Rozpoczął się Powszechny Spis Ludności 2011. Od dziś każdy mieszkaniec Rzeczypospolitej może dokonać samospisu przez internet, a począwszy od przyszłego tygodnia (to jest od 8 kwietnia), rachmistrzowie będą odwiedzać domy w celu dokonania spisu w formie tradycyjnego wywiadu. Udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy.
Powszechny Spis Ludności dostarcza nie tylko dokładnych danych o całkowitej liczbie ludności, obywatelstwie czy przynależności narodowej, ale także przynosi wiele istotnych informacji na temat funkcjonowania społeczeństwa. Spis powszechny 2011 rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 30 czerwca.
Spis powszechny w naszej miejscowości prowadzony będzie w formie badania pełnego. W ostatnim spisie z 2002 roku, ponad 20% mieszkańców Gostyni zdeklarowała przynależność do narodowości śląskiej, dlatego organizatorom spisu zależeć będzie na uzyskaniu dokładnych danych od każdego mieszkańca. W formularzu spisowym będziemy pytani m.in. o miejsce zamieszkania (dokładny adres), stan cywilny, narodowość i język, którym posługujemy się w domu (np. język śląski). W porównaniu z poprzednim spisem ludności, będziemy mieli możliwość swobodnego deklarowania narodowości śląskiej oraz znajomości języka śląskiego (obie pozycje znajdują się na liście rozszerzonej).
Sposoby prowadzenia spisu:
- samodzielny spis drogą internetową
Spis powszechny prowadzony drogą internetową potrwa od 1 kwietnia do 16 czerwca. Dzięki tej formie spisu, każdy z nas może samodzielnie, za pośrednictwem strony Głównego Urzędu Statystycznego dokonać samospisu. Wystarczy wejść na stronę www.spis.gov.pl, wypełnić formularz identyfikacyjny, a następnie przejść do właściwego formularza spisowego. Dane wprowadzone drogą internetową można modyfikować przez 14 dni od daty rejestracji. Udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania przy jednorazowym logowaniu nie jest konieczne.
- wywiad przeprowadzony przez rachmistrza spisowego
Rachmistrzowie będą zbierać dane od mieszkańców którzy nie zdecydowali się na dokonanie spisu drogą internetową od 8 kwietnia do 30 czerwca. Wyposażeni w telefony komórkowe z dostępem do internetu, rachmistrzowie będą zadawać pytania i wypełniać pola formularza takiego samego jak ten, który jest dostępny w metodzie samodzielnego spisu. Bezpośrednio po wizycie rachmistrza, każdy spisany obywatel będzie miał możliwość wglądu i modyfikacji wprowadzonych przez niego danych po zalogowaniu na stronie GUSu.
W gminie Wyry dane będzie zbierać trzech rachmistrzów: Joanna Lowne-Hughes, Małgorzata Wieczorek i Amadeusz Jaworek. Swoją tożsamość będą udowadniać identyfikatorem rachmistrza oraz dowodem osobistym. W razie wątpliwości, tożsamość rachmistrza możemy zawsze potwierdzić w Gminnym Biurze Spisowym pod nr telefonu 32 325 68 21.
- wywiad telefoniczny
Przebieg spisu telefonicznego nie różni się znacząco od spisu prowadzonego w trakcie wizyty rachmistrza w naszym domu. Spis przy pomocy telefonu będzie prowadzony w przypadku, gdy nie dokonamy spisu internetowego lub będziemy nieosiągalni dla rachmistrza. Numery telefonów zarówno stacjonarnych jak i komórkowych zostały pobrane od operatorów telekomunikacyjnych – wyłącznie w celach spisowych. Formularz spisowy wypełniony przy pomocy rachmistrza znajdującego się po drugiej stronie słuchawki także będzie można modyfikować bezpośrednio po dokonaniu spisu tą metodą.
Informacje spisowe będą zbierane według stanu na dzień 31 marca 2011r.