Urząd Gminy Wyry z dniem 16 sierpnia wyłożył do publicznego wglądu projekt nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Wyry wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. Zapisy zawarte w opublikowanych dokumentach, pisząc w dużym skrócie, stanowią o potrzebie kontynuacji dotąd już podejmowanych działań na polu kształtowania polityki przestrzennej, przy dostosowaniu do aktualnych potrzeb i wymogów, stawianych m.in. przez prawo.
Prace nad nowym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania gminy są prowadzone od ubiegłego roku, na podstawie uchwały nr XXVII/278/2017 Rady Gminy Wyry z dnia 30 marca 2017 roku. Czynności zostały wszczęte po tym jak dotychczasowe studium, także w drodze uchwały, zostało uznane za nieaktualne w całości. Celem projektowanych dokumentów jest określenie nowej polityki przestrzennej gminy, w tym lokalnych zasad zagospodarowania przestrzennego – których szczegółowe wskazanie ma zapewnić gminie zrównoważony rozwój, z uwzględnieniem wymagań urbanistycznych i architektonicznych.
Obecnie procedura jest na etapie wyłożenia do publicznego wglądu gotowego projektu studium, który został sporządzony m.in. w oparciu o wyniki otwartych konsultacji oraz wnioski złożone pisemnie przez mieszkańców. W ramach tego etapu mieszkańcy mają możliwość wnoszenia swoich uwag do przedłożonego projektu w terminie do 1 października 2018 roku. Innym ważnym elementem tego etapu jest dyskusja publiczna z udziałem projektantów, która odbędzie się w poniedziałek 27 sierpnia w Pawilonie Handlowym w Wyrach o godz. 14.001.
Z projektem studium można zapoznać się przy samodzielnym stanowisku ds. planowania przestrzennego, mieszczącym się w Pawilonie Handlowym w Wyrach (ul. Główna 58) w dniach od 16 sierpnia do 8 września: poniedziałek w godz. 10.00-17.00, od wtorku do piątku w godz. 10.00-14.00. Projekt wykładany jest też w soboty w godz. 10.00-14.00 w Domu Kultury w Gostyni. Wszystkie dokumenty dostępne są jednocześnie poprzez stronę BIP Wyry – http://bip.wyry.pl/BIP.aspx?Sel=7856564&ident=24164. Wraz z projektem studium zainteresowanym mieszkańcom udostępniany jest formularz do wnoszenia uwag.
Co zawarto w projekcie?
Projekt, tak jak i gotowe studium, które finalnie ma zostać przyjęte przez radę gminy, składa się z dwóch dokumentów prezentowanych jednocześnie w formie tekstowej i graficznej: uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego oraz kierunków zagospodarowania przestrzennego, określających politykę przestrzenną gminy, w tym zasady zagospodarowania przestrzennego. Są to dokumenty o tyle ważne dla mieszkańców i gminy, że zawarte w nich ustalenia będą w przyszłości wiążące przy sporządzaniu nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Przyjęte w przedłożonym projekcie kierunki stanowią przede wszystkim o kontynuacji dotychczasowej polityki przestrzennej. W przypadku Gostyni przewiduje się dalszy rozwój w zakresie zabudowy jednorodzinnej, z towarzyszącymi terenami rekreacyjnymi i niewielkimi obiektami handlowo-usługowymi.
W zakresie ochrony zabytków projekt studium zachowuje zabytki objęte ochroną prawną poprzez wpis do rejestru zabytków województwa śląskiego i zabytki objęte Gminną Ewidencją Zabytków, w tym budowle fortyfikacyjne oraz stanowiska archeologiczne. Wyznacza strefy ochrony konserwatorskiej – w Gostyni: Pomnik Pamięci Żołnierzy Września 1939 roku i tereny w bezpośrednim otoczeniu budowli fortyfikacyjnych Obszaru Warownego „Śląsk” – oraz wprowadza ochronę dóbr kultury współczesnej, do których zalicza się miejsca pamięci i pomniki upamiętniające postaci czy wydarzenia historyczne znaczące dla gminy Wyry.
W zakresie ochrony środowiska naturalnego, w tym funkcji przyrodniczo-krajobrazowych, jako wymagające zachowania projekt określa:
– Lasy Kobiórskie, traktowane jako obszar przyrodniczy o randze regionalnej;
– doliny cieków wodnych, w tym zwłaszcza rzeki Gostynki i jej dopływów – traktowane zarówno jako podstawowy element prawidłowej gospodarki wodnej, korytarze przewietrzania, miejsce migracji wielu gatunków zwierząt, jak i obszary kształtowania atrakcyjnego krajobrazu gminy;
– obszary rolnicze wraz z zadrzewieniem;
– obszary wód powierzchniowych śródlądowych: jezioro Wicie i Stary Staw.
