Na parterze budynku po poczcie, dokładnie w miejscu, w którym pierwotnie działał urząd pocztowy a potem oddział jastrzębskiego banku spółdzielczego, utworzony został drugi powiatowy punkt „Rehabilitacja 25 plus” prowadzony przez mikołowskie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI).
Oficjalnie otwarcie punktu przy ul. Pszczyńskiej 370 nastąpiło we wtorek 27 września przy udziale Dominika Makowskiego – prezesa PSONI koło Mikołów oraz Justyny Setera-Ratajczyk – koordynatorki mikołowskiej projektu „Rehabilitacja 25 plus” w PSONI Mikołów.
W punkcie od września prowadzone są zajęcia dla dziesięciu absolwentów ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych. Codziennie zapewniane są tam m.in. usługi opiekuńczo-pielęgnacyjne i zajęcia dodatkowe realizowane zgodnie z zainteresowaniami. Poza tym uczęszczający mogą liczyć m.in. na wsparcie w rozwijaniu aktywności i samodzielności życiowej, ale też na pomoc przy wszystkich innych sprawach życia codziennego.
Utworzenie punktu poprzedzone zostało kompleksowym remontem. Na parterze wykonano m.in. nowe posadzki i tynki, a na zewnątrz zbudowano rampę dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, którą dostawiono bezpośrednio do tylnego wejścia do budynku. Prace adaptacyjne prowadzone były w okresie poprzedzającym rok szkolny 2022/2023.
Uruchomiona w Gostyni placówka jest drugą tego typu działającą na terenie powiatu mikołowskiego. Pierwsza dla kilkunastu osób powstała trzy lata temu w Mikołowie przy ul. Słowackiego. W bieżącym roku szkolnym z obu placówek korzysta dwudziestu trzech mieszkańców powiatu powyżej 25 roku życia, którzy po ukończeniu szkoły pozbawieni byli innych możliwości kontynuowania zajęć rozwojowych. W obu powiatowych placówkach uczęszczający na zajęcia mają zapewnione dalsze wsparcie dzięki środkom pochodzącym z programu „Rehabilitacja 25 plus” oraz z budżetów gmin powiatu i samego powiatu.
Program „Rehabilitacja 25 plus” to pilotażowy program Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczony dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, w tym z niepełnosprawnościami sprzężonymi, które są absolwentami ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych. Celem programu jest wypracowanie rozwiązań na potrzeby przyszłych, bardziej kompleksowych form wsparcia.
Dofinansowanie na realizację m.in. całodziennych usług opiekuńczych mogą uzyskać ośrodki rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawcze (OREW), ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze (ORW), szkoły specjalne przysposabiające do pracy (SPdP) lub podobne placówki edukacyjne, w których realizowany jest obowiązek nauki.