29 marca o godzinie 17:00 w Domu Kultury rozpoczęło się marcowe posiedzenie Komisji ds. rozwoju miejscowości Gostyń, poświęcone gminnym inwestycjom na terenie Gostyni. Radni zostali zapoznani z prezentacją na temat stanu robót przy realizacji inwestycji „Zagroda Śląska”, wizytowali plac budowy w pobliżu Domu Kultury oraz wysłuchali propozycji zmiany planu przebudowy centrum, przygotowanej przez gostynslaska.pl. Rozpatrzone zostały także pisma jakie wpłynęły do rady w ostatnim czasie oraz omówiono sprawy bieżące.
Obrady oficjalnie otworzył przewodniczący Komisji, pan radny Henryk Cyba. Na posiedzeniu poza radnymi z naszej miejscowości, obecna była Wójt Gminy Wyry pani Barbara Prasoł oraz pracownicy Urzędu Gminy Wyry z referatu gospodarki. Posiedzenie w tym dniu nietypowo zorganizowane zostało na zapleczu Domu Kultury.
W pierwszej kolejności radni przyjęli planowany porządek obrad siedmioma głosami „za”, a następnie jednogłośnie przyjęli protokół z poprzedniego posiedzenia Komisji ds. rozwoju miejscowości Gostyń.
Następnie zgodnie z porządkiem obrad, pracownicy Urzędu Gminy z referatu gospodarki przedstawili prezentacje dotyczącą realizacji inwestycji „Budowa Zagrody Śląskiej wraz z parkingami i mini-amfiteatrem w Gostyni przy ul. Pszczyńskiej 366”.
Na podstawie prezentacji urzędników UG Wyry:
W styczniu 2008 roku opracowano i zatwierdzono koncepcję architektoniczną Zagrody Śląskiej wraz parkingami i amfiteatrem. W grudniu tego samego roku zatwierdzono projekt budowlany Zagrody Śląskiej. Opracowanie projektu budowlanego na podstawie zaproponowanej w styczniu koncepcji pochłonęło z budżetu 33 184 zł. Wykonawca koncepcji i projektu jest PPB „Grafion”.
Od maja do października 2010 roku w dwóch etapach realizowano inwestycję modernizacji budynku Domu Kultury w Gostyni. Wykonano izolację przeciwwilgociową ścian piwnic, kanalizację deszczową, a także pierwszy odcinek drogi dojazdowej do Zagrody Śląskiej. Inwestycja zamknęła się w kwocie 123 240,74 zł. Wykonawcą projektu była firma Z.P.H.U „Multidomex”.
We wrześniu 2010 roku rozpoczęła się budowa Zagrody Śląskiej. Wykonawcą jest firma Titan Lux Sp. z.o.o.
Zaawansowanie robót przy budowie Zagrody Śląskiej:
- Roboty ziemne związane z przygotowaniem terenu pod inwestycje.
- Roboty instalacyjne związane z wykonaniem kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej.
- Roboty instalacyjne związane z wykonaniem kanalizacji sanitarnej ciśnieniowej wraz z dwoma pompowniami przyobiektowymi (po jednej dla Domu Kultury i Gminnego Przedszkola).
- Roboty instalacyjne związane z wykonaniem kanalizacji deszczowej wraz z separatorem i wlotem do rowu (G-8)
- Roboty instalacyjne związane z wykonaniem oświetlenia zewnętrznego „Zagrody Śląskiej”.
- Roboty żelbetowe związane z wykonaniem podbudowy pod ogrodzenie, scenę, grill oraz śmietnik.
- Wykonanie robót rozbiórkowych i żelbetowych związanych z wejściem do kotłowni oraz roboty izolacyjne ścian piwnic budynku przedszkola.
W chwili obecnej trwają roboty murarskie związane z wykonaniem elementów z cegły oraz roboty przygotowawcze dla wykonania części drogowej projektu.
