Urząd Gminy Wyry sporządził projekt uchwały wprowadzający m.in. nowy zakres i zasady odbierania odpadów komunalnych, który trafi teraz pod obrady Rady Gminy Wyry. Zawarte w nim rozwiązania zostały zaproponowane w związku z koniecznością dostosowania lokalnych regulacji do nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Z dokumentu wynika, że od dnia 1 września 2020 roku m.in. zmieni się liczba pojemników przypadających na nieruchomość, wprowadzony zostanie limit na odpady odbierane sprzed posesji, a w punkcie zbiórki odpadów obowiązywały będą karty identyfikacyjne.
Pojemniki i worki na odpady
Projekt zakłada, że właściciele budynków jednorodzinnych od 1 września będą wyposażani w worki i pojemniki w sposób jednakowy, bez względu na liczbę osób zamieszkujących nieruchomość. Każdy dom jednorodzinny ma mieć do dyspozycji na dany miesiąc:
- 1 pojemnik na opady zmieszane o pojemności 120 litrów,
- 1 pojemnik na bioodpady o pojemności 120 litrów (nowość),
- 1 pojemnik na popiół o pojemności 120 litrów,
- 4 worki koloru żółtego na tworzywa sztuczne i metale,
- 4 worki koloru brązowego na bioodpady,
- 3 worki koloru niebieskiego na papier,
- 2 worki koloru zielonego na szkło.
W sumie na każdy dom jednorodzinny ma przypadać rocznie 156 worków, dostarczanych przez firmę wywozową 2 razy w roku w pakietach po 78 worków. Każdy taki półroczny pakiet ma zawierać wszystkie rodzaje worków w następujących proporcjach:
- 24 worki koloru żółtego na tworzywa sztuczne i metale,
- 24 worki koloru brązowego na bioodpady,
- 18 worków koloru niebieskiego na papier,
- 12 worków koloru zielonego na szkło.
Według zapisów zawartych w projekcie, z jednego domu jednorodzinnego można będzie wystawić przed posesję tylko tyle pełnych worków, ile na miesiąc określiła gmina, chyba że dla danej posesji z uzasadnionych względów określono inaczej.
W przypadku potrzeby zdania większej liczby worków – powyżej miesięcznego limitu – właściciel będzie zobowiązany dostarczyć je samodzielnie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Pracownik punktu wyda w zamian nowe worki tylko w sytuacji, gdy odpady będą przywiezione do punktu w workach określonych w limicie i w ramach obowiązującego wzoru. Za worki innego typu nowe worki nie będą wydawane.
Projekt zakłada ponadto przeprowadzenie raz w roku zbiórki liści sprzed posesji. Wywóz miałby się odbywać z wykorzystaniem odrębnego rodzaju worków – oznaczonych jako „bioodpady-liście” – do odebrania w Urzędzie Gminy Wyry w dniach 1-15 października. Na nieruchomość miałoby przypadać co najmniej 5 worków.
Odrębne zapisy dotyczą właścicieli domów wielolokalowych – w nich również w nieco inny sposób nadawane byłby pojemniki na odpady. Właściciele obiektów niezamieszkałych mają określać potrzebne do prowadzenia działalności pojemniki według deklaracji.
Wywóz odpadów a kompostowniki
W przedłożonym projekcie pojawił się wywóz bioodpadów, realizowany z wykorzystaniem dodatkowego pojemnika. Zaproponowano też harmonogram odbiorów z uwzględnieniem tej frakcji. Odbiór odpadów od 1 września miałby być realizowany następująco:
- odpady zmieszane – co 2 tygodnie;
- bioodpady – co 2 tygodnie w okresie od kwietnia do października i 1 raz w miesiącu w okresie od listopada do marca (nowość);
- bioodpady w dodatkowo płatnych workach pomarańczowych – raz w miesiącu;
- tworzywa sztuczne, szkło i papier – raz na miesiącu;
- popiół – raz w miesiącu w miesiącach: styczeń, luty, marzec, kwiecień, czerwiec, sierpień, październik, listopad, grudzień;
- gabaryty i odpady elektroniczne – raz w roku;
- liście – raz w roku (nowość).
