21 maja (sobota) w rejonie Pomnika Pamięci Żołnierzy Września 1939 roku w Gostyni już po raz dwunasty odbyła się impreza kulturalono-edukacyjna pn. „Bitwa Wyrska – Bój o Gostyń” – największa w tej części województwa śląskiego impreza tego typu, której głównym punktem jest widowiskowa rekonstrukcja bitwy, jaka rozegrała się na terenie wsi Gostyń w pierwszych dniach września 1939 roku podczas wojny obronnej Polski.
Impreza oficjalnie rozpoczęła się o godz. 14.30 od wystąpienia Wójt Gminy Wyry Barbary Prasoł, która omówiła krótko rys historyczny wydarzenia, dla upamiętnienia którego organizowana jest „Bitwa Wyrska”, a następnie bardzo serdecznie powitała wszystkich, licznie przybyłych gości z całego województwa. Wśród gości honorowych znaleźli się w tym roku m.in. Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach płk Krzysztof Radwan, Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tychach płk Leszek Klag oraz płk Zbigniew Piątek. Następnie przedstawiciele licznie przybyłych władz samorządowych i gości honorowych złożyli kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Września 1939 roku w hołdzie poległym.
– Bitwa Wyrska to inscenizacja historyczna, której głównym celem jest przypominanie o historycznych wydarzeniach, jakie miały miejsce tu, na tych polach we wrześniu 1939 roku. To tutaj, toczyły się jedne z pierwszych walk wojny obronnej, które rozegrały się na Górnym Śląsku. Inscenizacje organizujemy żeby zaprezentować scenariusze walk o fortyfikacje – są to lekcje żywej historii. Dają możliwość zobaczenia sprawności działania piechoty, funkcjonowania uzbrojenia oraz replik przedwojennych wozów bojowych – mówiła Wójt Gminy Wyry.
Właściwa część imprezy rozpoczęła się około godz. 15.00. W tym roku publiczność zgromadzona wokół pola inscenizacji mogła zobaczyć widowiskowe starcie sił polskich i niemieckich na granicy, odegrane przez ponad 200 rekonstruktorów z całej Polski, którzy wykorzystali do tego wierne repliki sprzętu wojskowego. Sytuacje na polu bitwy na żywo komentował dla widzów redaktor Paweł Lekki z programu pierwszego Polskiego Radia.
Dodatkową atrakcją tegorocznej edycji były skoki spadochronowe w wykonaniu krakowian z KRAKSKY. Skoczkowie pojawili się na niebie tuż po zakończeniu inscenizacji, po czym precyzyjnie, w wyznaczonym wcześniej miejscu, wylądowali na oczach licznie zgromadzonych widzów.
Po zakończeniu zmagań rekonstruktorów wszyscy zainteresowani mogli zwiedzić udostępniony przez Stowarzyszenie na rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” schron bojowy „Sowiniec” przy ulicy Tęczowej, zobaczyć stanowiska Grup Rekonstrukcji Historycznej, wystawę współczesnego sprzętu Wojska Polskiego oraz wziąć udział w tradycyjnym Pikniku Fortecznym, z koncertem orkiestry dętej KWK „Bolesław Śmiały” i pokazem podopiecznych Szkoły Sztuki i Sportów Walki „Wojownik” z Wyr. Wydarzeniu przez cały czas towarzyszyli mikołowscy krótkofalowcy.
Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie, strażnicy miejscy z Łazisk Górnych, strażacy z OSP Gostyń, wspierani przez kolegów z Wyry, ratownicy medyczni oraz pracownicy prywatnej firmy ochroniarskiej, zabezpieczającej pole inscenizacji na zlecenie organizatorów.
Patronatem honorowym tegoroczną imprezę objęli: Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego płk Krzysztof Radwan oraz Starosta Powiatu Mikołowskiego Henryk Jaroszek. Imprezę poprowadził redaktor Marcin Godzik z Radia EM. Organizatorzy: Stowarzyszenie na rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Tychach oraz Gmina Wyry.
Relacja z Twittera:
https://twitter.com/GostynSlaska/status/733999358899826688
https://twitter.com/GostynSlaska/status/734017177452457985
https://twitter.com/GostynSlaska/status/734019935169548289
https://twitter.com/GostynSlaska/status/734034689812484096