Od kilku dni w centrum Gostyni działa plenerowa biblioteczka w kształcie londyńskiej budki telefonicznej, za pośrednictwem której mieszkańcy mogą dzielić się książkami w ramach idei bookcrossingu. Pierwsze książki znalazły się na jej półkach z inicjatywy gminnych bibliotekarzy, a kolejne już za sprawą samych mieszkańców.
Trzy obszerne półki z wolnymi książkami
Oficjalna inauguracja plenerowej biblioteczki nastąpiła 26 sierpnia, o czym poinformowali pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyrach, z których inicjatywy biblioteczka powstała. Bibliotekarze umieścili w niej kilkadziesiąt książek przygotowanych z myślą o czytelnikach w różnym wieku. Wszystkie woluminy, które znalazły miejsce na półkach biblioteczki, w myśl idei bookcrossingu stały się wtedy wolnymi książkami.
Biblioteczka w kształcie londyńskiej budki telefonicznej stanęła na chodniku wytyczonym pomiędzy przystankiem autobusowym a budynkiem po poczcie i składa się z trzech półek. Na najwyższą z nich w dniu otwarcia trafiła m.in. powieść „Miłość z błękitnego nieba”, goszczącej przed kilku laty w Gostyni Krystyny Mirek i trzymająca w napięciu książka Deana Koontza „Zimny ogień”. W środkowej części umieszczono m.in. thriller sensacyjny „Nie odpuszczaj” Harlana Cobena i romans „Francuskie lato” Catherine Isaac. Z kolei w ramach dolnej półki, po książki z której mogą sięgać najmłodsi czytelnicy, udostępniono m.in. jedno z książkowych wydań wierszyka „Leń” Jana Brzechwy i równie pięknie ilustrowaną bajkę „Piesek Kruczek” Stanisława Jachowicza.
Po książki umieszczone w biblioteczce plenerowej może sięgnąć każdy zainteresowany czytelnik. Jedną wybraną książkę z udostępnionego zbioru można przeczytać na miejscu, np. siedząc na ławce obok pod drzewem, lub zabrać ze sobą do domu. Taką książkę można później oddać do plenerowej biblioteczki, tej w Gostyni lub innej podobnej, ale nie jest to konieczne. Zawsze można też dołożyć inne ciekawe książki z własnych zbiorów, uwolnić je, tak by mogły trafić w ręce kolejnych czytelników.
Taki sposób promocji czytelnictwa, bo to głownie w tym celu biblioteczka została uruchomiona, opisuje idea bookcrossingu, zachęcająca do nieodpłatnego przekazywania książek w przestrzeni publicznej, m.in. za pośrednictwem dedykowanych półek.
Mieszkańcy chętnie dzielą się książkami
Biblioteczka plenerowa jeszcze przed umieszczeniem w niej pierwszych książek spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców – z racji na jej dość nietypowy kształt. Jednak po jej uruchomieniu zainteresowanie biblioteczką tylko wzrosło.
Przy czerwonej budce często można kogoś spotkać. Mieszkańcy Gostyni i Wyr, ale też przyjeżdżający do gminy goście, chętnie przeglądają udostępnione w niej książki, chętnie je wypożyczają, ale też udostępniają kolejne z własnych zbiorów.
Na przykład tylko w poniedziałkowe popołudnie 29 sierpnia do zbioru wolnych książek w Gostyni trafiło kilka kolejnych woluminów, w tym m.in. „Pachnidło. Historia pewnego mordercy” Patricka Süskinda, „# to o nas” Piotra C. i „The Shadow of the Wind” hiszpańskiego pisarza Carlosa Ruiza Zafóna (powieść w języku angielskim), które uwolniła dla innych czytelników jedna z mieszkająca w okolicy czytelniczek.
Biblioteczka plenerowa czeka na zainteresowanych przez całą dobę. Z uwagi na warunki atmosferyczne, książki nie będą w niej dostępne tylko w okresie zimowym.
Zasady korzystania z biblioteki plenerowej
1. Książki są udostępniane bezpłatnie.
2. Wybierz książkę i czytaj na miejscu lub weź ją do domu.
3. Jednorazowo możesz zabrać do domu jedną książkę.
4. Po przeczytaniu możesz (choć nie musisz) oddać książkę dla kolejnego Czytelnika.
5. Masz książkę? Zostaw ją tutaj dla innych (osoba niepełnoletnia za zgodą rodziców/opiekunów). Przynoszone książki muszą być godne polecenia, w dobrym stanie, nie mogą zawierać treści powszechnie uważanych za niewłaściwe.
6. Ofiarowując książkę nie możesz domagać się jej zwrotu.
7. Główną zasadą biblioteczki plenerowej jest swoboda korzystania i dostępu, dlatego też szanuj książki i nie niszcz ich.
8. Biblioteczka działa w okresie wiosny, lata i jesieni, kiedy warunki atmosferyczne sprzyjają udostępnianiu książek w plenerze.