Mural o wymiarach 12×6 metrów od połowy września zdobi frontową elewację budynku Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni. Widowiskowe i pobudzające wyobraźnię malowidło powstało na podstawie pracy Franciszka Drabarka z klasy 5a, w ramach zainicjowanego przez gminę Wyry konkursu pn. „Zaprojektuj mural dla szkoły”.
Przyciąga wzrok i zaprasza do środka
Wielkie ścienne malowidło powstało na frontowej ścianie gmachu nieopodal wejścia głównego. Dobrze widoczny od ulicy obraz intryguje i pobudza wyobraźnię, przywołując na myśl z jednej strony wszystko to, z czym wiąże się codzienność uczniów w szkole i poza nią – biurko, książki, praca domowa – a z drugiej zwraca uwagę na ważne cechy młodych ludzi, takie jak ciekawość świata, dociekliwość czy głód wiedzy.
Jednak nie tylko na to, bo surrealistycznemu obrazowi, który zawiera wiele zajmujących elementów – para oczu wpatrzona w stos książek oświetlonych lampką biurkową, kontur niewielkiej zaczytanej postaci w kaszkiecie usadowiony na książkach, otwarte kolorowe dłonie uczniów sięgające ku książkom na tle szachownicy – można przypisać znacznie więcej znaczeń, takich oddających szkolny rytm życia, ale też takich, które odnoszą się do treści lektur czy wykazu postaw, które powinna kształtować współczesna szkoła.
Wielobarwny obraz tworzy ciekawy kontrast z kolorystyką elewacji pozostałej części budynku, zaprasza do środka i jednoznacznie identyfikuje budynek – także za sprawą dużego białego napisu z nazwą szkoły na czarnym tle. Wprowadza ponadto zupełnie nową jakość w ramach przestrzeni publicznej utworzonej przed laty w obrębie budynku szkoły.
Konkurs na projekt
Mural pojawił przy okazji prowadzonej przez gminę Wyry termomodernizacji budynku dla urozmaicenia elewacji i podkreślenia charakteru gmachu szkoły. Jego projekt nie został wybrany z katalogu, a za sprawą konkursu dla uczniów, który w porozumieniu z dyrekcją szkoły został rozpisany przez gminę – organ prowadzący placówkę.
Konkurs pn. „Zaprojektuj mural dla szkoły” przeprowadzono w trakcie poprzedniego roku szkolnego. Organizatorzy nie narzucili ani tematyki, ani techniki wykonania, zdając się na inwencję uczniów, którzy mogli pracować indywidualnie lub w grupach do 3 osób. Każdy uprawniony w terminie do 20 czerwca 2022 roku mógł zgłosić maks. 3 propozycje.
Pod koniec czerwca prace oceniła specjalna komisja, w skład której weszli przedstawiciele gminy Wyry i szkoły: Wójt Gminy Wyry, pracownik Referatu Inwestycji i Zamówień Publicznych w Urzędzie Gminy Wyry, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Gostyni, nauczyciel plastyki oraz przedstawiciel Rady Rodziców.
Komisja konkursowa oceniła w sumie 59 prac, z których wybrała 3 finałowe projekty: pracę nr 11 – Oliwia Guzia z klasy 7b, pracę nr 24 – Anna Nowak z klasy 6a oraz pracę nr 42 – Franciszek Drabarek z klasy 4a1.
Ostatecznie, po konsultacji z wykonawcą – firmą VIS Pacem Sp. z o.o. – do realizacji wybrano pracę nr 42 Franciszka Drabarka, co ogłoszono na początku września2.
Co zawierały pozostałe finałowe prace? Autorka pracy nr 11 zestawiła obok siebie postać żołnierza na tle Pomnika Pamięci Żołnierzy Września 1939 roku nawiązując bezpośrednio do patronów szkoły – Bohaterów Września 1939. Z kolei autorka pracy nr 24 postawiła na kontrasty, które wpisała w kontur motyla. W górnej partii skrzydeł ujęła ogień (lewa część, czerwień) oraz deszcz (prawa część, kolor niebieski), a w dolnej partii skrzydeł fabryczne kominy (lewa część, czerń) oraz drzewa (dolna część, kolor zielony).
Prace przy realizacji muralu ruszyły wraz z początkiem nowego roku szkolnego 2022/2023 i zakończyły się w połowie września. Mural wypełnił ścianę, na której wcześniej znajdowała się geometryczna grafika przywołująca na myśl częściowe zaćmienie Słońca. Pierwotnie, w latach 1961-2003, ściana w całości pomalowana była na bordowo.