Od kilku miesięcy na ulicach Gostyni, jak również na wielu drogach naszego regionu – ale nie tylko, można natknąć się na charakterystyczny biało-zielony pojazd, oklejony wyrazistymi podobiznami czworonogów z lekarskim stetoskopem. To mobilny gabinet rehabilitacyjny dla zwierząt firmy FizjoDOG, z pomocą którego, od grudnia 2018 roku, świadczona jest specjalistyczna pomoc bezpośrednio w domach czworonożnych pacjentów – obecnie przede wszystkim względem psów, kotów i koni.
Za sterami firmy, ale i kierownicą mobilnego gabinetu, zasiada Małgorzata Fabiańska, dyplomowana zoofizjoterapeutka, dyplomowana akupunkturzystka weterynaryjna, technik weterynaryjny i ratownik weterynaryjny. Nie zważywszy na weekendy i święta, tak jak lekarz ratownictwa medycznego w służbie zdrowia ludzi, pojawia się tam, gdzie zwierzętom potrzebna jest specjalistyczna opieka medyczna, czasem także w nagłych i nietypowych sytuacjach. Tak było chociażby w przypadku rannego samca sarny, który na początku kwietnia wymagał pomocy w okolicy drogi technicznej Elektrowni Łaziska – o czym pisaliśmy tutaj. Gdyby nie szybkie działanie profesjonalistów, pani Małgorzaty i jej siostry Joanny, los poszkodowanego koziołka mógłby być przesądzony.
– Zwierzętami dotkniętymi chorobą lub niepełnosprawnością zajmuję się zawodowo. Sytuacja z kwietnia była bardzo wyjątkowa, bo dotyczyła zwierzęta dziko żyjącego, ale nie mogła pozostać bez reakcji z naszej strony – przyznaje pani Małgorzata.
Zoofizjoterapia czyli rehabilitacja zwierząt
W ramach firmy FizjoDOG pani Małgorzata od kilku miesięcy prowadzi praktykę w zakresie rehabilitacji, fizjoterapii, akupunktury oraz treningu i szkolenia zwierząt, jak również skuteczną terapię bólu przewlekłego i ostrego. Jej klientami są właściciele zwierząt potrzebujących doraźnej, krótkotrwałej pomocy, jak również pacjenci geriatryczni, wymagający stałej pracy nad mobilizacją układu ruchu. Pani Małgorzata przeprowadzi też testy czynnościowe określające sprawność ruchową zwierząt.
– Rehabilitacja zwierząt jest traktowana jako część procesu odnowy biologicznej oraz medycyny zapobiegawczej. Jest bardzo ważnym i nieodłącznym etapem powrotu chorego zwierzęcia do zdrowia i sprawności fizycznej, coraz częściej dostrzeganym i docenianym przez właścicieli zwierząt – wyjaśnia pani Małgorzata. – Wbrew pozorom pomysł stosowania rehabilitacji u zwierząt nie jest zupełnie nowy. Obecnie schematy postępowania leczniczego stosowane w celu rehabilitacji ludzi, są dostosowywane do wykorzystania w procesie rehabilitacji zwierząt. Rezultaty uzyskiwane u ludzi w wyniku intensywnych pooperacyjnych zabiegów rehabilitacyjnych spowodowały, że dziś już wielu lekarzy weterynarii wdrożyło i wdraża proces rehabilitacji u zwierząt – podkreśla.
Kiedy wskazana jest rehabilitacja czworonożnego domownika? Jak wyjaśnia pani Małgorzata, z pewnością w przypadku wystąpienia stanów, w których obserwujemy u naszych zwierząt takie objawy jak: ból, kulawizny, zaniki mięśniowe, niedowłady i porażenia. Rehabilitacja wskazana jest przy stanach zapalnych, jak i przy odleżynach, oparzeniach czy trudno gojących się ranach. Pomaga również przy trudnościach z poruszaniem się zwierzęcia i nadwadze. Do najczęstszych schorzeń wymagających takiego wsparcia można zaliczyć złamania i zwichnięcia, dysplazję stawów biodrowych, urazy i kontuzje u psów sportowych czy trudności z poruszaniem się.
