12 listopada nastąpiła inauguracja Sejmu RP IX kadencji oraz Senatu RP X kadencji. Inaczej niż miało to miejsce w poprzednich latach, ciężar obywatelskiej uwagi skierowany był podczas tego otwarcia przede wszystkim w stronę izby wyższej parlamentu. To przez wzgląd na znacząco inny skład tej izby w porównaniu z izbą niższą – większość w Senacie zdobyły stronnictwa opozycyjne: Koalicja Obywatelska, Koalicja Polska i Lewica – a z perspektywy lokalnej i regionalnej, także przez wybór Gabrieli Morawskiej-Staneckiej, mieszkanki Gostyni i senatorki Lewicy z okręgu tyskiego, na stanowisko wicemarszałkini Senatu.
Nowy (odmieniony) Senat
Pierwsze obrady Senatu nowej kadencji otwarto o godz. 16.00. Po wystąpieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy przewodnictwo w obradach przejęła marszałkini seniorka Barbara Borys-Damięcka z Koalicji Obywatelskiej. Wszyscy senatorowie oficjalnie rozpoczęli sprawowanie swoich mandatów od uroczystego ślubowania.
Po przerwie nastąpiły czynności związane z wyborem marszałka Senatu RP. Na to stanowisko zgłoszono dwie kandydatury: Stanisława Karczewskiego z Prawa i Sprawiedliwości oraz Tomasza Grodzkiego z Koalicji Obywatelskiej. W imiennym głosowaniu decyzją senatorek i senatorów marszałkiem Senatu RP X kadencji został wybrany Tomasz Grodzki z Koalicji Obywatelskiej.
Ok. godz. 21.05 rozpoczęto procedurę związaną z wyborem wicemarszałków. Do pełnienia tej funkcji zgłoszono następujących senatorów: Bogdan Borusewicz (KO), Michał Kamiński (PSL-KP), Stanisław Karczewski (PiS), Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica/Wiosna). Głosowanie na wicemarszałków przebiegało w kolejności alfabetycznej, jeden po drugim, przy pomocy specjalnie przygotowanych na tę okazję kart do głosowania – to jest analogicznie jak przy wyborze marszałka.
Wicemarszałkini ze Śląska
Kandydaturę Gabrieli Morawskiej-Staneckiej rekomendował na krótko przed głosowaniem senator Wojciech Konieczny z Częstochowy (Lewica/PPS).
– Proszę Państwa, jest to osoba młoda, pełna energii, bardzo dobrze wykształcona. Biegle posługuje się językiem angielskim i hiszpańskim, co również ma znaczenie przy funkcji wicemarszałka. Zwracam się z gorącą prośbą do Państwa o poparcie kandydatury pani senator Gabrieli Morawskiej-Staneckiej na stanowisko wicemarszałkini Senatu.
Głosowanie imienne w sprawie powołania mieszkanki Gostyni na stanowisko wicemarszałka rozpoczęto o godz. 23.20. Za kandydaturą Gabrieli Morawskiej-Staneckiej głosowało 56 senatorów, przeciw było 28 senatorów, a 15 wstrzymało się od głosu (lista). Tym samym uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.