W grudniu 1987 roku do użytku został oddany budynek gostyńskiego przedszkola przy ulicy Pszczyńskiej 366a. Po latach tułaczki między kolejnymi budynkami użytku publicznego, zajmowanych kątem sal, przedszkole osiadło we własnym gmachu, na wskroś przestronnym i nowoczesnym. – Historia zatoczyła koło, bo po 30 latach znów zajmujemy się przedszkola odnową i rozbudową – mówi Grażyna Olearczyk, dyrektor Gminnego Przedszkola w Gostyni, nawiązując do trwającego od czerwca 2017 roku remontu, który objął budynek i otoczenie.
Świętowano w maju
W samym środku potężnych zmian trudno byłoby o odpowiednie miejsce i oprawę, dlatego okrągłą rocznicę trzydziestolecia całe przedszkole przezornie świętowało pod koniec maja, tuż przed przekazaniem terenu wybranemu przez gminę wykonawcy.
Jubileuszowy piknik, który odbył się w Zagrodzie Śląskiej przy udziale wszystkich przedszkolaków, dyrekcji, pracowników, a także rodziców i dziadków, zamknął opasły rozdział historii przedszkola, otwierając zarazem kolejny, przewidziany na zmieniające się czasy, nowe potrzeby i wymagania.
W grudniu, kiedy to dokładnie przypada rocznica przedszkola, nie mogło jednak zupełnie zabraknąć odniesień do wielkiego jubileuszu. Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia odbędzie się świąteczno-jubileuszowe spotkanie z udziałem obecnych i byłych pracowników gostyńskiego przedszkola. To wyjątkowe wydarzenie będzie okazją do rozmów, wspomnień, a także snucia planów na przyszłość.
W przedszkolu praca wre
Od 1 września, kiedy dla przedszkolaków rozpoczął się nowy rok szkolny, tok pracy placówki, mimo trwającego remontu, przebiega zgodnie – przedszkole realizuje zajęcia dydaktyczne, a wykonawca przyjęty projekt przebudowy.
– Już odczuwamy poprawę, jeżeli chodzi o ocieplenie budynku i wymianę okien. Temperatura jest stała, a w salach widno i przestronnie – przyznaje pani dyrektor.
Obecnie dobiegają końca prace na dachu związane z obróbką blacharską, z jednym tylko wyjątkiem. Na zmiany, ze względów bezpieczeństwa, musi poczekać tzw. łącznik. To część budynku, która będzie realizowana dopiero po wyłączeniu z użytku.
Równie zaawansowane są prace przy nowej sali zajęć na parterze, która powstała w pomieszczeniu po byłej szatni. W styczniu 2018 roku przeniesie się do niej jedna z grup. Pomieszczenie zwolnione przez przedszkolaków będzie od tego momentu remontowane. Dla usprawnienia całego procesu na korytarzu zostanie utworzone wąskie przejście dla ekipy remontowej, oddzielone ścianką. Pracownicy firmy wykonującej remont będą w tym czasie korzystać z nowego wejścia od strony ogrodu. Po zakończeniu prac, do wyremontowanej sali przeniesie się inna grupa przedszkolaków, a wykonawca przejmie kolejną salę zajęć.
W budynku przedszkola równolegle remontowane są pomieszczenia znajdujące na poziomie piwnicy. Dzięki dobrej współpracy z pracownikami firmy remontowej, udaje się w dużym stopniu ograniczać wszelkie uciążliwości związane z toczącymi się pracami. Współpracę ułatwia też dobry kontakt z sąsiadami.
– Bardzo przydała się Zagroda Śląska, z której za zgodą dyrekcji Domu Kultury, w okresie ograniczenia pojemności parkingu, mogliśmy korzystać. Obiekt zapewnia też dojście na plac budowy – informuje pani dyrektor. – Dziękuję pani dyrektor Jolancie Rynkiewicz-Kotwasińskiej za wyrozumiałość.
Współpraca z Domem Kultury może się niedługo jeszcze zawęzić. W toku czynionych prac okazało się, że na remont kuchni wykonawca będzie potrzebował nieco więcej czasu niż zakładano. Wobec tego planuje się, że od kwietnia 2018 roku kuchnia zostanie tymczasowo przeniesiona do dedykowanych pomieszczeń w Domu Kultury. Gotowe posiłki byłby wówczas transportowane w specjalnych pojemnikach. Jak informuje pani dyrektor, plan ten musi zostać uzgodniony z Sanepidem. Nowa kuchnia miałby zostać oddana do użytku z początkiem przyszłego roku szkolnego.
W ciągu ostatnich miesięcy we wnętrzu przedszkola zaszły też mniejsze zmiany, których z punktu widzenia całości projektu, nie sposób pominąć. Oszklone przejście pomiędzy szatnią a korytarzem zostało oklejone folią witrażową, której motywem przewodnim jest świat przyrody. Nową szatę zyskały zarówno szyby na drzwiach ruchomych, jak i sąsiednie prześwity. Dzięki zastosowanemu rozwiązaniu przejścia są lepiej widoczne, a przez to bezpieczniejsze w użytkowaniu. W przyszłości, zgodnie z decyzją dyrekcji, w budynku pojawią się kolejne elementy dekoracyjne o tym samym motywie, tak by wszystkie dobrze ze sobą współgrały.
Plany na przyszły rok
Wykonawca przygotowuje się na okres wakacji, kiedy znów będzie mógł dysponować budynkiem na całej powierzchni. Na ten czas, także po to, by pozwolić na realizację zaplanowanych prac, administracja przedszkola przeniesie się do pomieszczeń po byłej poczcie, które wcześniej zabezpieczyła gmina. W przyszłym roku być może uda się dobudować windę i ogród zimowy.
Zakończenie remontu Gminnego Przedszkola w Gostyni planowane jest na rok 2019. Istnieje jednak możliwość oddania całości wcześniej, jeśli w nadchodzących miesiącach realizacja będzie przebiegała bez większy przeszkód, a strony dojadą w tej sprawie do porozumienia. Wszelkie szczegóły i zmiany do umowy uzgadniane są na bieżąco z inwestorem, czyli Urzędem Gminy Wyry.
11 września 2017
17 września 2017
5 listopada 2017
10 grudnia 2017