Wykonane z ceramiki oprawy luster i zegarów, oryginalne mozaiki oraz ręcznie malowane elementy zastawy stołowej to tylko niektóre z dzieł pani Ewy Prochaczek, jakie od dziś możemy oglądać w sali wystawowej gostyńskiego Domu Kultury. Bogata ekspozycja dla wszystkich zainteresowanych została otwarta w trakcie wernisażu artystki.
Wystawa dostarcza przede wszystkim wielu wrażeń estetycznych. Prace są bogato zdobione i dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Niezależnie od tego czy skupimy uwagę na oryginalnej biżuterii czy ceramicznych figurach przedstawiających postacie ludowe, dostrzeżemy w tych przedmiotach mistrzowską precyzję i pieczołowitość wykonania. Chociaż ekspozycję w zdecydowanej większości stanowią dzieła ceramiczne, to na wystawie nie zabrakło miejsca na autorskie obrazy olejne, pastele i rysunki. Miłośnicy liryki wśród eksponatów znajdą dwa tomiki poezji, bogato ilustrowane zdjęciami wybranych dzieł autorki. Na uwagę zasługuje też pozostawiony egzemplarz magazynu „Ceramika i szkło”, gdzie wiele stron poświęcono twórczości autorki wystawy. Na okładce tego branżowego magazynu zamieszczono zdjęcia wyrobów, które także znalazły się w zbiorze prezentowanym w sali wystawowej.
Pani Ewa Prochaczek określana przez środowiska artystyczne mianem „Ceramicznej Damy” jest absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach i Mistrzem Rzemiosł Artystycznych. Od 1972 roku prowadzi własną pracownię ceramiki artystycznej, której siedziba od ponad dwóch dekad mieści się w Mikołowie. Twórczość pani Ewy Prochaczek nie ogranicza się jedynie do wyrobów ceramicznych. Jest znaną poetką i pisarką (współautorką powieści „Moje remedium – czyli blank fajne dzieciństwo”), a także znawczynią śląskiej kultury. Nagrała kilkanaście śląskich szlagierów (między innymi „Kerplowy bules” i „Rawa waic„), które możemy usłyszeć na falach lokalnych rozgłośni radiowych. Wielokrotnie nagradzana twórczość pani Ewy Prochaczek była prezentowana nie tylko w naszym kraju, ale również poza granicami miedzy innymi we Florencji, Düsseldorfie, Wiedniu i Montrealu.
Wystawę w naszym Domu Kultury można oglądać od 25 października do 9 grudnia 2011 roku w sali numer 6. Wstęp wolny.