Właściciele nieruchomości korzystający z kompostowników nie byliby objęci odbiorem odpadów biodegradowalnych sprzed posesji, ale w zamian mieliby naliczaną niższą opłatę za odbiór śmieci. Uchwała dotycząca odbiorów odpadów nie precyzuje, jaka mogłaby to być różnica, ponieważ kwestie opłat czy nowy wzór deklaracji będą regulowały odrębne uchwały – do przedłożenia w przyszłości.
Pojemniki z domów wielolokalowych byłby odbierane w podobnym systemie z tą różnicą, że odpady zmieszane i bioodpady byłby zabierane raz na tydzień w okresie od kwietnia do października i co 2 tygodnie w okresie od listopada do marca. Odbiór z nieruchomości niezamieszkałych następowałby według deklaracji, ale nie rzadziej niż raz w miesiącu, za wyjątkiem bioodpadów odbieranych nie rzadziej niż co 2 tygodnie.
PSZOK i karta identyfikująca
Projekt uchwały odnosi się też do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, określając zasady pracy punktu oraz rodzaj i ilość śmieci, jakie odbiera. Co ważne, od 1 września miałaby wejść konieczność okazywania pracownikowi punktu karty identyfikującej. Wcześniej kartę miałby otrzymać każdy właściciel nieruchomości. Szczegóły dotyczące wzoru i sposobu wydawania kart na tą chwilę nie są znane.
PSZOK ma przyjmować wszystkie odpady jak do tej pory. Limity dotyczą dwóch pozycji:
- odpady budowlane i rozbiórkowe – 350 kg rocznie na 1 mieszkańca;
- zużyte opony – 4 sztuki rocznie na 1 mieszkańca – za wyjątkiem zużytych opon pochodzących z działalności rolniczej.
Projekt określa, że punkt przy ul. Słonecznej 50 w Wyrach przyjmuje odpady w godzinach:
Poniedziałek | 10.00 – 18.00 |
Wtorek | 8.30 – 16.30 |
Środa | 8.30 – 16.30 |
Czwartek | 8.30 – 16.30 |
Piątek | 12.30 – 16.30 |
Sobota | 10.00 – 14.00 |
Niedziela | nieczynne |
W projekcie zawarto ponadto zapisy dotyczące zgłaszania nieprawidłowości przy odbiorze. Właściciel nieruchomości będzie mógł przesłać zgłoszenie w formie elektronicznej na adres odpady[at]wyry.pl lub odpady.fk[at]wyry.pl do 3 dni roboczych po terminie zbiórki lub przekazać informację osobiście lub telefonicznie.
Pełna treść projektu uchwały jest dostępna tutaj. Całość ma trafić pod głosowanie Rady Gminy Wyry podczas XVII sesji, która odbędzie się 28 maja.
Chyba oszaleliście. Stop feudalnemu myśleniu wójtowej i urzędasów. To wy jesteście na naszym garnuszku, nie na odwrót!!!
W stu procentach się zgadzam z Pani opinią !!!!!. Te niedouczone urzędasy z tej gminy to jakaś masakra. !!!! Ta gmina w porównaniu z innymi gminami to tragedia !!! Kochani mieszkańcy przyszedł najwyższy czas by zmienić całą tą czelotę !!!!
Pogięło,po jednym pojemniku na umownie na posesję ( dom jednorodzinny ) a opłaty? dom zamieszkują dwie osoby 46 złote za kubeł, pięć osób 115 zł i też jeden kubeł , jeżeli tak, to opłata za równa za kubeł dla każdej posesji, wirus widać atakuje bardziej kolorowe głowy, a ta cała bezrada gminy to tylko wydmuszka. za
Gmina Wyry, jako dobre miejsce do zamieszkania, promuje przydomowe spalarnie śmieci i segregacje odpadow na trzy dodatkowe frakcje: do spalenia w dzien, do spalenia w nocy oraz te do rowu/do lasu. Nie wiem co mial na mysli piekny umysł piszący te uchwałę ale własnie w ten sposob mieszkańcy będą sobie radzić z odpadami, które nie zmieszczą się w pojemniczku 120l. Smutne jest to, że możemy sobie pisac komentarze a radni z gminnej maszynki do glosowania klepna ten pomysl bez zadnej dyskusji.
