Trzy lata temu w formie książkowej po raz pierwszy ukazał się dziennik Wiktora Szołtyska – gostynianina, którego wojenne losy stały się później podstawą m.in. artykułów prasowych. W sieci brakowało jednak dedykowanej mu strony. Lukę postanowiły uzupełnić uczennice gostyńskiej szkoły – Zofia Konieczny oraz Maria Pajor z klasy 8c.
Informację o powstaniu strony internetowej poświęconej w całości postaci Wiktora Szołtyska z inicjatywy uczennic przekazano we wtorek 5 kwietnia na stronie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni1. Strona powstała w ramach projektu Sejmu Dzieci i Młodzieży, w którym biorą właśnie udział obie uczennice, a dostępna jest pod adresem: wiktorszoltysekprojekt.wordpress.com.
Zawartość witryny
Stronę główną otwiera portret Wiktora Szołtyska w polskim mundurze oraz cytat przewodni, który można odnaleźć również na pierwszej stronie oryginalnego dziennika oraz na pierwszych stronach późniejszych opracowań. Obok zawarto cel przyświecający powstaniu strony – chęć przedstawienia historii Wiktora możliwie najszerszej grupie odbiorców, a także informację o autorkach.
Wyodrębnioną część strony głównej stanowi sekcja z linkami do artykułów i podstron. Odwiedzający mogą za ich pomocną sięgnąć po biogram bohatera, oparty o wiedzę zawartą m.in. w książce „Po obu stronach frontu. Dziennik śląskiego żołnierza 1943-1947”, jak również ciekawy wywiad z synem Wiktora – Henrykiem Szołtyskiem czy rozmowę z historykiem Przemysławem Mycielskim na temat Armii Krajowej i jej fenomenu.
Stronę wyróżnia minimalistyczna, bardzo czytelna szata graficzna, a do zapoznania z jej treścią zachęcają nie tylko wartościowe i dobrze zredagowane teksty, ale też materiały audiowizualne, które zostały przygotowane specjalnie na potrzeby strony.
Więcej o projekcie
Strona powstała w ramach zadania określonego w procedurze wyłaniania uczestników XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży – Temat wiodący: „Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne? Przedstaw na przykładzie wybranego bohatera lub bohaterki”2. Do udziału mogły zgłaszać się dwuosobowe zespoły uczniowskie.
Witryna została oparta o serwis WordPress.com i otwarty system zarządzania treścią WordPress, ten sam, na którym działa np. strona główna amerykańskiego magazynu Forbes i serwis ukraińskiego, anglojęzycznego dziennika The Kyiv Independent.