W sobotę 20 maja w rejonie Pomnika Pamięci Żołnierzy Września 1939 roku w Gostyni już po raz trzynasty odbyła się impreza kulturalono-edukacyjna pn. „Bitwa Wyrska – Bój o Gostyń” – największa w tej części województwa śląskiego impreza tego rodzaju, której głównym punktem jest widowiskowa inscenizacja walk obronnych z września 1939 roku, z udziałem wielu znamienitych rekonstruktorów. A wszystko to w celu przypomnienia o historycznych wydarzeniach, jakie miały miejsce na terenie wsi Gostyń w pierwszych dniach września 1939 roku podczas wojny obronnej, ale nie tylko.
– To tutaj toczyły się jedne z pierwszych walk wojny obronnej, które rozegrały się na Górnym Śląsku. Inscenizacje organizujemy by zaprezentować scenariusze walk o fortyfikacje – są to lekcje żywej historii. Dają możliwość zobaczenia sprawności działania piechoty, funkcjonowania uzbrojenia oraz replik przedwojennych wozów bojowych – przypomniała Wójt Gminy Wyry Barbara Prasoł, która w mowie powitalnej przedstawiła zebranym rys historyczny wydarzenia, dla upamiętnienia którego organizowana jest inscenizacja.
W tym roku sygnał do rozpoczęcia imprezy dała Orkiestra Dęta Elektrowni „Łaziska” pod dyrekcją Bogdana Plichty, jednak zanim ostatecznie oddano pole rekonstruktorom, organizatorzy i goście honorowi złożyli pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Września 1939 roku wiązanki kwiatów w hołdzie poległym. W tym roku wśród osób, które w ten sposób upamiętniły żołnierzy września 1939 znaleźli się m.in. Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tychach ppłk Leszek Klag oraz płk Zbigniew Piątek.
Najbardziej oczekiwana część wydarzenia rozpoczęła się około godz. 15.00. Sytuację na polu bitwy komentował dla widzów Paweł Lekki, redaktor programu pierwszego Polskiego Radia, zaprawiony na tym polu równie mocno, jak rekonstruktorzy. Trwające prawie godzinę widowisko, toczące się pod zachmurzonym niebem, jak co roku zachwyciło nie tylko realistyczną symulacją walk piechoty czy działań obronnych prowadzonych z okopów, ale też dbałością o najmniejsze szczegóły – a to poprzez zastosowanie odpowiedniego umundurowania czy wiernych replik sprzętu wojskowego. Całość dopełnili pirotechnicy, którzy zadbali o najbardziej okazałą część oprawy – widowiskowe wybuchy, które dodatkowo zobrazowały wykorzystanie dział o dużym zasięgu.
Po zakończeniu działań bitewnych nastąpiła defilada grup rekonstrukcji historycznej, biorących udział w widowisku, dzięki której raz jeszcze zgromadzeni wokół pola inscenizacji widzowie, mogli przyjrzeć się umundurowaniu i wyposażeniu poszczególnych uczestników inscenizowanych walk. Przez pole bitwy przemaszerowało w tym roku ok. 150 rekonstruktorów z całej Polski. Wszystkie grupy otrzymały następnie pisemne podziękowania od organizatorów, wraz z zaproszeniem na kolejne tego rodzaju spotkania, w ramach przyszłych edycji widowiska.
Na tym jednak pokazowa część imprezy się nie zakończyła. Dodatkową atrakcją tegorocznej edycji był dynamiczny pokaz wyszkolenia żołnierzy 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego, który odbył się tuż po zakończeniu inscenizacji i uhonorowaniu grup rekonstrukcji historycznej.
Tradycyjnie po zakończeniu zmagań na polu inscenizacji, jak i pokazu towarzyszącego, do dyspozycji wszystkich zainteresowanych oddano schron bojowy „Sowiniec” przy ulicy Tęczowej, stanowiska Grup Rekonstrukcji Historycznej oraz wystawę współczesnego sprzętu Wojska Polskiego (można było zobaczyć m.in. pojazd opancerzony Rosomak). Łaknących relaksu zaproszono z kolei na doroczny Piknik Forteczny, z pokazem Szkoły Sztuki i Sportów Walki „Wojownik” z Wyr, koncertem zespołu Macieja Lipiny „Skazany na Bluesa” oraz muzyką rozrywkową w wykonaniu zespołu Top Musix.
Nad bezpieczeństwem uczestników w trakcie trwania imprezy czuwali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie, strażnicy miejscy z Łazisk Górnych, strażacy z OSP Gostyń i OSP Wyry, ratownicy medyczni oraz pracownicy prywatnej firmy ochroniarskiej.
Patronatem honorowym tegoroczną imprezę objęli: Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek oraz Starosta Powiatu Mikołowskiego Henryk Jaroszek. Imprezę poprowadził prezenter radiowy Marcin Godzik. Organizatorzy: Stowarzyszenie na rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Tychach oraz Gmina Wyry.