W dniu dzisiejszym odbyło się majowe posiedzenie Komisji ds. rozwoju miejscowości Gostyń. Obrady w Domu Kultury w Gostyni o godzinie 18:00 oficjalnie rozpoczął przewodniczący komisji, radny Henryk Cyba. Na posiedzeniu poza radnymi z naszej miejscowości, obecna była wójt Gminy Wyry Barbara Prasoł oraz przedstawicielka Urzędu Gminy.
W pierwszej kolejności radni przyjęli planowany porządek obrad siedmioma głosami „za”, a następnie jednogłośnie przyjęli protokół z poprzedniego posiedzenia Komisji ds. rozwoju miejscowości Gostyń.
Zgodnie z przyjętym porządkiem obrad, radni zajęli się opiniowania projektów uchwał na VI sesję Rady Gminy Wyry, która odbędzie się 26 maja. Część projektów była już wcześniej omawiana na innych komisjach gminnych, dlatego ich treść przedstawiona została skrótowo. Pierwszy projekt uchwały podany do wiadomości radnych dotyczył udzielenia pomocy finansowej na rzecz powiatu mikołowskiego. Projekt został szczegółowo omówiony na komisji budżetowej. Następnie do wiadomości radnych podano projekt ustawy w sprawie określenia trybu i szczegółowych kryteriów oceny wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej, a także projekt dotyczący zmiany wieloletniej prognozy finansowej.
Jedyny opiniowany w tym dniu przez radnych projekt uchwały dotyczył dzierżawy nieruchomości typu RWS w rejonie Starej Piły. Projekt został przyjęty jednogłośnie.
Opiniowanie pism skierowanych do Komisji
Po wyczerpaniu puli projektów uchwał na VI Sesje Rady Gminy, radni zgodnie z kolejnym punktem obrad, zajęli się opiniowaniem pism jakie poprzez Wójta Gminy wpłynęły do Komisji w ciągu ostatniego miesiąca.
Na początek omówiono pisemny wniosek radnego Piotra Chrzęszczyka w sprawie zagospodarowania terenu za Zespołem Szkół w Gostyni. Przewodniczący Komisji ze względu na poruszoną tematykę, przedstawił dokument zawierający plany boiska z 2005 roku, który do wglądu jako pierwszemu przekazał wnioskodawcy. Sprawa boiska za Zespołem Szkół będzie szczegółowo omawiana podczas kolejnego posiedzenia Komisji w czerwcu, gdy wszyscy zainteresowani radni zapoznają się z treścią dokumentu.
– Wcześniejsza dyskusja nie miała by sensu – wyjaśnił przewodniczący.
Następnie omówiono pismo z dnia 29 marca 2011 roku, dotyczące przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości przy ul. Rybczyńskiego. Temat przedstawiła mgr inż. Justyna Strużyńska, kierownik Referatu Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami w Urzędzie Gminy Wyry. Radni pozytywnie zaopiniowali pismo, a także wyrazili się za przyznaniem wnioskodawcom 90% bonifikaty.
W dalszej kolejności Przewodniczący Komisji przedstawił pismo Wójt w sprawie nieodpłatnego przekazania gruntu na rzecz Gminy Wyry.
– Referatu Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami prosi Państwa o ponowne zajęcie stanowiska w sprawie przejęcia gruntu pod ul. Fityki w związku z pismami mieszkańców dotyczącymi nieodpłatnego przekazania gruntów zajętych pod ulicę – wyjaśniła w piśmie jakie wpłynęło do komisji Wójt Gminy Wyry.
Radni przy pomocy mapy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zapoznali się z odstąpionymi przez mieszkańców fragmentami gruntów pod jezdnię, a następnie wyrazili opinię pozytywną, która pozwoli na rychłe uporządkowanie stanu prawnego ul. Fityki.
Kolejne pismo dotyczyło Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „GOSMED”. Nasza przychodnia od 1 stycznia 2011 roku nie posiada podpisanego kontraktu na świadczenie usług zdrowotnych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Przewodniczący Komisji radny Henryk Cyba przedstawił treść umowy zawartej pomiędzy Gminą a placówką, która mówi o konieczności posiadania takiego kontraktu (jako warunek wynajmu pomieszczeń). Dyskusję w tym temacie rozpoczęła, a zarazem zakończyła Wójt Gminy Wyry, która przekazała radnym pomyślne wieści.
– Z dniem dzisiejszym otrzymałam informację, że NFZ zaakceptował wniosek „GOSMEDu” i na ten moment oczekuje się telefonu w sprawie podpisania kontraktu, który ma wejść w życie od 1 czerwca – powiedziała Wójt.
