Trwa przebudowa drogi wojewódzkiej nr 928. W mijającym miesiącu na terenie Gostyni wykonawca w dalszym ciągu prowadził prace związane z budową mostów tymczasowych i układaniem kolejnych warstw podbudowy na dwóch remontowanych odcinkach. Przy cieku leśnym oddał do użytku pierwszą drogę objazdową z mostem tymczasowym.
Co działo się na budowie w listopadzie?
1. W pierwszych dniach listopada wykonawca przystąpił do deskowania stalowej konstrukcji mostu tymczasowego na rzece Gostynce. Jednocześnie sukcesywnie uzupełniał nawierzchnię drogi objazdowej prowadzącej do tego mostu. Pod koniec miesiąca najbardziej widowiskowe prace przy moście zostały zakończone. Obecnie wykonawca kontynuuje prace przy uzupełnianiu nawierzchni drogi objazdowej.
2. Wykonawca kontynuował również prace przy budowie drogi objazdowej nad ciekiem „S”. Od strony centrum Gostyni ułożono pierwsze warstwy nasypu, po którym w przyszłości będą poruszać się pojazdy. Prace nad samym mostem objazdowym jeszcze się nie rozpoczęły. Z uwagi na ograniczoną przestrzeń, w tym okoliczną zabudowę, realizacja przeprawy w tym miejscu może okazać się dla wykonawcy bardziej czasochłonna.
3. Na remontowanym odcinku między ul. Franciszka Fityki a stróżówką Ochotniczej Straży Pożarnej w Gostyń przystąpiono na początku listopada do układania kolejnych warstw podbudowy. Wykonano m.in. warstwy z mieszanki mineralno-cementowej i kruszywa łamanego, a w ostatnich dniach posadowiono warstwę z betonu asfaltowego. Na całym odcinku w międzyczasie ułożono krawężnik oraz kratki studzienek kanalizacji deszczowej, wyznaczając wyraźnie granicę między krawędzią przyszłej jezdni a ciągiem pieszo-rowerowym mającym powstać po drugiej stronie krawężnika. Na tym odcinku już teraz wyraźnie widać też, że cała droga będzie zacznie szersza niż wcześniej.
4. Na odcinku od przystanku „Gostyń Pszczyńska” do ul. Kopaniny w Wyrach prowadzono prace związane z budową kanalizacji deszczowej. W kolejnych tygodniach wzmocniono podłoże cementem, a następnie m.in. wykonano podbudowę z kruszywa łamanego. W porównaniu do odcinka przy OSP prace w tym miejscu zdają się postępować szybciej. Obok przystanku składowane są palety z krawężnikami.
5. Rankiem w czwartek 16 listopada pojazd ciężarowy przewożący drewno wpadł do rowu na remontowanym odcinku w lesie kobiórskim. W wyniku zdarzenia droga była całkowicie zablokowana przez kilka godzin powodując bardzo wiele utrudnień.
6. Również w czwartek 16 listopada ok. godz. 17.00 na remontowanym odcinku w rejonie przystanku „Gostyń Pszczyńska” do rowu powstałego w wyniku prowadzonych prac wpadł autobus linii M12 o numerze bocznym #2315 jadący w kierunku Katowic. Pasażerom na szczęście nic poważnego się nie stało, jednak Solaris z 2023 roku wymaga naprawy.
7. Przez cały miesiąc kierujący bardzo często nie stosowali się do cyklu sygnalizacji świetlnej na odcinku leśnym między Gostynią a Kobiórem. Droga często była blokowana przez pojazdy przejeżdżające na czerwonym świetle. W związku z tym w czwartek 23 listopada policjanci z komend powiatowych w Mikołowie i Pszczynie wszczęli dodatkowe kontrole na DW 928 i wystosowali specjalny apel do kierowców.
Wczoraj [22 listopada] po raz kolejny policjanci pszczyńskiej i mikołowskiej komendy zostali wezwani w związku z utrudnieniami i brakiem możliwości przejazdu w kobiórskim lesie. Jak ustalili mundurowi, na miejscu nie doszło do zdarzenia drogowego, a przyczyną zatoru było niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej przez kierujących. Przypominamy: nieprzestrzeganie znaków oraz sygnałów drogowych to jedna z przyczyn wypadków i kolizji. Niedopuszczalne jest przyspieszanie, by zdążyć, przejechać na tzw. późnym żółtym, a w konsekwencji przejechać na czerwonym świetle. To jedno z bardziej niebezpiecznych zachowań na drogach!
Komenda Powiatowa Policji w Mikołowie (źródło)
8. W czwartek 23 listopada wykonawca oddał do użytku drogę objazdową z mostem tymczasowym w sąsiedztwie mostu nad ciekiem leśnym w Gostyni w rejonie nieczynnego od kilku miesięcy przystanku „Gostyń Gajówka”. Ruch w obrębie mostu tymczasowego nadal prowadzony jest wahadłowo przy użyciu sygnalizacji świetlnej – na most raz kierowane są pojazdy jadące od strony Gostyni, a raz pojazdy jadące od strony Kobióra. Jest to pierwszy objazd tego typu uruchomiony w ciągu DW 928.
Po uruchomieniu objazdu na zwolnionym odcinku starej drogi sfrezowano asfalt i rozpoczęto przygotowania do rozbiórki starego mostu. Kilka dni później, w poniedziałek 27 listopada, całkowicie wyburzono stary most, który w dokumentacji wykonawcy identyfikowany jest jako „obiekt M3”. Most nad ciekiem leśnym stał się tym samym pierwszym obiektem inżynieryjnym wyburzonym w ramach przebudowy DW 928.
9. We wtorek 28 listopada autobus linii 157 jadący od strony Gostyni wpadł do rowu na odcinku leśnym w rejonie parkingu przy tzw. grillu w Kobiórze. Następnego dnia Zarząd Transportu Metropolitalnego – kierując się troską o bezpieczeństwo pasażerów – poinformował o rozdzieleniu od piątku 1 grudnia linii 157 na dwie skomunikowane ze sobą linie: zastępczą Z-57 kursującą na odcinku od Mikołowa do Kobióra oraz 157 kursującą na odcinku od Kobióra do Tychów. Dla większego bezpieczeństw kursy na linii Z-57 będą realizowane z wykorzystaniem minibusów. Obsługę obu linii będzie zapewniać Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Tychach.