Następnie na podstawie mapy projektowej, omówione zostały poszczególne etapy inwestycji oraz elementy wchodzące w skład Zagrody Śląskiej (tj. zadaszona scena, 44 ławy sześcioosobowe, wiata grillowa, śmietnik, brama oraz parkingi). Na koniec jako ciekawostkę, zaprezentowano wstępną koncepcję przebudowy Domu Kultury wraz z wizualizacjami. Poza nową elewacją i dostosowaniem wnętrz do potrzeb osób niepełnosprawnych, budynek według koncepcji miałby zyskać między innymi dodatkową kondygnacją z przeznaczeniem na wystawy i wernisaże. Przy tworzeniu koncepcji, nacisk kładziono na możliwość rozdzielenia różnych funkcji budynku oraz możliwość równoczesnego udostępniana pomieszczeń kilku grupom działającym przy Domu Kultury.
Bezpośrednio po wysłuchaniu prezentacji, rozgorzała dyskusja na temat całości inwestycji, to znaczy budowy Zagrody Śląskiej i miejsc parkingowych wzdłuż drogi dojazdowej do tego obiektu oraz parkingu przed przedszkolem. Radni udzielili ponadto pozytywnej opinii w sprawie realizacji inwestycji do III etapu.
Następnie przewodniczący Komisji, udzielił głosu przedstawicielowi portalu GostynSlaska.pl, celem ponownej prezentacji propozycji zmiany planu przebudowy centrum. Treść prezentacji powstała na podstawie materiałów opublikowanych kilka tygodni temu w ramach podstrony gostynslaska.pl/rynek.
Po krótkiej prezentacji, radni podzielili się swoimi opiniami na temat omówionej propozycji. Pomimo tego, że się do niej nie przekonali, wyrazili chęć dalszej dyskusji nad zmianą planu inwestycji. Wójt Gminy, pani Barbarze Prasoł natomiast przekazane zostały materiały obrazujące propozycję, wykorzystane w trakcie prezentacji.
W ramach kolejnego punktu obrad, Przewodniczący Komisji zaprosił zebranych do wzięcia udziału w wizytacji na zewnątrz budynku Domu Kultury. Wizytację rozpoczęto od omówienia końcowych etapów inwestycji, celem kontynuacji dyskusji na temat przyjaznej mieszkańcom, otwartej przestrzeni publicznej. W tym miejscu Przewodniczący Komisji oraz Wójt Gminy Wyry, zaproponowali organizację spotkania z projektantem dotychczasowego projektu, celem ustalenia nowego kształtu tej części gminnej posesji. Po stworzeniu nowej koncepcji, zostałaby ona upubliczniona i poddana ocenie mieszkańców. Wójt Gminy podzieliła się również swoim pomysłem, który powinien pogodzić interesy wszystkich mieszkańców.
Następnie uczestnicy wizytacji skierowali się na właściwy plac budowy, gdzie od kilku miesięcy trwa budowa Zagrody Śląskiej. Po terenie budowy zebranych oprowadzali pracownicy Urzędu Gminy, szczegółowo wyjaśniając aktualny stan prac. Wizytacja w terenie trwała kilkanaście minut, po czym radni wraz z Wójt Gminy wrócili do budynku celem kontynuacji obrad. Pracownicy Urzędu Gminy po zakończeniu części inwestycyjnej spotkania, pożegnali się i opuścili posiedzenie.
Zgodnie z przyjętym porządkiem obrad, radni zajęli się omawianiem pism, jakie wpłynęły do rady w ciągu ostatniego miesiąca. Pierwsze z nich dotyczyło zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu przy ul. Wierzbowej/ul. Kłosa. W dalszej kolejności rozpatrzono pismo mieszkańców ul. Fityki w sprawie nieodpłatnego przekazania gruntów na rzecz gminy, celem przejęcia drogi dojazdowej. Łączna wielkość tych gruntów wynosi 193m². Ostatnie pismo dotyczyło przekazania praw użytkowania wieczystego dla posesji przy ul. Rybczyńskiego.
W punkcie dotyczącym wolnych wniosków i spraw bieżących, radni przedyskutowali sprawę nieruchomości przy ul. Kiełbasy, omówili problem związany z ośrodkiem zdrowia (wszystko wskazuje na to, że kontrakt z NFZ zostanie podpisany 1 kwietnia), likwidacji agencji pocztowej, a także ciągnącym się od lat problem z zagospodarowaniem terenu za Zespołem Szkół (budowa pełnowymiarowego boiska). Radni wyrazili nadzieję, ze w trakcie obecnej kadencji uda się dojść do porozumienia i podjęcia decyzji w tej sprawie.
Marcowe posiedzenie komisji zakończyło się o godzinie 20:25.