Ostatnie opiniowane w tym dniu pismo odnosiło się do konfliktu w sprawie prywatnej nieruchomości zlokalizowanej przy estakadzie przemysłowej. Prawni właściciele działki ze względu na estakadę i biegnącą przez teren posesji nieprzekraczalną linię zabudowy (wyznaczoną przez gminę), nie mają możliwości sprzedania posesji pod zabudowę.
„Nowy plan zagospodarowania przestrzennego ustalił nieprzekraczalną linię zabudowy (…). Z mapy wynika, że wyłączony z zabudowy obszar obejmuje praktycznie całą działkę (…), gdyż linia ta przebiega w odległości trzech metrów od wschodniej granicy parceli. W świetle zapisu aktualnego planu nie ma możliwości zabudowy przedmiotowej działki” – głosi przedstawiony radnym dokument odnoszący się do sprawy.
W celu rozwiązania problemu radni rozważali dwie możliwości: a) uznanie roszczeń właściciela posesji (które mecenas gminy uznał za zasadne), b) dochodzenie praw na drodze sądowej. Radni już na początku podjętej dyskusji skłonili się ku pierwszej możliwości, czyli wypłaty odszkodowania w wysokości 37 tysięcy zł z tytułu obniżenia wartości nieruchomości. Nasz samorząd w tej sprawie i tak jest na straconej pozycji, dlatego radnym zależało na minimalizowaniu kosztów. W toku dalszej dyskusji Wójt zaproponowała wykup działki na własność. W ten sposób przy nieco większym nakładzie środków, gmina będzie dysponowała nieruchomością. Radni pozytywnie odnieśli się do tej propozycji.
Wolne wnioski, głosy i sprawy bieżące
W punkcie dotyczącym wolnych wniosków i spraw bieżących, radni przedyskutowali między innymi sprawę piątkowego artykułu w Dzienniku Zachodnim na temat Zagrody Śląskiej.
Radna Agnieszka Jaromin zgłosiła konieczność załatania poważnego uszkodzenia jezdni na ul. Kłosa. Radna w imieniu mieszkańców zapytała ponadto o możliwość założenia liczników w przydomowych studniach po wybudowaniu kanalizacji sanitarnej. Wójt odpowiedziała, że takowe liczniki można w nich instalować. Radna zadała również pytanie w sprawie przydomowych oczyszczalni ścieków: czy użytkownicy takich urządzeń mogą z nich korzystać już po zakończeniu budowy kanalizacji? Wójt gminy odpowiedziała, że tego typu urządzenia mogą być użytkowane, jednak odprowadzanie z nich pewnych zanieczyszczeń stałych musi zostać udokumentowane.
Radna Elżbieta Słomka podziękowała za przesunięcie skrzyni na nieużywane ubrania sprzed kościoła przy ul. Rybnickiej. Radna zapytała ponadto o wynik rozmów prowadzonych z księdzem proboszczem parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w sprawie ewentualnego przesunięcia płotu przy ul. Olmy. Wójt odpowiedziała, że po zatwierdzeniu przez proboszcza planu budowy nowego ogrodzenia, jakiekolwiek zmiany nie są już możliwe.
Radny Michał Kopański poprosił o przesunięcie skrzyni na nieużywaną odzież znajdującą się przy ul. Miarowej. Kontener został umiejscowiony bezpośrednio za wiatą przystankową, co skutecznie ogranicza widoczność kierowcom. Radny poprosił również o załatanie jezdni gminnego odcinka ul. Miarowej.
Radny Bronisław Ficek w imieniu mieszkańców ul. Mamzera zaapelował o remont nawierzchni drogi. Radny przedstawił ponadto zdjęcia obrazujące fatalny stan dwóch wiat przystankowych przy ul. Rybnickiej. Pomimo licznych apeli radnego w dalszym ciągu wiaty nie zostały naprawione/wymienione. Wójt odpowiedziała, że w tym roku wystarczy pieniędzy jedynie na odnowienie istniejących wiat.
Radny Henryk Cyba zapytał o dokładną datę remontu chodnika przy ul. Pszczyńskiej w ciągu drogi pomiędzy ul. Rybnicką a ul. Miarową. Wójt gminy odpowiedziała, że remont według zarządcy drogi nastąpi jeszcze w tym roku, lecz data rozpoczęcia prac nie jest znana.
Majowe posiedzenie komisji zakończyło się o godzinie 20:00.