W poniedziałek 29 stycznia w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie zarządzenia wyborów samorządowych, które odbędą się już za dwa miesiące – w niedzielę 7 kwietnia. Kandydaci na radnych będą rejestrowani do 4 marca, zaś wszystkich kandydatów na wójta gminy poznamy najpóźniej w połowie marca.
Co warto wiedzieć przed wyborami w naszej gminie?
Pierwsza informacja o dacie wyborów samorządowych została przekazana przez Premiera RP w poniedziałek 15 stycznia, jednak formalnie doszło do tego dokładnie dwa tygodnie później w formie rozporządzenia, które ukazało się w poniedziałek 29 stycznia. Kampania wyborcza ruszyła dzień po ogłoszeniu rozporządzenia – we wtorek 30 stycznia.
W nadchodzących dniach, ale nie później niż do poniedziałku 12 lutego, do komisarza wyborczego wpływać będą zawiadomienia o utworzeniu komitetów wyborczych. Lokalny komitet wyborczy wyborców ukierunkowany tylko na gminę Wyry może zostać powołany przez min. 5 mieszkańców i nie musi zbierać podpisów popierających utworzenie komitetu.
Do 4 marca włącznie komitety będą mogły zgłaszać do gminnej komisji wyborczej kandydatów na radnych, których będziemy wybierać w jednomandatowych okręgach wyborczych. Każda kandydatura powinna być podparta min. 25 podpisami wyborców zamieszkałych w gminie Wyry – ujętych w Centralnym Rejestrze Wyborców.
Do 14 marca włącznie komitety, które zgłosiły kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w gminie, będą mogły zgłaszać gminnej komisji wyborczej kandydatów na wójta gminy. Kandydat na wójta może jednocześnie kandydować do rady gminy, ale nie może kandydować do rady powiatu i do sejmiku. Jeśli kandydat na wójta zostanie jednocześnie wybrany na radnego gminy i na wójta, traci mandat radnego.
Kandydat na radnego gminy musi stale zamieszkiwać na obszarze gminy, mieć czynne prawo wyborcze i co najmniej 18 lat w dniu wyborów. Kandydat na wójta nie musi na stałe zamieszkiwać na obszarze gminy, ale musi mieć czynne prawo wyborcze i co najmniej 25 lat. Ponadto wszyscy kandydaci muszą być ujęci w Centralnym Rejestrze Wyborców.
Listy wszystkich kandydatów z odnośnikami do ich materiałów wyborczych będą dostępne na specjalnej podstronie pod adresem gostynslaska.pl/wybory2024.
Wcześniej, bo do 8 marca będzie można zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych. Komisje zostaną powołane do 18 marca.
Cisza wyborcza rozpocznie się w sobotę 6 kwietnia o północy i potrwa przez całą sobotę i większość niedzieli aż do zakończenia głosowania.
W dniu wyborów samorządowych, które odbędą się w niedzielę 7 kwietnia lokale wyborcze będą czynne od godz. 7.00 do 21.00.