19 czerwca już po raz szósty w Gostyni rozegrana została inscenizacja Bitwy Wyrskiej. Na wszystkich odwiedzających poza samym widowiskiem, tak jak w poprzednich latach, czekało wiele ciekawych i interesujących atrakcji.
Impreza plenerowa w okolicach ul. Tęczowej, w pobliżu Pomnika Pamięci Żołnierzy Września 1939 roku, oficjalnie rozpoczęła się o godzinie 15:00. Wójt Gminy Wyry Barbara Prasoł powitała wszystkich przybyłych mieszkańców województwa śląskiego oraz specjalnych gości, wśród których był m.in. starosta powiatu mikołowskiego Henryk Jaroszek, a także wójtowie i burmistrzowie sąsiednich gmin i miasta. Nie zabrakło również weteranów II wojny światowej oraz przedstawicieli Wojska Polskiego. Następnie w imieniu zgromadzonych, Wójt Gminy Wyry złożyła kwiaty w hołdzie poległym na Pomniku Pamięci Żołnierzy Września 1939.
Inscenizacja bitwy rozpoczęła się dwadzieścia minut później. Zarówno widzowie jak i rekonstruktorzy przenieśli się w czasie do pierwszych dni września 1939 roku. Wtedy to 23 Górnośląska Dywizja Piechoty i 55 Rezerwowa Dywizja Piechoty Grupy Operacyjnej „Śląsk” broniły się przed hitlerowskim najeźdźcą na pograniczu naszej miejscowości. W inscenizacji wzięło udział ponad 150 rekonstruktorów. W odniesieniu do poprzednich edycji, w tym roku po raz pierwszy widzowie mieli okazję zobaczyć Fiata 508, działko przeciwpancerne Bofors 37mm oraz armatę przeciwpancerną Pak 37mm.
Autentycznym nagraniem audycji Polskiego Radia w którym informowano o wtargnięciu wojsk hitlerowskich na ziemie polskie, zakończono tą część imprezy o godzinie 16:10. Następnie organizatorzy podziękowali grupom rekonstrukcyjnym za chęć uczestnictwa w tegorocznej edycji Bitwy Wyrskiej. Wójt Gminy Wyry osobiście złożyła pisemne podziękowania na ręce przedstawicieli poszczególnych grup.
Następnie na terenie inscenizacji rozpoczął się pokaz sprzętu i wyszkolenia współczesnego Wojska Polskiego. Widzowie mieli okazję zobaczyć najnowszy sprzęt bojowy oraz polskich żołnierzy w akcji. Zaprezentowano dwie sytuacje z jakimi na co dzień mierzą się nasze siły zbrojne na misjach zagranicznych (np. w Afganistanie). Pierwsza z nich przedstawiała przejazd patrolu (kolumny wojskowej), która zostaje zaatakowana przez wroga. Nasze siły odparły ten atak, udzieliły pomocy rannym oraz wycofały się z miejsca zdarzenia. Prezentacja była przedstawiona na tyle realnie, że widzowie nie kryli emocji. Ostatnie wydarzenia jakie miały miejsce w Afganistanie (śmierć dwóch kolejnych polskich żołnierzy) tylko spotęgowały te wrażenia.
Druga sytuacja przedstawiała sposób, w jaki transportuje się ważne osobistości na terenach zagrożonych walkami zbrojnymi. Wójt Barbara Prasoł okazała się osobą, którą na oczach wszystkich zgromadzonych polscy żołnierze konwojowali przez umownie „tereny zagrożone”. Aby sytuacji dodać odrobinę pikanterii, tak jak w poprzedniej prezentacji, kolumna wojskowa została zaatakowana przez wroga. Padały liczne strzały, ale sytuacje udało się szybko opanować, a Wójt Gminy Wyry dotarła bezpiecznie na miejsce.
Później nadszedł czas na pamiątkowe zdjęcia oraz Piknik Forteczny zorganizowany w okolicy schronu bojowego „Sowiniec”. Biesiadnikom czas umilała Orkiestra Dęta KWK Bolesław Śmiały, zespół muzyczny Vento oraz gminny chór „Zorza”.
W trosce o bezpieczeństwo widzów i rekonstruktorów, przez cały czas trwania imprezy nad wszystkim czuwały gminne ochotnicze straże pożarne, łaziska straż miejska, mikołowska policja, firma ochroniarska oraz karetka pogotowia.