W niedzielę 6 kwietnia w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła wierni z Gostyni mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym koncercie pn. „Droga Krzyżowa wyśpiewana poezją”. Poruszające utwory chrzanowskich artystów – łączące wiersze Lucyny Szubel z muzyką Janusza Saługi – poprowadziły słuchaczy Drogą Krzyżową w duchu głębokiej refleksji.
Obraz Męki Pańskiej w modlitwie i pieśni
Wyjątkowa Droga Krzyżowa rozpoczęła się o godz. 15.00 przy udziale wielu wiernych z Gostyni za sprawą artystów z nieodległego Chrzanowa w województwie małopolskim. Muzyków powitał i przedstawił Mirosław Graczek, współorganizator koncertu.
Tego dnia w Gostyni wystąpili:
- Janusz Saługa – śpiew i gitara (twórca projektu)
- Michał Rabka – kontrabas,
- Arkadiusz Ryś – śpiew i instrumenty perkusyjne,
- Jan Saługa – trąbka i harmonijka ustna.
W trakcie wydarzenia, które miało formę tradycyjnej Drogi Krzyżowej, wierni wysłuchali kilkunastu utworów, które kolejno omówiły wszystkie stacje oraz – wyprzedzając nieco kalendarz liturgiczny – opowiedziały o Zmartwychwstaniu.
Poetyckim słowem i subtelną muzyką, artyści poprowadzili obecnych w kościele parafian przez kolejne części Męki Chrystusa w sposób, który poruszał serce i dotykał najczulsze struny duszy. Podczas trwającego 50 min koncertu w świątyni panowała atmosfera skupienia i kontemplacji, a każdy utwór stawał się osobnym aktem modlitwy i refleksji.

Pamięci chrzanowskiej poetki
Kontemplacyjna Droga Krzyżowa łącząca poezję z muzyką powstała za sprawą dwójki cenionych chrzanowskich artystów – poetki Lucyny Szubel oraz barda Janusza Saługi1.
Pan Janusz zaczął tworzyć muzykę i aranżacje Drogi Krzyżowej zainspirowany słowami zaczerpniętymi z jednego z tomików poezji pani Lucyny, tuż przed pandemią. Niestety w trakcie prac nad projektem, w lipcu 2020 roku, pani Lucyna zmarła2, a „Droga Krzyżowa wyśpiewana poezją” stała się nie tylko formą muzycznej medytacji nad Męką Pańską, ale także formą upamiętnieniem twórczości wybitnej chrzanowskiej poetki, która od lat współtworzyła i inspirowała społeczność artystów w Chrzanowie i powiecie chrzanowskim. Jak podkreślił pan Janusz podczas koncertu w Gostyni, jej poezja zawsze rodziła się z głębokich przemyśleń, nadających jej utworom właściwą głębię przekazu.
Stacja XII – Jezus umiera na Krzyżu (tekst utworu3)
Chryste, Twoja samotność była jak otchłań.
W godzinę Twej śmierci nikt nie zapalił światła.
I słońce zgasło, i gwiazdy zgasły, i zgasły ludzkie serca.
Stała się ciemność, gdyś umierał.
Bo Ty byłeś światłem, które ukrzyżowali.
Niezwykłej Drogi Krzyżowej w wykonaniu artystów związanych z Chrzanowem można słuchać od kwietnia 2022 roku. Zespół koncertuje w Polsce, a w ostatnim czasie wydał krążek z zapisem wszystkich utworów, który można było nabyć po koncercie.
Gostyński koncert zakończył się tuż przed popołudniową Mszą św. o godz. 16.00, którą sprawował obecny podczas całego koncertu ks. prob. Zdzisław Pławecki.