Dla sportowców i zwierząt z nadwagą
W ramach prowadzonej przez siebie działalności pani Małgorzata organizuje też zajęcia dla zwierząt wymagających przygotowania sportowego i prewencji urazowej w sporcie, jak również dla tych zwierząt, które wymagających zredukowania nadwagi oraz utrzymania prawidłowej kondycji fizycznej.
– W ostatnich latach w Polsce następuje wzrost popularności sportów kynologicznych. Pies uprawiający sport jest narażony na znacznego stopnia obciążenia aparatu ruchu, co jest przyczyną kontuzji, dlatego tak ważne jest właściwe przygotowanie psa poprzez ćwiczenia – wyjaśnia pani Małgorzata. – Liczne imprezy dogtrekingowe również wymagają przygotowania fizycznego i to zarówno przewodnika, jak i jego towarzysza – psa. I w tych sytuacjach, także podczas przygotowań przed starem, staram się na bieżąco służyć wsparciem moim pacjentom – dodaje.
Dyscypliny w których już dziś świetnie sprawują się psy to agility, frisbee, obedience, sporty obronne IPO, tropienie użytkowe i sporty myśliwskie. Psy coraz częściej towarzyszą też swoim opiekunom w uprawianych przez nich sportach takich jak canicross czy canicyclocross. Wielu właścicieli psów po prostu z nimi biega, zabiera na wspólne wycieczki rowerowe, wyprawy weekendowe i wakacyjne.
Potrzebna i perspektywiczna działalność
W pracy zoofizjoterapeuty pani Małgorzata wykorzystuje wiele technik, których nazwy mogą być dla wielu często nie do rozgryzienia na pierwszy rzut oka, ale kryją się za nimi konkretne i sprawdzone rozwiązania, mające wspierać zwierzęta nie tylko w procesie leczenia. To przede wszystkim fizykoterapia – laseroterapia, magnetoterapia, elektroterapia, akupunktura i akupresura; kinezyterapia czyli leczenie ruchem poprzez ćwiczenia bierne/mobilizacje, streching, ćwiczenia czynne, ćwiczenia wzmacniające, równoważne; jak również masaż – leczniczy, sportowy, relaksacyjny i funkcyjny.
Poszczególne zabiegi przebiegają w przyjaznej i otwartej atmosferze, z dużym szacunku do każdego czworonożnego pacjenta. Dzięki temu że gabinet działa mobilnie, bezpośrednio w domu klienta, uciążliwości związane z zabiegami po stronie pacjenta są zredukowane do minimum. W przypadku pani Małgorzaty i firmy FizjoDOG, z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć też to, że jest to działalność nie tylko profesjonalna, ale i realizowana z pełnym oddaniem i pasją, co nie jest bez wpływu na proces upowszechniania rehabilitacji u zwierząt, jako ważnej formy wspierania naszych czworonożnych przyjaciół w różnych sytuacjach życiowych.
Działalność związana z prowadzeniem mobilnego gabinetu rehabilitacyjnego już dziś spotyka się z dużym odzewem ze strony mieszkańców województwa, klientów firmy FizjoDOG. Możliwość wspierania zwierząt w procesie leczenia, w sportach i codziennym życiu, to jak pokazuje praktyka, sposobność przez mieszkańców coraz częściej realizowana. Co więcej, rosnąca świadomość dotycząca prowadzenia profilaktyki prozdrowotnej u zwierząt czy potrzeba aktywnego wspierania procesu leczenia, powinna w kolejnych latach tylko rozwijać ten segment rynku usług skierowanych do zwierząt, czyniąc go jeszcze bardziej perspektywicznym.
Z działalnością firmy FizjoDOG można zapoznać się na stronie facebook.com/FizjoDog, gdzie poza podstawowymi informacjami na temat zakresu funkcjonowania firmy, na bieżąco publikowane są szczegółowe relacje z podejmowanych zabiegów.