Projekt wyznacza tereny zieleni towarzyszącej obiektom kultury, oświaty, sportu i rekreacji, tereny zieleni istniejącej w obrębie cmentarzy oraz tereny zieleni wysokiej rosnącej wzdłuż dróg, które ze względu na funkcje rekreacyjne i estetyczne oraz klimatyczne i przyrodnicze powinny być zachowane i sukcesywnie wzbogacane.
Projekt studium zachowuje status ochrony dla pomnika przyrody znajdującego się na terenie gminy – dąb szypułkowy – drzewo chronione jako pomnik przyrody (uznany decyzją władz wojewódzkich z 1963 roku). Ponadto wyznacza obszary i obiekty wskazywane do ochrony i zachowania – w Gostyni: aleja dębów zlokalizowana wzdłuż rzeki Gostynki, miejsce występowania kozioroga dębosza.
Wskazuje na potrzebę zachowania i powiększania terenów leśnych, zadrzewień i innych terenów zieleni, w tym poprzez ustalanie wysokiego udziału terenów biologicznie czynnych w obszarze zabudowanym.
W zakresie transportu projekt studium określa:
– lokalizację centrum przesiadkowego w rejonie przejazdu kolejowego przy ul. Pszczyńskiej w Wyrach, wraz z miejscami parkingowymi i małą architekturą, działające w oparciu o linię kolejową nr 169;
– minimalne wskaźniki parkingowe;
– konieczność rozbudowy systemu tras i ścieżek rowerowych;
– realizację publicznego transportu zbiorowego w oparciu o komunikację autobusową, przy możliwym w przyszłości zwiększeniu udziału komunikacji kolejowej.
Projekt odstępuje od utrzymania rezerwy terenu pod przebieg nowo planowanych odcinków dróg (DW 928 bis – projekt nieaktualny, odcinek łączący ulicę Fityki i Tyską, odcinek ul. Tyskiej prostopadły do ul. Rybnickiej – mający prostować skrzyżowanie), ale uwzględnia korytarz planowanej autostrady A-4 bis, wyznaczony ideowo w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Śląskiego 2020+ – na terenie Wyr. Podstawowym kierunkiem w zakresie rozwoju sieci dróg ma być w pierwszej kolejności maksymalne wykorzystanie istniejącego układu poprzez sukcesywną modernizację i przebudowę. Projekt wprowadza elementy zgodne z projektem przebudowy DW 928.
W zakresie rozwój systemów infrastruktury technicznej projekt studium zakłada systematyczny wzrost udziału odnawialnych źródeł energii oraz źródeł niskoemisyjnych. Przewiduje możliwość budowy urządzeń wytwarzających energię z odnawialnych źródeł energii o mocy przekraczającej 100 kW, w tym wykorzystujących biogaz na terenie oczyszczalni ścieków, z wyjątkiem urządzeń o takiej mocy wykorzystujących siłę wiatru. Na terenie gminy Wyry wykluczona jest lokalizacja farm wiatrowych z uwagi na bliskie sąsiedztwo zabudowy mieszkaniowej oraz radar meteorologiczny w Czerwionce-Leszczynach.
Projekt nie przewiduje zmian w zakresie źródeł i kierunków zaopatrzenia gminy w wodę, w sposobie funkcjonowania systemu kanalizacyjnego, kierunków zaopatrzenia gminy w energię elektryczną i w paliwa z systemu sieci gazu ziemnego.
W zakresie zapisów szczególnych projekt studium dopuszcza obiekty handlu detalicznego o powierzchni powyżej 2000 m2 wyłącznie w obszarach WOH – nie dotyczy Gostyni przez brak takich obszarów. Wokół czynnych cmentarzy projekt sugeruje zakaz lokalizacji m.in. zabudowy mieszkaniowej w odległości mniejszej niż 50 m od cmentarza – w obszarach wyposażonych w sieć wodociągową, oraz ograniczenia w lokalizacji zabudowy w przebiegu sieci infrastruktury technicznej.
Projekt studium wyznacza obszary przestrzeni publicznej o znaczeniu ponadlokalnym i gminnym: Centrum Gostyni, rejon Pomnika Pamięci Żołnierzy Września 1939 roku, rejon kościoła pw. św. Ap. Piotra i Pawła, przedpole szkoły podstawowej, rejon kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Św. oraz teren gminny przy ul. Dębowej.
To co odróżnia projekt od wcześniejszego stadium to też to, że obejmuje tereny przyłączone do gminy 1 stycznia 2012 roku – ul. Zaleśna i okolice gajówki, położone w południowej części Gostyni. Przyjęto w nim te same rozwiązania, które zagwarantowano mieszkańcom wcześniej, w ramach studium gminy Kobiór.