Za pośrednictwem podstrony „Rejestry i raporty” udostępniony został rejestr umów Urzędu Gminy Wyry za 2022 rok. Z dokumentu można dowiedzieć się m.in. na jaką kwotę zawarta została umowa na organizację koncertu zespołu Universe, ile miesięcznie kosztuje obsługa prawna gminy i jakie projekty budowlane ostatnio zamówiono.
Rejestr umów – obecnie
Urząd gminy prowadzi swój rejestr umów na podstawie zarządzenia wójta gminy w sprawie regulaminu postępowania w sprawach o udzielenie zamówień publicznych.
W rejestrze gromadzone są informacje o umowach, które dotyczą wielu spraw związanych z funkcjonowaniem urzędu, obsługą mieszkańców i zarządzaniem mieniem komunalnym, ale też np. dotyczących wydarzeń kulturalnych organizowanych przez urzędników.
Na jakie pytania można znaleźć odpowiedź w rejestrze umów z 2022 roku?
Ile miesięcznie kosztuje…
- utrzymanie strony internetowej gminy i stron BIP?
- obsługa transmisji z sesji i archiwizacja nagrań w systemie eSesja?
- sprzątanie urzędu gminy?
- obsługa prawna urzędu?
Ile rocznie kosztuje…
- publikacja artykułów promocyjnych w miesięczniku „Nasza Gazeta”?
- utrzymanie aplikacji EcoHarmonogram i systemu PSZOK?
Na jaką kwotę podpisano umowę na…
- organizację koncertu kolędowego w wykonaniu zespołu Universe?
- wykonanie koncepcji przebudowy pawilonu handlowego w Wyrach?
- odnowienie ścian wewnętrznych i sufitów w dwóch pomieszczeniach na pierwszym piętrze pawilonu handlowego w Wyrach?
- remont dwóch łazienek w budynku gostyńskiej świetlicy?
- roboty budowlane na poddaszu w budynku Urzędu Gminy Wyry?
- utwardzenie rowu melioracyjnego przy ul. Puszkina w Wyrach?
- opracowanie projektu Strategii Rozwoju Gminy Wyry na lata 2023-2030?
- dostawę i montaż nowych urządzeń klimatyzacyjnych dla urzędu gminy?
Ale nie tylko…
W rejestrze nie wymienia się źródeł finansowania. Większość wiąże się z konsekwencjami po stronie budżetu gminy, ale nie wszystkie. Przykładowo za przebudowę placu w centrum Gostyni (umowa nr 50) zapłacono środkami pochodzącymi w większości ze źródeł zewnętrznych. Poza tym rejestr w kilku miejscach nie uwzględnia kwoty umowy, bo ta ma wynikać z treści danej umowy. Mimo to cały dokument daje jednak jasny obraz tego, z jakimi kosztami w konkretnych przypadkach mierzy się samorząd.
Obecnie urząd udostępnia rejestr jedynie na wniosek, ale w przyszłym roku będzie zobowiązany do prowadzenia rejestru na otwartej dla wszystkich platformie państwowej.
Rejestr umów – w przyszłości
Od 1 stycznia 2024 roku zacznie funkcjonować publiczny centralny rejestr umów, w ramach którego publikowane będą informacje o umowach zawieranych przez gminy, powiaty, województwa i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, których wartość przekracza 500 zł.
Dane o zawartych umowach będą powszechnie dostępne za pośrednictwem specjalnego portalu wyposażonego m.in. w wyszukiwarkę. Urzędy będą musiały zamieszczać tam informacje o umowach niezwłocznie, tj. nie później niż 14 dni od daty zawarcia umowy
Pierwotnie portal miał ruszyć 1 lipca 2022 roku i zawierać informacje o umowach zawartych od 1 stycznia 2022 roku, jednak termin przesunięto na początek 2024 roku.
Jak uzyskać wgląd w treść konkretnej umowy?
Rejestr umów, ten w obecnej formie i ten przyszły, opisuje jedynie każdą zawartą umowę. Aby zapoznać się z treścią np. umowy na świadczenie usługi EcoHarmonogram, każdy zainteresowany musi o to wystąpić do urzędu gminy.
Najwygodniej jest to zrobić korzystając z formularza dostępnego z poziomu Profilu Zaufanego, ale wniosek o udostepnienie treści umowy można przesłać również mailowo na adres UG Wyry np. „Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej wnoszę o udostępnienie treści umowy z dnia 3 stycznia 2022 roku zawartej z WEB SOLUTION dotyczącej usługi EcoHarmonogram”. Treść umowy powinna zostać udostępniona przez urząd w ciągu dwóch tygodni.