Dokładnie tak będzie !!!!! Popieram opinię .
Nadzieja pozostaje w Radnym Adamie Myszorze – merytorycznej opozycji; przysiądzie, poczyta, przeanalizuje, wyciągnie słuszne wnioski, wyłoży plusy i minusy na sesji Rady Gminy a mieszkańcy w swoim czasie ocenią dokonania wszystkich dzisiejszych Radnych.
Szanowny Panie, dyskusja nad założeniami do uchwały była prowadzona na kwietniowym posiedzeniu komisji komunalnej. Jak dobrze pamiętam trwała chyba 3h. Projekt uchwały został opracowany na podstawie wytycznych przyjętych wówczas przez komisję. Wdraża on regulacje znowelizowanej ustawy o utrzymaniu w czystości i porządku w gminach. Można go dopracować. Zamiast więc pisać komentarze, warto skontaktować się ze swoim radnym.
Pojemnik, o którym Pan pisze jest na odpady zmieszane, których nie da się posegregować. Jeśli uważa Pan, że jeden to za mało, proszę o kontakt z którymś z radnych. Można ze mną. Nie jestem członkiem komisji komunalnej, ale jeśli zgłosi się Pan do mnie w tej sprawie, wezmę w niej udział.
Szanowny Panie Robercie, co do nadziei w radnym Myszorze, warto mieć na uwadze, że nie uczestniczył w pracach ostatniego posiedzenia komisji komunalnej, podczas którego bardzo szczegółowo analizowano założenia do zmian w uchwale ws. regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Wyry. Tak naprawdę radni najwięcej pracują na posiedzeniach komisji. Ocena jedynie na podstawie transmisji internetowej z sesji nie do końca odzwierciedla ich wkład w uchwalaniu prawa miejscowego.
Najpierw stworzono monopol wybierając jedną firmę. Teraz ta firma dyktuje ceny i warunki które są abstrakcyjne. Wynajmuję mieszkanie w innej miejscowości i generujemy około 60 litrów odpadów w przeciągu 2 dni – opakowania, kartony, i resztki jedzenia. Dlatego uważam że te limity to jest skandal! Wyobraźcie sobie smród z kosza na odpady, które czekają miesiąc na wowóz, zalegające gnijące kartony, fruwające plastikowe torebki.
Radni powinni zablokować te bzdurne zalecenia, chyba że reprezentują stronę firmy i ich interesy. Obawiam się jednak że interesują ich tylko głosy oddane na nich w wyborach raz na cztery lata. Pisanie oświadczeń na Facebooku to nie są realne działania. A jeśli nie stać Was na działanie to dajcie ludziom wybór innej firmy która te śmieci wywiezie. I to nie musi być firma Masters.
Najpierw podwyższyliscie ceny za usługę a teraz wprowadzacie limity.
Co się stanie po tej zmianie nie trudno się domyślić – ludzie będą palić śmieci w piecach i wyrzucać je do lasu, do zalegającego jedzenia będą ciągnąć szczury i muchy.
I tu prośbą do radnych- zacznijcie słuchać ludzi którzy Was wybrali, ja wiem ze ciężko jest czasem być oportunistą i przeciwstawić się woli zwierzchników. Wiem też że gmina jest zadłużona i nie ma pieniędzy ale koszty tej decyzji poniesiecie później, nie pomogą apele o utrzymaniu czystości w gminie. Ludzie pamiętają co im obiecywaliście.
Dziekuje za odpowiedz, doceniam fakt, ze przynajmiej jeden radny wlaczyl sie w dyskusje.
Jako, ze ustawa jest dostepna w internecie, po zapoznaniu sie z nia mozna jednak stwierdzic ze uchwala gminy jest z ustawa niezgodna. Mianowicie ustawa rozdział 2, artykuł 4 punkt 2 b nakazuje uwzglednic liczbe osob korzystajacych z pojemnikow (lub workow) na odpady w ustalaniu zasad odbioru odpadow. W przypadku domow jednorodzinnych ten nakaz nie jest spelniony w uchwale przez co obarczona ona jest powazna wada prawna.
