Sieć światłowodowa spółki Miconet, operatora sieci multimetro z Grupy Play, trafiła w nowe ręce. Wszystkie udziały w spółce infrastrukturalnej MicoInfra, do której Grupa Play wydzieliła w ubiegłym roku m.in. wybudowaną w 2012 roku w Gostyni sieć światłowodową, należą teraz do ogólnopolskiej spółki infrastrukturalnej Polski Światłowód Otwarty.
Będzie można wybierać spośród większej liczby operatorów
Jak przekazało biuro prasowe Play, do sprzedaży spółki MicoInfra wraz z należącą do niej infrastrukturą światłowodową doszło w grudniu 2024 roku. Nabywcą okazała się spółka Polski Światłowód Otwarty z Grupy Play (50% udziałów), która dysponuje ogólnopolską siecią szerokopasmową zbudowaną na bazie aktywów dawnego UPC Polska.
Nowy właściciel nabył sieć światłowodową rozciągającą się południkowo od Katowic do Bestwiny o długości ponad 600 km, w tym włókna poprowadzone drogą napowietrzną ulicami Gostyni. Po formalnym połączeniu z nabytą spółką, PŚO zunifikuje mikołowskie światłowody z pozostałą częścią swojej sieci, która od początku istnienia spółki jest komercyjnie udostępniana wszystkim zainteresowanym operatorom.
Tym samym obecni klienci Miconetu (sieci multimetro) z Gostyni i nie tylko zyskają możliwość zmiany operatora bez inwestycji w nowe przyłącze do konkurencyjnej sieci (np. TOK z Grupy Tauron). Z kolei Miconet, tak jak pozostali operatorzy, będzie musiał płacić za dostęp do sieci, która do niedawna była jego własnością.
Wcześniej w podobny sposób nowy właściciel Miconetu uczynił z infrastrukturą żorskiego Syriona przeniesioną przez Grupę Play do spółki pod nazwą PT. Polski Światłowód Otwarty po przejęciu PT od Play Investments z końcem września 2024 roku ogłosił plan połączenia z nabytą spółką1. Po sfinalizowaniu operacji infrastruktura w pełni przeszła pod skrzydła Polskiego Światłowodu Otwartego i wkrótce zostanie otwarta na innych operatorów.
Plan działania Grupy Play
1. Przejęcie lokalnego operatora z własną siecią światłowodową zamkniętą na innych operatorów
Miconet (multimetro), Syrion
2. Wydzielenie wybudowanej przez niego infrastruktury do odrębnej spółki
MicoInfra, PT
3. Sprzedaż lokalnej infrastruktury dużemu operatorowi hurtowemu i otwarcie jej na innych operatorów
Polski Światłowód Otwarty
Schemat Grupy Play
Nowy właściciel deklaruje dalsze inwestycje w rozwój sieci, w tym uruchomienie usług internetowych o prędkości do 5 Gbit/s. Obecnie w ramach oferty Miconetu mieszkańcy Gostyni mogą wybierać pakiety z prędkością do 800 Mb/s (pobieranie).
Więcej o nowym właścicielu
Polski Światłowód Otwarty to podmiot utworzony przez Grupę Play na bazie infrastruktury, którą w kwietniu 2022 roku nabył w wyniku przejęcia UPC Polska. 31 marca 2023 roku Grupa Play sprzedał 50% udziałów w tym przedsięwzięciu spółce Plug Finco S.à r.l., należącej do francuskiej grupy InfraVia Capital Partners2, która działa w formule wehikułu private equity i specjalizuje się w inwestycjach infrastrukturalnych i technologicznych3.
Na początku spółka dysponowała siecią szerokopasmową docierającą do ponad 3,7 mln gospodarstw domowych w Polsce. Obecnie, w wyniku postępującej rozbudowy, ale też modernizacji sieci starszego typu do standardu FTTH dociera do ponad 4,1 mln domów4. Spółka docelowo ma objąć zasięgiem 6 mln gospodarstw domowych.
„Udostępniamy operatorom największą w Polsce wyłącznie hurtową sieć szerokopasmową w modelu otwartego dostępu. (…) Jesteśmy otwarci na wszystkich operatorów, oferując dostęp do naszej infrastruktury na niedyskryminacyjnych warunkach”
– informuje spółka na swojej stronie.
Przejęta przez Polski Światłowód Otwarty sieć w części obejmującej Gostyń powstała w 2012 roku w ramach dotowanego z Unii Europejskiej projektu pn. „Budowa nowoczesnej infrastruktury światłowodowej w technologii FTTH dla mieszkańców miejscowości: Wyry, Gostyń, Kobiór, Piasek”. Do 2024 roku jej wyłącznym właściciel była mikołowska spółka Miconet, oferująca usługi dostępu do internetu pod marką multimetro. Nieco wcześniej właściciele sieci z Mikołowa sprzedali ją spółce P4, operatorowi sieci Play.