Po pierwszej udanej przygodzie z klasyką kina w ramach cyklu „W starym kinie”, która miała miejsce jesienią ubiegłego roku w Domu Kultury w Gostyni, wiosną tego roku fani kina będą mogli zobaczyć i poznać bliżej kolejne dzieła polskiej kinematografii okresu międzywojennego. Pierwsze spotkanie już w najbliższa środę – 20 kwietnia.
Cykl dobrze się przyjął
Jak przekazał Marek Nowara, dyrektor Domu Kultury w Gostyni, decyzja o kontynuacji tej inicjatywy została podjęta ze względu na pozytywne reakcje uczestników jesiennej edycji, ale też to, że w ofercie instytucji jest to propozycja bardzo wartościowa.
Pomysł jest przy tym bardzo przejrzysty – co tydzień, w każdą środę, mieszkańcy gminy mogą zobaczyć w sali widowiskowej inne dzieło stworzone w okresie międzywojennym wraz z wprowadzeniem. – „Każdy film poprzedza krótki wstęp filmoznawcy, który przybliża nam kontekst tamtych lat, dzieli się z widzami anegdotami i ciekawymi historiami z życia przedwojennych gwiazd kina” – wyjaśnia dyrektor.
Tak jak miało to miejsce jesienią, w świat przedwojennego kina widzów wprowadzał będzie Patryk Tomiczek, filmoznawca, dyrektor Instytucji Filmowej Silesia Film w latach 2016-2019, który pracował przy realizacji znanych festiwali filmowych.
Co jeszcze wpłynęło na pozytywny odbiór cyklu? Pan dyrektor wskazał, że udział w tych spotkaniach pozwala zapoznać się z bardzo dobrymi filmami stanowiącymi ważny element polskiej kinematografii przedwojennej, które na co dzień nie są łatwo dostępne, bo nie znajdują się w zasobach platform streamingowych, zaś w telewizji goszczą stosunkowo rzadko. Do tego można je obejrzeć w gronie znajomych i sąsiadów. – W tym roku pokażemy więcej filmów, które podzieliliśmy na dwie części. Pierwszą rozpoczynamy 20 kwietnia, a druga zagości u nas jesienią – zapewnia dyrektor.
Propozycje wiosenne
Pierwsze spotkanie w ramach wiosennej edycji cyklu „W starym kinie” będzie miało miejsce już w najbliższą środę 20 kwietnia o godz. 18.00. Na dużym ekranie w sali widowiskowej zaprezentowany zostanie film pt. „Abc Miłości”, który opowiada o perypetiach Wincentego Poziomki. – „Jest to przede wszystkim historia o ludzkich kłopotach, miłości, o szczęściu, jakie może się uśmiechnąć do każdego kiedy się tego nie spodziewamy, a także ludzkiej przebiegłości i podłości tych mniej szczęśliwych w życiu”1.
Tydzień później, 27 kwietnia, zaprezentowany zostanie film „Ludzie Wisły” z 1938 roku, którego fabuła toczy się wokół wiślanych flisaków żyjących na barce „Martin”, a w kolejną środę – 4 maja, na dużym ekranie zagości pierwsza ekranizacji powieści „Pan Tadeusz” z 1928 roku, która jest chwalona przez krytyków m.in. za zdjęcia i muzykę.
Najbliższe środowe seanse w ramach wydarzenia „W starym kinie”:
20 kwietnia – „Abc Miłości” (1935)
27 kwietnia – „Ludzie Wisły” (1938)
4 maja – „Pan Tadeusz” (1928)
Wstęp wolny. Start o godz. 18.00.