W piątek 14 marca w Domu Kultury w Gostyni otwarto wystawę prac artystów zrzeszonych w Klubie Plastyków „Zdrzadełko” z Pszczyny. Ekspozycja obejmuje kilkadziesiąt obrazów wykonanych w różnych technikach malarskich – od akwareli po akryl – które podejmują tematy związane m.in. z naturą, człowiekiem, historią i tradycją.
Wernisaż wystawy malarstwa pszczyńskiego klubu rozpoczął się o godz. 18.00 w sali widowiskowej przy udziale mieszkańców Gostyni i Wyr.
Artystów oraz wszystkich zgromadzonych powitał Marek Nowara, dyrektor DK Gostyń, przekazując pozdrowienia od burmistrza Pszczyny Dariusza Skrobola oraz wójt gminy Wyry Joanny Pasierbek-Konieczny, których tego dnia zatrzymały inne obowiązki, w tym – w przypadku wójt – omawiana w Katowicach sprawa linii kolejowej do Ostrawy (mapa).
Klub Plastyków „Zdrzadełko” rozpoczął działalność w czerwcu 1961 roku z inicjatywy ówczesnego inspektora oświaty w Pszczynie. Mimo że według początkowych założeń klub miał zrzeszać wyłącznie nauczycieli – pierwszymi przewodniczącymi byli nauczyciele różnych szczebli – to od wielu lat z powodzeniem skupia znacznie szersze grono ludzi pełnych pasji do malarstwa i rzeźbiarstwa1.
Obecnie, pod przewodnictwem Alicji Szymczak, klub liczy 15 członków, którzy zaistnieli w świecie sztuki licznymi wystawami i nagrodami, a ich prace znajdują się w wielu kolekcjach w kraju i za granicą2.
Tylko w pierwszych miesiącach 2025 roku wystawy indywidualne członków klubu można było oglądać w Miejskim Domu Kultury „Południe” w Katowicach (8 marca), Pałacu Czeczów w Kozach (7 marca, 14 lutego), Pszczyńskim Centrum Kultury w Pszczynie (5 lutego) i Gminnym Ośrodku Kultury w Pawłowicach (4 lutego, wystawa „Uroki Pszczyny”)3.
Klub Plastyków jest od 30 lat związany z Pszczyńskim Centrum Kultury4.
Wystawa obejmuje blisko 40 prac wykonanych przez 13 artystów w kilku technikach malarskich – akwarele, olej, akryl, pastel – oraz mieszanych, rysunkowych – ołówek.
Artyści za sprawą zaprezentowanych w Gostyni dzieł podejmują bardzo szeroką gamę tematów, w tym tematy związane z naturą i otoczeniem (np. obrazy przedstawiające żubra i pszczyński skansen), człowiekiem (portrety) oraz historią Górnego Śląska i lokalną tradycją (m.in. obrazy „Giszowiec” i „Szyb Pułaski”). Ponadto część obrazów wiąże się też z ogólną interpretacją rzeczywistości i poszukiwaniem tożsamości artystycznej.
Całość ogląda się z podziwem, ponieważ każdy autor prezentuje swój unikalny styl i osobiste podejście do wybranego tematu.
Autorzy biorący udział w wystawie5:
Alicja Szymczak, Ewelina Szmajduch, Monika Balcar-Konieczny, Teresa Drzewiecka, Aleksandra Jonderko, Paweł Kiermasz, Halina Kloc, Beata Paszek, Zofia Pelc, Romuald Romańczyk, Andrzej Wajda, Helena Urbańczyk-Boroń, Magdalena Starzyńska.
Podczas wernisażu w imieniu artystów głos zabrała Alicja Szymczak, przewodnicząca klubu, która pełni tę funkcję od 2009 roku. Pani Alicja wyraziła wdzięczność dyrektorowi oraz pracownikom domu kultury za serdeczne przyjęcie, wyjątkową atmosferę i stworzenie przestrzeni, w której artyści mogą zaprezentować swój świat – ukazać inną perspektywę otaczającej nas rzeczywistości oraz wyrazić swoje wewnętrzne emocje.
Głos zabrała także Ewelina Szmajduch, wiceprzewodnicząca klubu, która – zachęcając do oglądania prac oraz rozmów z ich autorami – poinformowała o możliwości zakupu wybranych obrazów, podkreślając, że w ten sposób można wesprzeć klubowiczów. Jak dodała, takie wsparcie nie tylko dostarcza twórcom motywacji, ale także umożliwia im inwestowanie w wyposażenie pracowni (w tym zakup pędzli i innych materiałów).
Oprócz obrazów artyści zaprezentowali podczas wernisażu również klubową kronikę – tomy za lata 2018–2025, która zawiera nie tylko szczegółowe zapisy kolejnych wydarzeń i sukcesów, ale także wspomnienia o dorobku wszystkich członków. Dzięki temu uczestnicy spotkania mieli okazję jeszcze lepiej poznać autorów, także tych którzy nie mogli być obecni w trakcie wernisażu i zapoznać się z najnowszą historią klubu.
Wystawę prac Klubu Artystów „Zdrzadełko” można od dziś oglądać w domu kultury w godzinach pracy placówki. Ekspozycja będzie dostępna przez kilka tygodni.