Rok temu, w czerwcu, w lesie kobiórskim rozpoczęły się prace związane z przebudową drogi wojewódzkiej nr 928. Niedługo potem pierwszą łopatę na budowie wbito w Gostyni przy ul. Franciszka Fityki. Po 12 miesiącach od tamtego wydarzenia na najbardziej zaawansowanym odcinku rozpoczęto budowę ciągów pieszo-rowerowych.
Co się działo na budowie w czerwcu?
1. Na odcinku pomiędzy centrum Gostyni a ul. Fityki kontynuowano działania związane z budową kanalizacji deszczowej. Wcześniej usunięto wszystkie warstwy podbudowy.
2. W połowie miesiąca rozpoczął się montaż krawężników zewnętrznych na odcinku od ul. Fityki do przystanku „Gostyń Łuczników”. Tym samym wyznaczono docelową szerokość drogi z uwzględnieniem jezdni i ciągów pieszo-rowerowych (CPR). Wkrótce rozpoczną się prace związane z budową tych ciągów – przygotowania trwają, w ostatnim czasie wykonano m.in. „ulepszenie podłoża” po obu stronach.
3. Pomiędzy ul. Łuczników a przystankiem „Gostyń Pszczyńska” realizowano prace związane z budową kanalizacji, kontynuowano roboty ziemne. W połowie miesiąca na tym odcinku wykonano podbudowę drogi z kruszywa łamanego.
4. Przez cały miesiąc realizowano prace przy budowie drogi objazdowej przy cieku „S” obok centrum Gostyni – obiekt M1. Droga od strony piekarni została na nowo wyprofilowana tak, by ominąć słup elektroenergetyczny tkwiący wcześniej na środku przyszłej tymczasowej jezdni. Całość przybrała już niemal docelowy kształt, wyregulowano wjazdy po obu stronach i wzmocniono podłoże. W przyszłości można spodziewać się wykonania ostatnich warstw, w tym warstwy asfaltowej jak w przypadku objazdów przy obiektach M2 i M3. Jednocześnie obok jezdni drogi objazdowej utwardzono też ścieżkę dla pieszych do zbudowanej obok mostu tymczasowego kładki dla pieszych. Zakończono również betonowanie podpory wspierającej nasyp przy ul. Pszczyńskiej bocznej.
5. Trwa budowa nowego mostu na rzece Gostynce – obiekt M2. W czerwcu nawet kilkanaście osób jednocześnie – czasem przez cały dzień w pełnym słońcu (!) – pracowało przy budowie dwóch podpór. W przypadku podpory nr 1 (północ) nie tylko wykonano zbrojenie i zamontowano szalunki, ale też wylano beton, a potem całość rozdeskowano. W przypadku podpory nr 2 (południe) prace zatrzymały się póki co na etapie zbrojenia i montażu szalunków. Podpory od strony mostu tymczasowego już mniej więcej wskazują na gabaryty i formę nowego najważniejszego gostyńskiego mostu.
6. W czerwcu dużo działo się również w obrębie mostu nad ciekiem leśnym – obiekt M3. Na początku miesiąca odcinek objęty wahadłem rozszerzono o kilkanaście metrów w celu budowy przepustu pod drogą w rejonie leśniczówki. Na dalszym odcinku – w stronę mostu i Kobióra – zakończono prace przy budowie kanalizacji deszczowej. Na nowym moście ustawiono krawężnik oddzielający przyszłą jezdnię od mającej przebiegać po zachodniej stronie drogi ścieżki rowerowej do Kobióra. Most wyposażono też w deski gzymsowe. Drogę dojazdową do mostu wyrównano, a obok ustawiono rozściełacz do asfaltu.
7. Przez cały miesiąc wciąż wymieniano miejscami napowietrzną sieć elektroenergetyczną i miedzianą sieć telekomunikacyjną. Prowadzono też prace przy kanale technologicznym.