W środę 21 września za pośrednictwem specjalnej podstrony serwisu internetowego Domu Kultury w Gostyni udostępniona została nowa galeria archiwalnych zdjęć ukazujących dawne życie mieszkańców gminy Wyry. Wyeksponowane w niej fotografie, pozyskane od mieszkańców, to często unikaty skrywane dotąd w domowych archiwach.
Internetowa galeria powstała w ramach projektu „Na starej fotografii”, który był realizowany przez gostyński ośrodek kultury w celu popularyzacji dziedzictwa kulturowego gminy Wyry. Pierwsza odsłona projektu wiązała się ze zbiórką zdjęć dokumentujących codzienne życie mieszkańców w przedziale do 1989 roku, a w ramach drugiej nastąpiło otwarcie galerii internetowej prezentującej cały zbiór, której przez pewien czas będzie towarzyszyć wystawa wybranych fotografii na przestrzeni budynku domu kultury.
Na co dzień i od święta
Zdjęcia w internetowej galerii prezentowane są w podziale na cztery kategorie: „Czas odświętny”, „Czas wolny”, „Praca” i „Życie codzienne”. Każda kategoria jest dokładnie opisana, a niektóre zdjęcia dodatkowo opatrzono podpisami.
I tak w kategorii „Czas odświętny” można zobaczyć zdjęcia z uroczystości kościelnych, w tym unikatowe zdjęcie z pierwszej komunii w 1939 roku z wizerunkiem ks. Tomasza Mamzera, oraz fotografie dokumentujące wydarzenia o randze lokalnej np. zdjęcia z obchodów 40-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Gostyni w roku 1967.
W kategorii „Czas wolny” ujęto fotografie ukazujące mieszkańców wypoczywających nad wodą, biegających za piłką, grających na instrumentach muzycznych, wspólnie śpiewających w kościele i na podwórkach, czy też bawiących się przy grze karcianej.
Kategoria „Praca” ukazuje dawne zajęcia mieszkańców – pracę w polu i przy zwierzętach, pracę w lesie przy wyrębie lub odtwarzaniu zasobów leśnych, jak również trud pracy w pobliskiej kopalni i działalność pracowników wyrskich zakładów przemysłowych.
Z kolei w kategorii „Życie codzienne” można zobaczyć fotografie dokumentujące życie mieszkańców od strony rutynowych czynności podejmowanych w domach i na podwórkach oraz ukazujące obchodzone przez nich wydarzenia rodzinne.
Część odbiorców z pewnością dostrzeże na tych zdjęciach twarze krewnych, rozpozna sąsiadów i znajomych, zaś większość na pewno doceni za ich sprawą możliwość sięgnięcia w przeszłość Gostyni i Wyr z poziomu wybranej osoby czy rodziny.
Kadry, które trzeba zobaczyć
Wiele bardzo wyjątkowych zdjęć zestawiono też w ramach dodatkowej zbiorczej kategorii pod nazwą „Pozostałe zbiory”. W kategorii tej zawarto fotografie przedstawiające [w kolejności] m.in. przedsoborowy ołtarz w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła, dekoracje ul. Rybnickiej z okazji wizytacji biskupa, nawierzchnię tej ulicy według stanu sprzed kilku dekad, budynek ośrodka zdrowia na tle starej szkoły, schron bojowy „Sowiniec” w wersji sprzed renowacji, kawiarnię „Słoneczna” działającą niegdyś w budynku domu kultury, nieistniejący budynek stacji napędowej, budowę domu nauczyciela i przepiękny widok na szkołę od strony lasu na Zgoń, z doliną rzeki Gostynki widoczną na drugim planie.
Są to w dużej części kadry o ogromnej wartości dokumentacyjnej, których wcześniej nie można było zobaczyć nigdzie indziej, a dziś są dostępne na wyciągnięcie ręki.
Wszystkie zdjęcia i dokumenty można zobaczyć pod adresem:
nastarejfotografii.dkgostyn.pl
Projekt „Na starej fotografii” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.
Na zakończenie realizacji projektu w piątek 30 września o godz. 18.00 w sali widowiskowej Domu Kultury w Gostyni odbędzie się wernisaż podsumowujący projekt.
Nowa internetowa galeria nie jest jedyną opisującą poprzez zdjęcia historię gminy. Dwa lata temu, również z inicjatywy DK Gostyń, powstała inna galeria skupiająca się na dawnych obiektach, nieistniejących już miejscach i starych dokumentach – dostępna jest tutaj.