Drugie pytanie – mam teraz pojemnik na odpady zmieszane 240L. Czym beda sie roznic 'odpady zmieszane’ od wrzesnia w porownaniu z tymi wytwarzanymi obecnie?
Dla myslacych samodzielnie tekst ustawy http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19961320622/U/D19960622Lj.pdf
Czekam na opinię naszych Radnych 😄
Oraz na wykaz naszych „wspaniałych” Radnych którzy zaproponowali te cudowne zmiany w końcu są to osoby publiczne i opinia publiczna ma prawo wiedzieć 😂
Szanowny Panie Erneście, uchwała została sporządzona na podstawie wytycznych przyjętych przez komisję komunalną w zeszłym miesiącu. Projekt uchwały, nad którym mają radni pracować, to projekt, który można zmienić. Warto się z nimi skontaktować i przekazać konkretne uwagi.
Najlepiej niech dźwigną jeszcze opłaty o 100 % a osobie która to wymyśliła niech dadzą premię brawo gmina brawo
Drogi mieszkańcu, stawka opłata za gospodarowanie odpadami w Gminie Wyry to średnia. Na bieżąco staram się monitorować ten temat. Stawki, które zmieniano w ciągu ostatnich miesięcy można sprawdzić tutaj: http://marekgolosz.pl/gmina-wyry/stawki-oplat-za-gospodarowanie-odpadami-komunalnymi-w-wojewodztwie-slaskim/
Jedna z najgorszych gmin na Śląsku w której obowiązuje zasada „Piniędzy ni ma i nie będzie „. Beznadziejnie i bezmyślnie inwestycje typu zagrody dla tzw. pijaczków. Centrum Wyr i Gostyni tylko zaorać postawili dwie ławki w centrum Gostyni i na totalnym odludziu z widokiem na łąki i sporadyczine wypas krów i władowali w tą tzw. inwestycję majątek ale co się dziwić jak większość radnych to same „profesory” byle kasa leci za sesje i nie ważne jak się głosuje . Czas na zmiany i to jak najszybciej. Wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd.
Drogi Mieszkańcu, trwają konsultacje w sprawie centrów naszych miejscowości. Swoje opinie można wyrażać na spotkaniach z mieszkańcami. Był Pan, była Pani na ostatnim? Do wczoraj można było też wypełnić ankietę w tym temacie. Myślę, że jeśli wypełni się jeszcze dziś, Pana/Pani uwagi zostaną uwzględnione.
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfpOjTzyLnrzyJgTNMi2krgb4naXSjBwU5FM-HfM43x7SFZ5w/viewform
Szanowny Panie Radny
Wniosek o którym Pan pisze już dawno złożyłem drogą e-mail co więcej nawet zobowiązałem do złożenia tegoż wniosku rodzinę . Jeżeli chodzi o spotkania to absolutnie nie mam najmniejszej ochoty ani zamiaru uczestniczyć w takim cyrku. Te złożone wnioski mieszkańców i tak nie będą brane pod uwagę a te tak zwane konsultacje już trwają i trwają co kadencja no niech mnie Pan nie rozśmiesza . Niech mi Pan wierzy kilku radnych z Gostyni i Wyr znam osobiście i w życiu na nich bym nie zagłosował no cóż ale takie życie. Przechodząc do meritum sprawy jako gmina nie mieliście , nie macie i mieć nie będziecie (obym się mylił) funduszy na jakiekolwiek poważniejsze inwestycje na terenie Gostyni i Wyr wręcz z tego co wiem gmina jest zadłużona po uszy. Daleko Wam do np. Kobióra, Łazisk, Orzesza i innych pobliskich miejscowości z infrastrukturą. Jako gmina nie mamy się czym pochwalić . Pytam gdzie stacja benzynowa (chodziły słuchy iż miała być obok starego GiG), gdzie jakiekolwiek dyskonty , gdzie zmodernizowane chociażby główniejsze ulice (miało być rondo na skrzyżowaniu z drogą do Łazisk) i tak bym mógł wymieniać i wymieniać nie ma i nie będzie, jedna biedna budka z lodami i kilka ławek – dla mnie tragedia. Tak wiem zaraz dostanę odpowiedź że to nie w gestii gminy to ja uprzedzę odpowiedź – ja tego załatwiał nie będę od tego są władze gminne. Najwyższy czas to zmienić. I to tak w bardzo wielkim skrócie miałbym tyle do powiedzenia . Z poważaniem Mieszkaniec.
