Dom kultury rozpoczął współpracę z Niepublicznym Liceum Sztuk Plastycznych w Tychach, a jej pierwszym rezultatem jest wystawa prac uczniów szkoły, którą od piątku, 11 kwietnia, można podziwiać w sali widowiskowej. Ekspozycja, prezentująca obrazy powstałe podczas pleneru w małopolskim Nowym Wiśniczu, została otwarta przy udziale wielu gości.
Poplenerowa wystawa prac uczniów szkoły
Wydarzenie o godz. 17.00 otworzył Marek Nowara, dyrektor Domu Kultury w Gostyni, witając artystów i licznie zgromadzonych gości, w tym również gości honorowych: Wójt Gminy Wyry Joannę Pasierbek-Konieczny, dyrektor szkoły Bożenę Uszok-Jarek, artystkę i współorganizatorkę wydarzenia Irenę Imańską oraz dr Łukasza Zarębę, odpowiedzialnego za stronę artystyczną przedsięwzięcia.
Następnie pan dyrektor zwrócił uwagę, że choć dom kultury od pięciu lat regularnie organizuje wystawy, to po raz pierwszy w Gostyni prezentowane są prace aż 37 młodych artystów, z których każda stanowi indywidualną interpretację tematów poruszanych podczas pleneru.
– Wystawa ukazuje bogactwo technik i różnorodność podejść artystycznych. Jest też pierwszym owocem współpracy ze szkołą, zapoczątkowanej z inicjatywy pani dyrektor – przekazał dyrektor Nowara i zapowiedział, że w niedalekiej przyszłości we współpracy z tyskim liceum zorganizowane zostaną warsztaty artystyczne dla uczniów gminnych szkół podstawowych, które mają przybliżyć im możliwości dalszej edukacji w kierunku artystycznym i być może zainspirować ich do wyboru takiej ścieżki dalszego rozwoju.
Niepubliczne Liceum Sztuk Plastycznych w Tychach jest częścią dobrze znanego gostynianom Zespołu Szkół im. Orląt Lwowskich w Tychach, należącego do Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach1 – to jest placówki edukacyjnej, która od wielu lat angażuje swoich uczniów m.in. w organizację obchodów rocznicowych przy Pomniku Pamięci Żołnierzy Września 1939 roku2, i która w 2018 roku zapisała się w historii Gostyni jako współorganizator obchodów 100-lecia niepodległości Polski3.
Liceum plastyczne realizuje zajęcia ogólnokształcące oraz artystyczne – w tym rysunek i malarstwo, projektowanie graficzne, podstawy projektowania, rzeźba, fotografia i historia sztuki4 – które kształtują wrażliwość na piękno, wzmacniają wiarę w siebie, uczą pracy zespołowej i otwartości na innych, ale też – co równie ważne – stanowią przygotowanie do zawodów kreatywnych, takich jak grafik, architekt, fotograf czy projektant.
„Szkoła dedykowana jest uczniom uzdolnionym plastycznie, którzy pragną rozwijać swoje talenty, pasje i zainteresowania ogólnie pojętymi sztukami wizualnymi”5.
Liceum współpracuje z Tichauer Art Gallery w Tychach, a w 2024 roku zostało objęte patronatem Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach6.
Placówka od 2020 roku działa przy ul. Budowlanych 156 w Tychach.
Początek większej współpracy
Następnie głos zabrała dyrektor szkoły Bożena Uszok-Jarek. Pani dyrektor serdecznie powitała zgromadzonych gości i podziękowała za przybycie na wystawę. Szczególne podziękowania skierowała do pani wójt oraz dyrektora DK, podkreślając wyjątkowy klimat tego miejsca, który sprzyja organizacji wydarzeń artystycznych i kulturalnych.
Odnosząc się do wystawy pani dyrektor przekazała, że uczniowie klas artystycznych gościli w Nowym Wiśniczu we wrześniu 2024 roku pod kierunkiem dr Łukasza Zaręby, a powstałe tam prace dopracowywali w szkolnych pracowniach.
Obrazy można było dotąd oglądać na wystawie zrealizowanej w murach szkoły w listopadzie 2024 roku, a ostatnio, w lutym 2025 roku, w Miejskim Domu Kultury w Łaziskach Górnych. Po zakończeniu wystawy w Gostyni obrazy zagoszczą w Pszczyńskim Centrum Kultury, a potem w galerii „Okno na Kulturę” w Gemini Park Tychy.

