieszkaniec uzyskał zapewnienie, że braki zostaną uzupełnione, gdyż leży to w zakresie robót wykonawcy. Jeżeli problem z wyrwami w jezdni ponownie wystąpi po okresie zimowym, braki także będą uzupełnione. Na chwilę obecną 80% prac ziemnych została wykonana poprzez odwierty, co do minimum ograniczyło konieczność wykonywania uciążliwych odkrywek na przykład w jezdni. Wójt Gminy Wyry poprosiła o zgłaszanie konkretnych lokalizacji w celu przekazania informacji generalnemu wykonawcy.
Inny mieszkaniec Gostyni zapytał czy wykonawca jest świadom wszystkich instalacji podziemnych, jakie znajdują się na prywatnych podwórkach. Pracownik Urzędu Gminy wyjaśnił, że to mieszkańcy wskazują kierownikowi budowy, gdzie umiejscowione zostały konkretne instalacje podziemne.
Następnie mieszkańcy objęci aktualnym etapem budowy kanalizacji zasugerowali, aby wykonawca po kolei prowadził prace na prywatnych nieruchomościach, gdyż obecnie na kolejność nie ma żadnej reguły. Propozycja wynika to z tego względu, że właściciele posesji chcieliby znać orientacyjny termin wykonania prac na ich własnościach. Wójt Gminy Wyry zapewniła, że sugestia zostanie przekazana do wiadomości wykonawcy.
Na zakończenie tej części spotkania, jeden z mieszkańców zapytał o lokalizacje skrzynki przydomowej pompy. Skrzynia przede wszystkim musi być widoczna dla właściciela posesji i obsługi sieci, najlepiej w niedalekiej odległości od samego urządzenia, wyjaśnił pracownik Urzędu Gminy.
– Jeżeli budynek znajduje się zbyt daleko, skrzynia montowana jest na specjalnym postumencie, ale to rzadko stosowany wariant – dodaje.
Inwestycje gminne
W kolejnym punkcie spotkania Wójt Gminy Wyry wymieniła gminne inwestycje już zrealizowane, jak i te, które będą prowadzone na terenie Gostyni w przyszłym roku.
W tym roku kalendarzowym przede wszystkim zakończono budowę Zagrody Śląskiej za budynkiem Domu Kultury. Obiekt jest elementem większej całości, której projekt jest realizowany stopniowo w zależności od dostępnych w budżecie środków. Drugą zrealizowaną inwestycją wspólnie z gminami powiatu mikołowskiego jest sieć tras rowerowych. Na terenie Gminy Wyry usytuowano 160 znaków informacyjnych na 34km wytyczonych tras. Wybudowano 6 wiat i jeden punkt postojowy wraz z mapami sieci. W ramach projektu w naszej gminie utwardzono ponadto odcinki leśne. Inwestycja została w 85% zrealizowana ze środków unijnych, co obliguje nasz samorząd do potrzymania trwałości projektu przez kolejnych 5 lat. Ze względu na liczne dewastacje, Urząd Gminy jest zmuszony z własnego budżetu finansować naprawę każdej uszkodzonej tabliczki czy punktu postojowego.
W nadchodzącym roku przede wszystkim realizowana będzie budowa kanalizacji na kwotę 5mln złotych. Ponadto dokończona zostanie budowa jednokierunkowej drogi wokół Domu Kultury wraz z parkingami. Planuje się ponadto wydanie nowej mapy naszej gminy. Mapa będzie zawierała wszystkie nowe ulice i uwzględniała przyszłoroczną zmianę granic Gostyni. Powstanie także specjalna mapa internetowa, której wyszukiwarka będzie odnajdywała adresy na przykład według lokalnego nazewnictwa
Informacje i sprawy bieżące
Ostatni punkt spotkania został poświęcony sprawom aktualnym. Na początku Wójt Gminy Wyry przedstawiła mieszkańcom trzy istotne informacje:
1. W dniu 26 lipca 2011 roku Rada Ministrów podjęła rozporządzenie w sprawie zmiany granic i powierzchni niektórych gmin. Najistotniejszą informacją zawartą w rozporządzeniu jest to, że ulica Zaleśna z dniem 1 stycznia 2012 roku będzie ulicą Zaleśną w Gostyni. Obszar gminy powiększy się z tego względu o ponad 7 hektarów. Teren, który dołączy w granice naszej gminy obejmuje działki od ulicy Miarowej do granicy z lasem kobiórskim (po obu stronach).
– Od tego momentu z Kobiórem będzie faktycznie dzielił nas las – podsumowała Wójt Gminy Wyry.