No to ktoś błyszczy. 1 pojemnik 125l na posesję nie zależnie od ilości ludzi ,którzy ją zamieszkuja. Gratuluję bezmyślnego pomysłu. Myślę, że po wprowadzeniu takiego bezmyślnego posunięcia nasze lasy gostyńskie szybko się w wysypiska zmienia.
Szanowny Panie Andrzeju, pojemnik, o którym Pan pisze to pojemnik na odpady zmieszane, których nie da się posegregować. Ustawodawca, czyli Sejm i Senat, uchwalając taką a nie inną ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada obowiązek segregacji. Od września nie będzie można zadeklarować, że nie segregujemy. Koniec i kropka. Jest to forma przymusu, który stosuje wobec nas władza centralna. Ta lokalna jedynie wykonuje postanowienia ustawy.
Co więcej, Gmina dysponuje danymi, z których wynika, że obecnie kosze na odpady zmieszane w momencie ich wywozu nie są w większości pełne.
Oczekiwałbym również, niższej stawki za wywóz odpadów w przypadku rezygnacji z pojemnika na popiół, którego nie wytwarzam.
Szanowny Panie Robercie, dokładnie taki wniosek złożył na ostatnim posiedzeniu komisji komunalnej radny Piotr Jeleń. Niestety ustawodawca nie dopuszcza możliwości redukcji stawki z tytułu braku kosza na popiół. Gmina nie może ustalić takiej reguły, gdyż byłoby to niezgodne z prawem a wojewoda zakwestionowałby taką uchwałę.
Redukcja stawki przewidziana jest dla posiadaczy kompostowników. Na to ustawodawca pozwolił.
W sumie parę pytań by się przydało zadać radnym i pracownikom Gminy.
1. Na jakiej podstawie, przy podpisanej umowie na obsługę gminy zaprzestano odbierać odpady zielone, a kwoty pobierane od mieszkańców w tym momencie nie spadły?
2. Na jakiej podstawie pracownicy PSZOK pobierają dane osobowe i przetwarzają je w sposób urągający ustawie o Ochronie danych osobowych.
3. Na jakiej podstawie Gmina zbiera i przetwarza informacje dotyczące pełnych lub nie kubłów, oraz jakie inne dane związane z kubłami są przetwarzana i przez kogo (adresy posesji – patrz radnego posty wyżej-)?
4. Dlaczego w szczerym polu stawia się oświetlenie uliczne (brak drogi -Las Borki) i utrzymuje się je w stanie działającym (niegospodarność)?
i tym podobne i tak dalej….
To Ja może pociągnę tak w bardzo wielkim skrócie temat wierzchołka góry lodowej .
