W niedzielę 29 czerwca, w dniu odpustu parafialnego w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła otwarto niezwykłą wystawę – na placu przed kościołem wyeksponowano serca dzwonów z 1939 roku, które szczęśliwie ocalały przed konfiskatą na cele wojenne podczas okupacji. Historię serc i przynależnych do nich dzwonów dokumentuje okolicznościowy artykuł.
Zostały tylko serca
Barbara, Izydor i Michał – to imiona dzwonów, które na krótko przed wybuchem II wojny światowej wraz z sygnaturką zostały zamontowane w dzwonnicy nowo wybudowanego kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła przy ówczesnej ul. Kościelnej w Gostyni. Nie służyły tam jednak długo, bo po wybuchu wojny zamilkły, a rok później, również decyzją władz okupacyjnych, zostały przeznaczone do natychmiastowego przetopu.
Z wojennej zawieruchy ocalały jedynie ich serca – i to właśnie one, wraz z zamontowaną na wieży sygnaturką, najmniejszym z czterech oryginalnych dzwonów, przypominają dziś o wszystkich utraconych instrumentach i wydarzeniach, które się z nimi wiązały.

Niezwykła wystawa
Od niedzieli 29 czerwca, na placu przed liczącym dziś 86 lat kościołem św. Apostołów Piotra i Pawła, można nie tylko podziwiać rozmiary i detale ocalałych serc, lecz także szczegółowo zapoznać się z historią dawnych gostyńskich dzwonów.
Wystawę otwarto z okazji 100-lecia gostyńskiej parafii dzięki staraniom ks. prob. Zdzisława Pławeckiego oraz parafian – Grzegorza Myszora (oprawa) i Henryka Cyby (stała opieka merytoryczna) z rodzinami.
Serca umieszczono w specjalnej gablocie, a towarzyszącą im opowieść można poznać dzięki obszernemu artykułowi, do którego prowadzi kod QR zawarty na tablicy z podstawowymi informacjami oraz strona internetowa parafii.
Artykuł, przygotowany przez Lidię Borowian-Cyba, zawiera informacje na temat losów utraconych dzwonów w odniesieniu do historii parafii i związanych z nią duchownych.
Artykuł omawia symboliczne znaczenie tych instrumentów, ich wygląd oraz okoliczności poświęcenia i utraty w czasie II wojny światowej. Szczegółowo opisuje także proces konfiskaty dzwonów przez władze okupacyjne, ocalenie najmniejszego z czterech dzwonów – sygnaturki i serc większych dzwonów oraz ich późniejsze odnalezienie, wspominając o ufundowaniu nowych dzwonów w latach 80. XX wieku.
Całość wzbogacają ciekawostki historyczne dotyczące dzwonów i ich obecności w kulturze chrześcijańskiej, które również warto poznać.
Dzięki wystawie mieszkańcy Gostyni, liczni sympatycy miejscowości oraz pasjonaci lokalnej historii mogą w wyjątkowy sposób odkryć kolejny fascynujący fragment historii miejscowości.
Obok tak ważnych dla parafian i bardzo dobrze wyeksponowanych pamiątek historycznych naprawdę trudno przejść obojętnie.