W poniedziałkowe popołudnie 8 kwietnia Biblioteka w Gostyni zaprosiła mieszkańców zainteresowanych historią miejscowości na wykład pani Lidii Borowian-Cyba pt. „Dawna Gostyń w opowieściach i dokumentach”. Współautorka wydanej w 2016 roku monografii „Gostyń od średniowiecza do współczesności”, opierając się na wybranych dokumentach, opowieściach i anegdotach, w bardzo przystępny oraz ciekawy sposób przybliżyła słuchaczom niektóre wątki z historii miejscowości, zachęcając do dalszego zgłębiania wiedzy o dawnej Gostyni za pośrednictwem dostępnych źródeł, a przy tym również podejmowania nowych kierunków poszukiwań.
Na początku spotkania nakreślone zostały okoliczności sprzyjające rozwojowi osadnictwa na terenie dzisiejszej Gostyni, a szerszej analizie poddane zostały różne przekazy tłumaczące pochodzenie nazwy miejscowości. W dalszej części słuchacze mieli okazję zapoznać się m.in. z dokumentami dotyczącymi najdawniejszych dziejów Gostyni – w oryginalne i w przekładzie, przebiegiem starych szlaków handlowych – które do dziś znajdują odzwierciedlenie w siatce ulic, jak również zaznajomić się z nad wyraz bogatym zakresem zajęć dawnych mieszkańców – jak się okazało, poza rolnictwem, mieszkańcy miejscowości trudnili się pozyskiwaniem drewna z okolicznych lasów, bartnictwem, hodowlą ryb, prowadzeniem młynów wodnych, gorzelnictwem i browarnictwem przy karczmach, a z czasem także hutnictwem szkła. A wszystko to w odniesieniu do wydarzeń i miejsc, które mieszkańcy dobrze znają lub kojarzą.
fot. Jeden ze slajdów zaprezentowanych podczas wykładu – szlaki handlowe
Na zakończenie i w nawiązaniu do współczesności, zaprezentowane zostały najstarsze, istniejące zabytki miejscowości, w tym bardzo ciekawa i nie do końca jasna historia przydrożnej kapliczki z kamiennym krzyżem i rzeźbą Matki Boskiej Bolesnej przy ul. Rybnickiej (1844), oraz niemniej intrygujące dzieje wiekowego dzwonu znajdującego się dziś u szczytu starego kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (1797).
Pani Lidia w trakcie wykładu chętnie odpowiadała na pojawiające się pytania; na koniec zaprosiła do podjęcia tematycznej dyskusji, w ramach której odkurzono wspomnienia, przeanalizowano kilka hipotez, a nawet wymieniono się ostatnimi odkryciami.
Na pożegnanie pani Lidia podzieliła się anegdotą o tym, jak przed laty na gminę, od stacji Żwaków do Gostyni, furmanką wieziono pianino (prawdopodobnie dokładnie to samo, które do dziś jest na stanie Domu Kultury). Co takiego zwróciło uwagę gminnych urzędników, w tym babci pani Lidii, która przekazała wnuczce całą opowieść? Niestety, to póki co pozostaje wiedzą uczestników poniedziałkowego spotkania. Dla tych co przegapili lub nie mogli wziąć udziału w wykładzie, nic jednak jeszcze straconego. Do tej i innych opowieści z pewnością będzie okazja wrócić podczas kolejnych spotkań z historią, które jak zapowiedziano, odbędą się już niebawem.
Na marginesie poniedziałkowego spotkania, w imieniu Muzeum Zamkowego w Pszczynie, pani Lidia zaprosiła osoby dysponujące pamiątkami z okresu powstań śląskich do włączenia się w zbiórkę dokumentów i fotografii, prowadzoną właśnie przez pszczyńskie muzeum na potrzeby czasowej wystawy. Więcej informacji na temat zbiorki tutaj.
Gostyń od średniowiecza do współczesności / Lidia Borowian-Cyba, Henryk Cyba, Joanna Pasierbek-Konieczny
Katowice : Księgarnia św. Jacka, 2016. – 439 s. : il. (w tym kolor.); 24 cm; ISBN 978-83-7030-999-2
Książka składa się z dwóch części. Pierwsza z nich dotyczy dawniejszych dziejów Gostyni, począwszy od średniowiecza. Druga czasu od 1939 do 2016 roku.