Pani dyrektor wyraziła nadzieję, że wystawa stanie się początkiem szerszej współpracy i zapowiedziała, że w związku ze zbliżającym się jubileuszem 35-lecia gminy Wyry (2026), szkoła planuje realizację projektu artystycznego, który już w przyszłym roku ukaże dolinę rzeki Gostynki w barwach czterech pór roku.
W międzyczasie odbędzie się kolejny plener z udziałem uczniów – tym razem w czerwcu w Wałbrzychu, którego tematem będzie zamek Książ. Poza tym szkoła będzie obecna w Pszczynie w związku z podsumowaniem projektu „Silni Polską!” – już 24 kwietnia o godz. 15.30 w Pszczyńskim Centrum Kultury odbędzie się projekcja filmu stworzonego przez uczniów, nastąpi też przekazanie replik sztandarów Powstań Śląskich.
Na koniec swojego wystąpienia pani dyrektor podzieliła się refleksją, że nie spodziewała się, iż do jej szkoły trafią tak wybitni młodzi artyści.
I przypomniała, że podczas pierwszego wernisażu po plenerze w Nowym Wiśniczu obecny był prof. Adam Romaniuk – wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz osoba odpowiedzialna za akredytacje uczelni artystycznych7. Dyrektor podkreśliła, że prof. Romaniuk określił prezentowane prace jako bardzo wartościowe i wyraziła nadzieję, że publiczność w Gostyni również odbierze je w podobnie pozytywny sposób.
Nowy Wiśnicz źródłem inspiracji
Kierownik artystyczny pleneru, dr Łukasz Zaręba, rozpoczął swoje wystąpienie od przedstawienia szkoły, z której wywodzą się autorzy prezentowanych prac, podkreślając, że to młoda, ale prężnie rozwijająca się szkoła artystyczna, funkcjonująca od 2020 roku dzięki inicjatywie i zaangażowaniu pani dyrektor Bożeny Uszok-Jarek.
Następnie poinformował, że szkoła oferuje kształcenie w zakresie sztuk wizualnych, takich jak rysunek, malarstwo, rzeźba, historia sztuki, projektowanie graficzne oraz – od września br. – nowy kierunek: realizację intermedialną, obejmującą film, fotografię i animację.
– Mimo krótkiego stażu, uczniowie szkoły mogą pochwalić się sukcesami w konkursach malarskich i graficznych o zasięgu krajowym i międzynarodowym – przekazał.


Odnosząc się do pleneru w Nowym Wiśniczu podkreślił, że miejsce to – znane z artystycznego klimatu i bogatej historii – stanowi doskonałe źródło inspiracji. To dlatego, jak dodał, że to małopolskie miasto, oprócz pięknych krajobrazów i przyrody, oferuje urokliwe miejsca i zabytki, w tym górujący nad miastem zamek z elementami baroku i renesansu, barokowy kościół farny, ratusz i cmentarz żydowski z XVII wieku.
– Mam nadzieję, że dzięki prezentowanym pracom uda się przekazać atmosferę i piękno miejsc odwiedzonych podczas pleneru oraz emocje, jakie towarzyszyły młodym artystom podczas pracy twórczej – przekazał na koniec, zachęcając do indywidualnego odbioru dzieł, bo jak podkreślił: najważniejsze w kontakcie ze sztuką nie jest to, co autor miał na myśli, ale emocje, które wzbudza obraz.
W dalszej kolejności wystąpiła Ilona Imańska – artystka malarka oraz nauczycielka. Pani Imańska zaprosiła swoich uczniów, a także dyrekcję, nauczycieli i osoby zaangażowane w organizację wystawy do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.
Gostyń dla artystów, artyści dla Gostyni
W trakcie wydarzenia w imieniu lokalnej społeczności głos zabrała wójt Joanna Pasierbek-Konieczny, która już na wstępie wyraziła radość z faktu, że gmina może gościć w Gostyni prace tak wielu młodych artystów z tyskiego liceum.
Następnie zaznaczyła, że obecność uczniów i ich prac to obustronna korzyść – młodzi artyści mają możliwość pokazania swojej twórczości szerokiej publiczności, a mieszkańcy Gostyni zyskują dostęp do wartościowej sztuki.
– Uważam, że to prawdziwa symbioza – Wy cieszycie się z możliwości prezentowania swoich prac szerokiej publiczności, a my w Gostyni mamy radość z ich oglądania – powiedziała wójt, dziękując następnie dyrektorowi DK Gostyń Markowi Nowarze i całemu zespołowi domu kultury za rozwój placówki, dzięki której Gostyń coraz mocniej zaznacza swoją obecność na mapie kulturalnej Górnego Śląska.

W swoim wystąpieniu pani wójt nawiązała również do pomysłu szkoły odnoszącego się do jubileuszu 35-lecia gminy, który będzie obchodzony w przyszłym roku. Zadeklarowała zainteresowanie efektami tej współpracy, które zostaną zaprezentowane w ramach obchodów jubileuszu.
Na zakończenie części oficjalnej wójt pogratulowała uczniom talentu i zaangażowania, wyrażając nadzieję, że ich obecność w Gostyni stanie się początkiem dalszych wspólnych działań.
Obrazy młodych artystów można oglądać do końca kwietnia br.







dyrektor szkoły


kierownik kształcenia artystycznego



artystka malarka, nauczycielka