3) w województwie śląskim, w powiecie mikołowskim – gminy Wyry i w powiecie pszczyńskim – gminy Kobiór przez włączenie do dotychczasowego obszaru gminy Wyry części obszaru obrębu ewidencyjnego Kobiór, to jest działek ewidencyjnych o numerach: 22/3, 22/5, 23/1, 23/2, 23/4, 24/1, 24/3, 329/49, 330/49, 331/49, 332/49, 335/49, 337/49, 338/49, 339/49, 374/49, 375/49, 623/49, 624/49, 625/49, 626/49, 627/49, 628/49, 629/49, 630/49 i 631/49, o łącznej powierzchni 7,60 ha, z gminy Kobiór;
Dokument źródłowy: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 lipca 2011 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz zmiany siedzib władz niektórych gmin (pdf)
2. W ubiegłym tygodniu przedstawiciele Poczty Polskiej na spotkaniu z Wójt Gminy Wyry poinformowali, że z dniem 2 listopada w pomieszczeniu po kiosku Ruchu w centrum Gostyni, zostanie uruchomiony punkt pocztowy. Mieszkańcy będą mieli możliwość nadania w tym miejscu przesyłek i przelewów w dni robocze od 15:00 do 17:00. Jednocześnie Wójt Gminy Wyry poinformowała o możliwości otwarcia agencji pocztowej. Poczta Polska jest skłonna podpisać umowę na prowadzenie agencji na przykład w domu prywatnym. Według obecnej umowy agencja nie musi przynosić zysków, wystarczy że będzie otwarta przez 4 godziny dziennie. Przewiduje się wynagrodzenie dla agenta w wysokości 550zł/miesięcznie + prowizje. Jeżeli punkt przyjmie się w lokalnym środowisku, Poczta Polska jest skłonna renegocjować umowę na lepszych warunkach.
3. Z informacji jaka wpłynęła do Urzędu Gminy Wyry od PKP Polskich Linii Kolejowych, w dniach od 2 listopada od godziny 7:00 do 6 listopada do godziny 15:00 będzie przeprowadzana naprawa przejazdu kolejowego w Wyrach. Ulica Pszczyńska na czas prowadzenia prac zostanie całkowicie zablo0kowana, a ruch samochodowy poprowadzony oznakowanymi objazdami według przyjętego przez marszałka województwa projektu zmiany organizacji ruchu.
Szczegółowych informacji w tym zakresie udzieliła kierownik Referatu Rozwoju, Infrastruktury i Zamówień Publicznych w Urzędzie Gminy Wyry, pani Ewa Taut. Jeżeli chodzi o funkcjonowanie komunikacji miejskiej, to Miejski Zarząd Komunikacji w Tycach zaakceptował plan objazdów, a ruch autobusów będzie poprowadzony drogami powiatowymi. Trasa przejazdu będzie przebiegać począwszy od Wyr: poprzez ulicę Łaziską, później ulicę Sikorskiego i ulicę 22 lipca w Łaziskach Średnich do ulicy Łuczników w Gostyni. Z kursu autobusów 157 i 294 wypadną dwa przystanki w tym przystanek „Gostyń Pszczyńska”. Dokładne informacje o zmianach pojawią się wkrótce na przystankach, w autobusach i na stronie Urzędu Gminy. Osoby mieszkające w obrębie wyłącznych przystanków, muszą samodzielnie uporać się ze zmianami. Niestety, plan poprowadzenia objazdu został zatwierdzony bez konsultacji, a Urząd Gminy pomimo prowadzonej korespondencji, został postawiony przez faktem dokonanym.
W związku z tą informacją pojawiło się pytanie o planowaną przebudowę skrzyżowania z DK1 w Tychach, która może zakłócić bezpieczeństwo pieszych i lokalnych kierowców w Gostyni. Wójt Gminy Wyry odpowiedziała, że prace drogowe w Tychach nie odbiją się na bezpieczeństwie mieszkańców, bo objazd zostanie poprowadzony ulicą Bielską. Przewodniczący Rady Gminy Wyry, pan Andrzej Wyroba w tym miejscu dodał, że roboty drogowe w Tychach zbiegną się w czasie z remontem wiaduktu w Kobiórze, co skutecznie zniechęci większość kierowców do objazdu ulicami Gostyni.
Kolejne pytanie dotyczyło możliwości usunięcia fotoradaru przy ulicy Pszczyńskiej. Jeden z mieszkańców podważył potrzebę istnienia fotoradaru w tym miejscu argumentując, że prawdopodobnie jest wyłączony.
– Większość kierowców zdaje sobie z tego sprawę i nie zwalnia na jego widok – dodał.
Kwestia fotoradarów niestety nie leży w zakresie Urzędu Gminy. Fotoradar w rejestrach nie figurował jako atrapa, więc nadal znajduje sie przy ulicy Pszczyńskiej, odpowiedziała kierownik referatu infrastruktury. Być może zawartość obudowy raz na pewien czas jest uzupełniana odpowiednim urządzeniem – dodała pani kierownik. Inny z mieszkańców Gostyni stwierdził natomiast, że lokalizacja fotoradaru jest zasadna i jego zdaniem kierowcy bardzo często zwalniają z obawy przed mandatem.
Następnie mieszkaniec ulicy Tyskiej poprosił o montaż progów zwalniających przy swojej ulicy lub budowę chodnika. Realizacja sugestii jest wskazana ze względu na nadmierną prędkość kierowców, nawet w świetle obowiązującego ograniczenia prędkości.
