Ochotnicza Straż Pożarna w Gostyni powstała w 1926 roku. Według danych zebranych na dzień 31 grudnia 2018 roku, jednostka liczy 48 członków, w tym 30 uprawnionych do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych, 8 członków zwyczajnych, 9 członków działających w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej oraz 1 członek honorowy.
Strażacy z Gostyni uczestniczą w kilkudziesięciu działaniach rocznie na terenie miejscowości, gminy i powiatu. W roku ubiegłym były to przede wszystkim wyjazdy do pożarów, usuwania skutków silnego wiatru, neutralizowania skutków zdarzeń komunikacyjnych oraz likwidacji gniazd niebezpiecznych owadów.
Do działań OSP Gostyń wlicza się też wyjazdy do zabezpieczania imprez masowych i ważnych uroczystości. Co roku strażacy czuwają nad bezpieczeństwem uczestników imprezy pn. „Bitwa Wyrska – Bój o Gostyń”, sprawują pieczę nad przebiegiem uroczystości pod Pomnikiem Pamięci Września 1939 roku oraz pomagają przy cyklicznych wydarzeniach religijnych, w tym procesji Bożego Ciała i drogi krzyżowej. Ponadto stale uczestniczą też w akcjach prewencyjnych i edukacyjnych, wizytując gostyńskie przedszkola i szkoły, zarówno publiczne jak i prywatne, gdzie zapoznają dzieci i młodzież ze specyfiką pracy strażaka, wyposażeniem, a zwłaszcza szeroko rozumianym bezpieczeństwem. Strażacy są organizatorami dorocznego turnieju wiedzy pożarniczej dla młodzieży, którego zwycięzcy reprezentują Gostyń w eliminacjach powiatowych. Poza tym z sukcesami biorą udział w zawodach sportowo-pożarniczych.
Ważną częścią codziennej działalności OSP Gostyń są działania szkoleniowe, w tym kursy dla drużyny młodzieżowej, kursy podstawowe uprawniające do wyjazdów do akcji czy kursy recertyfikacyjne. Strażacy regularnie biorą udział w szkoleniach ratowniczo-gaśniczych, ale też takich dotyczących wycinki wiatrołomów czy poszukiwania osób zaginionych, które są organizowane przez struktury państwowe w powiecie.