– dlaczego postawiono ławki z widokiem na zarośnięte łąki a możliwe że później z widokiem na wypas krów około 100 metrów od domu Radnego które aktualnie zarastają trawą – totalna niegospodarność i brak poszanowania pieniędzy między innymi i podatników,
– dlaczego jeżeli wydaje się na tak bzdurne inwestycje pieniądze ktoś z władz Gminy nie podjął decyzji o wybudowaniu normalnej sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic pszczyńskiej i rybnickiej – w godzinach szczytu horror z wyjechaniem z ulicy rybnickiej na pszczyńską,
– dlaczego rowy melioracyjne nie są czyszczone przecież mieszkańcy płacą składki co rok a od ładnych paru lat nie widać żeby ktoś to robił,
– co władze gminy zrobiły w sprawie centrum gminnej miejscowości Wyry – jak wygląda dom kultury (tragedia), co to ma być w tym centrum Wyr naprzeciwko pawilonu te rozpadające się budki handlowe i zaniedbane obejścia tych pożal się boże sklepików, jak wygląda ta piekarnia, jak wygląda te biedne przedszkole no ludzie no nie wierzę że nie można nakazać właścicielom doprowadzenie tego do porządku no chyba nie byle kasa z podatków i czynszu, co to ma być ten pawilon władze wywaliły użytkowników i co pytam się i co dalej ale na bzdurne inwestycje kasa jest to ma być centrum gminnej miejscowości,
– dlaczego ta słynna budka z lodami nie jest usytuowana np. w rejonie tej słynnej gostyńskiej zagrody tylko naraża się mieszkańców oraz przejezdnych na wysokie zagrożenie utraty zdrowia i życia przy tak ruchliwej ulicy jaką jest ulica pszczyńska no pewnie ale za np. brak numeru na posesji lub nie odgarnięty śnieg sprzed posesji czy nie skoszoną trawę to można straszyć mandatami i nakazami urzędowymi,
– dlaczego nie można wykonać normalnego parkingu przy sklepie „spożywczok” przecież ten kawałek gruntu po którym się chodzi i jeździ jest gorszy niż na polu czy w lesie po wyrębie drzew a są to lokale użyteczności publicznej. Tak gmina zaraz powie że to nie w jej gestii może i nie ale według mnie są przepisy takie jak np. wspomniany widoczny numer posesji czy usuwanie śniegu z chodnika przez właściciela- co czekamy na wypadek (np. złamanie nogi , zerwane zawieszenie w samochodzie) i oczywiście żądanie odszkodowania poszkodowanego to wtedy gmina zainteresuje się przedstawiając paragrafy,
i tak by można bez końca ale szkoda czasu i wysiłku – totalna tragedia i nieudolność.
Jeden pojemnik na popiół to kpina. Nadmiar popiołu wysypie pod gminą w ramach akcji zima, będą mieli warstwę antypoślizgową.
Szanowna Pani Lilo, nad uchwałą pochylą się radni z komisji komunalnej we wtorek. Może warto się z nimi skontaktować i przekazać swoje wątpliwości.
To zabawne, że najwięcej do powiedzenia nt. opłat za śmieci mają lokalni politycy, którzy grzecznie podnosili łapkę za podwyżkami dla Mieszkańców bądź to w tej bądź w poprzedniej kadencji… WSTYDŹCIE SIĘ! 😡
Brawo Panie Adamie 👍👍.
No w końcu trzeba zacząć sprawy przedstawiać tak jak się mają , niech przedstawiciele gminy też usłyszą i przeczytają że część mieszkańców Gostyni nie jest zadowolona z ich działalności. Tak trzymać 👍👍👍
Opowiadam się za rozbiorem Gminy Wyry i powrotem Gostyni do Tychów.
Drodzy Mieszkańcy.
W dniu jutrzejszym o 16.00 odbędzie się zdalne posiedzenie Komisji Komunalnej. Wezmę w niej udział pomimo, że nie jestem jej członkiem, gdyż sam mam kilka wątpliwości co do zapisów uchwały o gospodarce odpadami.
W związku z tym, jeżeli macie Państwo jakieś zapytania to zapraszam do przesłania ich na email radnego: rada.jelen@wyry.pl. Wszystkie pytania i wątpliwości postaram się przedstawić na posiedzeniu Komisji.
Panie Radny coś tu jest nie tak – te pytania które mamy jako mieszkańcy przesyłać na Pana email to po co ? ,bo z Pańskiej wypowiedzi wynika że Pan się „postara” to tyle Radni Gostyńscy mają do powiedzenia ? no tak myślałem – no to powodzenia 🤣
Panie Marku przepraszam za przejęzyczenie oczywiście wszystkie pytania przedstawię na Komisji Komunalnej.
Zdarza się 😉. Życie, ale sam Pan widzi iż ludzie słuchają i czytają co władze piszą , mówią a co najważniejsze obiecują.