– Samochody poruszające się zbyt dużą prędkością zagrażają przede wszystkim bezpieczeństwu pieszych – argumentował zainteresowany sprawą mieszkaniec.
Propozycje będą rozważane, jednak w przypadku progów zwalniających, najczęściej sami mieszkańcy blokują ich powstanie. Nikt ostatecznie nie chce instalacji progu w pobliżu swojego domostwa.
Kolejna sugestia mieszkańca dotyczyła wydłużenia czasu na przejście na pasach przy sygnalizatorze w centrum. Osoby starsze i matki z małymi dziećmi nie są w stanie przejść na drugą stronę jezdni w tak krótkim czasie. Jako wzór do naśladowania mieszkaniec podaje sygnalizator w Kobiórze. Czas na przejście przez ulicę Centralnąw Kobiórze (droga 928 do której zalicza się również ulica Pszczyńska) jest odpowiedni dla wszystkich uczestników ruchu. Kierownik referatu infrastruktury odpowiedziała, że wielokrotnie sugerowano taki wariant w pismach do Powiatowego Zarządu Dróg, ale każdorazowo uzyskiwano odpowiedź odmowną. W kolejnym piśmie Urząd Gminy na pewno przedstawi przykład sygnalizatora w Kobiórze.
Inny mieszkaniec Gostyni zgłosił niebezpieczne załamanie asfaltu na ulicy Rybnickiej. Wyrwa w jezdni została już zgłoszona zarządcy drogi. Uszkodzenie zostanie naprawione w listopadzie.
Korzystając z udzielonego głosu, kierownik Referatu Rozwoju, Infrastruktury i Zamówień Publicznych pani Ewa Taut przedstawiła mieszkańcom wyniki przetargów na zimowe utrzymanie dróg. Powiat w ramach swojego przetargu wyłonił firmę z Orzesza, która będzie odpowiadała za utrzymanie dróg powiatowych i za drogę wojewódzką. Drogi gminne w Gostyni będą natomiast utrzymywane przez ta sama firma co w roku ubiegłym. Gmina ponadto będzie starała się regularnie odśnieżać chodnik przy ulicy Pszczyńskiej.
W ramach tego tematu jeden z mieszkańców zapytał, czy wjazd ciężkiego sprzętu nie uszkodzi chodnika. Kierownik referatu odpowiedziała, że odśnieżanie chodnika jest realizowane w ramach umowy podpisanej przez gminę i taka sytuacja jest oczywiście możliwa. Powiatowy Zarząd Dróg nie widzi konieczności odśnieżania chodnika przy drodze wojewódzkiej, dlatego gmina we własnym zakresie postanowiła zadbać o chodnik przy pomocy środków którymi dysponuje.
– Czy gmina przygląda się odśnieżaniu chodników przez właścicieli położonych w pobliżu posesji? – zapytał inny z mieszkańców. Pani Ewa Taut odpowiedziała, że w roku ubiegłym przeprowadzono akcję Straży Miejskiej na ulicy Miarowej. Strażnicy od domu do domu kontrolowali w jaki sposób mieszkańcy wywiązują się z obowiązku utrzymania chodnika. Akcja spotkała się z niemiłym przyjęciem mieszkańców, ale w tym roku możemy postąpić tak samo, odpowiedziała pani kierownik.
Jeden z mieszkańców zaproponował ustawienie dużej mapy miejscowości w centrum Gostyni. Dawniej takie mapy były umiejscowione i stanowiły znaczne ułatwienie dla osób z zewnątrz. Wójt Gminy Wyry odpowiedziała, że w przyszłości być może uda się zrealizować tą propozycję, na przykład w porozumieniu ze sponsorami (jak miało to miejsce w przypadku poprzedniej tablicy informacyjnej).
– Czy gmina dostrzega zbieżność nazw jeżeli chodzi o ulicę Wilhelma Bojdoła w Gostyni i ulicę Ks. Bojdoła w Wyrach? – zapytał jeden z mieszkańców – Przyjezdni często pytają o numery domów, które przy tej ulicy nie występują – dodał.
Wójt Gminy Wyry przyznała, że taki problem istnieje i Urząd Gminy wszędzie stara się je rozróżniać.
Mieszkanka Gostyni zapytała o miejsca spotkań dla młodzieży na terenie miejscowości. Wójt Gminy Wyry odpowiedziała, że tygo typu miejscem jest Zagroda Śląska otwarta dla wszystkich codziennie od godziny 8:00 do 15:30. W późniejszych godzinach brama może zostać otwarta w uzgodnieniu z panią dyrektor Domu Kultury.
– Na dzień dzisiejszy realizujemy ponadto boisko za szkołą i od wiosny będzie można na nim pograć – dodała pani wójt.
Na zakończenie spotkania, przewodniczący Rady Gminy Wyry pan Andrzej Wyroba, zaprosił mieszkańców na posiedzenia komisji gostyńskiej i dyżury radnych. Zebranie zakończyło się o godzinie 19:30 po wyczerpaniu wszystkich tematów.