17 lutego policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie omówili w Domu Kultury w Gostyni aktualny stan bezpieczeństwa gminy na tle powiatu oraz koncepcje powstającej właśnie krajowej mapy bezpieczeństwa i porządku publicznego, ze szczególnym uwzględnieniem wycinka dotyczącego powiatu mikołowskiego. W prawie dwugodzinnym spotkaniu, które w głównej mierze było debatą na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa, udział wzięli mieszkańcy Gostyni, radni 1 oraz przedstawiciele Urzędu Gminy Wyry2.
Mapa zagrożeń
Mapa bezpieczeństwa i porządku publicznego powstaje z polecenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji3. Mapa zgodnie z założeniami inicjatorów, ma szczegółowo odzwierciedlać skalę i rodzaj zagrożeń występujących na obszarze całego państwa, zarówno w formie graficznej (w widoku ogólnym) jak i opisowej (w widoku szczegółowym). Część graficzna na pierwszy rzut oka ma dać użytkownikom ogólne pojęcie o zagrożeniach występujących na danym obszarze, a część opisowa ma zawierać dokładniejsze dane, w tym między innymi charakterystykę przestrzeni publicznej, wyniki badań opinii społecznej, informacje i wnioski z debat (takich jak ta, która miała miejsce w Gostyni) oraz dane statystyczne policji.
Mapa zagrożeń jest obecnie opracowywana równolegle na trzech płaszczyznach: krajowym, wojewódzkim i powiatowym. Mikołowski wycinek będzie przede wszystkim wskazywać, w jakich miejscach i w jakim zakresie mają pracować policjanci, w celu zwiększenia poczucia bezpieczeństwa obywateli. Pierwszy zarys mapy zostanie opublikowany na stronie internetowej KPP już pod koniec lutego br. Od tego czasu, wszelkie zmiany wypracowane w toku działań policji oraz wymiany informacji z mieszkańcami, mają być wprowadzane na mapy nie rzadziej niż raz na kwartał.
Stan bezpieczeństwa
W ciągu 2015 roku funkcjonariusze KPP w Mikołowie pełnili 5 203 służby patrolowe bezpośrednio na ulicy (po 8 godzin każda), przeprowadzili 12 141 interwencji, zatrzymali 501 sprawców przestępstw na gorącym uczynku, ujawnili 17 478 wykroczeń (pouczenia i mandaty), ujawnili 79 osób poszukiwanych. Przestępstwa wszczęte ogółem w powiecie mikołowskim – 1661.
Postępowania wszczęte ogółem w powiecie mikołowskim:
Dane statystyczne KPP w Mikołowie pokazują utrzymującą się tendencję spadkową w zakresie wszczynania postępowań dotyczących przestępczości szczególnie uciążliwej dla obywateli, do których zalicza się: udział w bójce lub pobiciu, uszczerbek na zdrowiu, kradzież cudzej rzeczy, kradzież samochodu, kradzież z włamaniem, przestępstwa rozbójnicze oraz uszkodzenie mienia. Wymienione przestępstwa (7 kategorii z około 500 definiowanych) stanowią większość ogółu wszczętych postępowań karnych. W 2015 roku odnotowano 696 takich przestępstw (dla porównania w roku 2012 było ich prawie 1000). W Gminie Wyry w ubiegłym roku odnotowano tego typu przestępstw najmniej, bo tylko 16.
Zagrożenie przestępczością w siedmiu kategoriach – postępowania wszczęte w powiecie mikołowskim:
Zagrożenie przestępczością w siedmiu kategoriach na terenie gmin powiatu mikołowskiego w latach 2011 – 2015:
W tym:
– kradzieże
– kradzież i kradzież z włamaniem do samochodu
– zniszczenie mienia
– uszkodzenie ciała
Z roku na rok rośnie wykrywalność przestępstw gospodarczych na terenie powiatu mikołowskiego. Do tej kategorii zalicza się między innymi przestępstwa związane z wykorzystaniem kart płatniczych, przestępstwa podatkowe i celne, przestępstwa związane z ubezpieczeniami, kradzieżą własności intelektualnej czy praniem brudnych pieniędzy.
