Tradycyjny festyn na zakończenie lata w Zagrodzie Śląskiej, organizowany przez Dom Kultury w Gostyni dla mieszkańców gminy, zyskał w tym roku powiatowe znaczenie i zasięg. To dlatego, że impreza powiązana została z dużym lokalnym wydarzeniem – obchodami 20-lecia istnienia powiatu mikołowskiego, które na terenie mikołowskich gmin odbywały się od piątku do niedzieli między 13 a 15 września.
Biesiada Śląska w Zagrodzie Śląskiej stanowiła ostatni z trzech dni jubileuszu, i w odróżnieniu od wcześniejszych inicjatyw o podobnym znaczeniu – serii koncertów w Mikołowie w piątek i powiatowych dożynek w Ornontowicach w sobotę – połączyła obie formuły w jedno, zapraszając mieszkańców całego powiatu na koncerty muzyki współczesnej poprowadzone w pełni dożynkowej oprawie i klimacie. Świadczyły o tym zarówno dekoracje, repertuar, jak i atrakcje towarzyszące.
Zgodnie z zamierzeniami organizatorów, zespołu osób powiązanych z Domem Kultury – których wśród licznych gości można było poznać po charakterystycznych strojach ludowych – podczas biesiady każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Na najmłodszych już od progu czekały zabawy z animatorami, warsztaty i program „Magiczna podróż przez świat”, a dla nieco starszych koncerty popularnych regionalnych grup – Blue Party i New For You, oraz zabawa taneczna z dobrze znanym lokalnej publiczności zespołem Vento na zakończenie wieczoru. Do dyspozycji wszystkich gości przez całe popołudnie dostępny był punkt gastronomiczny oraz kilka stoisk tematycznych, na których prezentowano lokalne produkty i przetwory, rękodzieło, a nawet publikacje – książki Patrycji Machałek z Gostyni – ubiegłoroczną „Siłę ziół” i tegoroczną nowość wydawniczą jej pióra – „Przetwory z pomysłem”.
Oprawę wydarzenia stanowiły liczne dekoracje dożynkowe oraz sama architektura Zagrody Śląskiej, której detal obfituje w odpowiednie nawiązania. Główną scenę przyozdobiła przygotowana przez seniorów z Klubu Senior+ korona dożynkowa oraz inne tradycyjne dekoracje dożynkowe, w tym tegoroczne plony i snopki siana.
Impreza miała też ważny aspekt społeczny i edukacyjny. Zarówno przed wejściem do Dom Kultury jak i tuż przed bramą Zagrody Śląskiej, mieszkańcy powiatu i goście mieli możliwość wniesienia swojego wkładu w bazę Fundacji DKMS, rejestrując się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego. Organizatorzy zachęcali do tego informując m.in. o sytuacji takich pacjentów jak 4-letni Piotruś, który choruje na białaczkę limfoblastyczną, i wciąż oczekuje na dobre wieści związane z odnalezieniem dawcy szpiku do przeszczepu. W punktach DKMS można było dowiedzieć się dlaczego ważny jest stały rozwój bazy i rejestracja kolejnych potencjalnych dawców czy też w jaki sposób przebiega nieinwazyjny zabieg pobrania szpiku, w momencie gdy zajdzie potrzeba a dawca wyrazi zgodę na udzielenie pomocy. Kolejne okazje do rejestracji pojawią się przy nadchodzących wydarzeniach w bliższej i dalszej okolicy.
Biesiadzie towarzyszyła ponadto okolicznościowa wystawa malarstwa mieszkańców powiatu mikołowskiego, dostępna w sali widowiskowej Domu Kultury, a także pierwszy w gminie Międzynarodowy Turniej Szkata, organizowany przez wyrską sekcję szkata.
W wydarzeniu udział wzięli mieszkańcy gminy i powiatu, a także goście z zaprzyjaźnionego z powiatem mikołowskim powiatu Rhein-Kreis Neuss w kraju związkowym Nadrenia Północna – Westfalia, którzy przebywali w ostatnich dniach w powiecie. Impreza zakończyła się w późnych godzinach wieczornych.
Informacja o jubileuszu 20-lecia powiatu na stronie 20lat.mikolowski.pl.