Polska Grupa Górnicza rozpoczęła odwierty przy ul. Wojciecha Drzymały w ramach koncesji nr 12/2014/p z dnia 25 kwietnia 2014 roku na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego w obszarze „Za Rowem Bełckim”, obejmującym w przeważającej części teren Gostyni.
Prace są realizowane w ramach tzw. otworu czwartego, który został wyznaczony w centralnej części złoża znajdującego się pod Gostynią. Zleceniodawca (PPG) przewiduje przewiercenie od 6 do 8 pokładów bilansowych o grubości powyżej 1 metra. Otwór zlokalizowano na użytkach rolnych w pewnym oddaleniu od zabudowy.
Na teren rozpoznania prowadzi droga z płyt betonowych, ułożona jeszcze przed rozpoczęciem prac, z połączeniem do ul. Drzymały. Zasilanie dla bazy zapewnia z kolei prowizoryczna linia elektroenergetyczna, podpięta pod główną linię biegnącą przy drodze publicznej. Wykonawcą odwiertów w Gostyni jest Przedsiębiorstwo Projektów Górniczych i Wierceń Geologicznych „DMM” Sp. z o.o. z Czeladzi.
Złoża znajdujące się pod Gostynią (szacowane na ok. 342,5 mln ton zasobów bilansowych1) są brane pod uwagę przez KWK Bolesław Śmiały w Łaziskach Średnich jako cel przyszłej eksploatacji. Zasoby węgla kamiennego znajdujące się pod miejscowością miałyby zapewnić kopalni utrzymanie odpowiedniego poziomu zdolności wydobywczych w przyszłości. Szanse, że tak się stanie są jednak niewielkie – to ze względu na uwarunkowania geologiczne, sytuację branży, a także specyfikę zabudowy miejscowości i opór społeczny.