Przestępczość gospodarcza:
Policjanci w Mikołowie, Gostyni i Wyrach odnotowali w ubiegłym roku 2 526 wykroczeń szczególnie uciążliwych, które tyczą się używania wulgarnych słów w miejscach publicznych, spożywania alkoholu w miejscach publicznych, zanieczyszczania miejsc publicznych, kradzieży poniżej kwoty „wolnej od przestępstwa” (w 2015 roku było to 437 zł4) i podobnych.
Wykroczenia szczególnie uciążliwe ujawnione przez funkcjonariuszy na terenie powiatu mikołowskiego
(z wyłączeniem ruchu drogowego i OPP):
Liczba ujawnionych wykroczeń na terenie powiatu mikołowskiego
(z wyłączeniem ruchu drogowego i OPP):
W 2015 roku na terenie województwa śląskiego odnotowano ok. 3 800 zdarzeń drogowych, w wyniku których choć jeden uczestnik zdarzenia doznał uszczerbku na zdrowiu. W powiecie mikołowskim w analogicznym okresie czasu odnotowano 78 takich zdarzeń (to ok. 2% wszystkich zdarzeń tego typu, mających miejsce na terenie województwa). Zdaniem zastępcy komendanta, jest to wynik bardzo dobry, biorąc pod uwagę charakterystykę powiatu i rozbudowaną sieć dróg rekomendowanych do ruchu tranzytowego (DK 44, DK81). W 2015 roku na terenie województwa 253 osoby straciły życie w wyniku wypadku, w tym w powiecie mikołowskim 2 osoby (wypadki ze skutkiem śmiertelnym miały miejsce na terenie Orzesza). W 2015 w województwie śląskim odnotowano ok. 45 tys. kolizji drogowych, w powiecie mikołowskim 831.
Zagrożenie na drogach w rejonach poszczególnych gmin powiatu mikołowskiego w 2015 roku:
W Gminie Wyry w 2015 roku odnotowano 8 wypadków drogowych. W roku 2014 było ich o połowę mniej. Jak zauważono w trakcie prezentacji, wzrost liczby wypadków jest w pewnym stopniu związany ze starzejąca się infrastrukturą drogową, zwłaszcza na najważniejszych w Gostyni ciągach – ul. Rybnickiej i ul. Pszczyńskiej (DW928). Mikołowscy policjanci ze swojej strony gwarantują poparcie wszelkich inicjatyw, mających na celu poprawę infrastruktury na terenie gminy.
Zagrożenie wypadkami drogowymi na terenie gmin powiatu mikołowskiego w latach 2011 – 2015:
Zagrożenie kolizjami na terenie gmin powiatu mikołowskiego w latach 2011-2015:
Liczba osób rannych na terenie gmin powiatu mikołowskiego w latach 2011-2015:
Ofiery śmiertelne w zdarzeniach drogowych na terenie gmin powiatu mikołowskiego w latach 2011-2015:
Debata z mieszkańcami
W ramach ostatniej części spotkania, której poświecono najwięcej czasu, obecni na sali dyskutowali z policjantami na temat bezpieczeństwa w Gostyni i nie tylko. Uczestnicy dopytywali policjantów o pewne kwestie związane z pracą policjantów, a także wskazali miejsca, które powinny zostać ujęte w powstającej mapie zagrożeń powiatu mikołowskiego.
Podjęto dyskusję między innymi na temat przestępczości w sieci, kradzieży samochodów (warto zauważyć, że 31 samochodów skradziono na terenie powiatu w 2015 roku), dewastacji miejsc publicznych, pracy dzielnicowych w powiecie (KPP ma 8 dzielnicowych), czasu odpowiedzi na zgłoszenie (średnia to 9 minut) i bezpieczeństwa podczas Światowych Dni Młodzieży.
Kierownik referatu Gospodarki Komunalnej i Inwestycji zgłosiła potrzebę częstszych kontroli w pobliżu wiat rowerowych przy ul. Dębowej i ul. Tyskiej oraz terenu boiska w Gostyni.
Mieszkańcy sygnalizowali z kolei konieczność monitorowania parkingów przy parafiach (zwłaszcza podczas uroczystości), terenów w centrum (w tym Zagrody Śląskiej) i mostów na rzece Gostynce. Zgłoszono też potrzebę kontroli przez drogówkę pojazdów o dużym tonażu, które przemierzają Gostyń wzdłuż ul. Rybnickiej.