W dniu wczorajszym odbyło się kwietniowe posiedzenie Komisji ds. rozwoju miejscowości Gostyń. Obrady o godzinie 18:20 w Domu Kultury oficjalnie otworzył przewodniczący Komisji, pan radny Henryk Cyba. W obradach poza radnymi z Gostyni udział wzięła Wójt Gminy Wyry oraz przedstawiciele Automobilklubu Ziemi Tyskiej, w związku ze startem I Rajdu Mikołowskiego.
W pierwszej kolejności radni siedmioma głosami „za” przyjęli planowany porządek obrad (poszerzony o punkt dotyczący spotkania z organizatorami rajdu), a następnie jednogłośnie zatwierdzili protokół z poprzedniego posiedzenia Komisji.
Zgodnie z wcześniej podjętym porządkiem obrad, radni zajęli się w pierwszej kolejności opiniowaniem projektów uchwał na XVII sesję Rady Gminy Wyry, która odbędzie się 26 kwietnia. Treść wszystkich projektów została podana jedynie do wiadomości radnych.
Pierwszy podany do wiadomości projekt uchwały dotyczy zatwierdzenia taryfy dla zbiorowego odprowadzania ścieków dla mieszkańców Gminy Wyry. Cena za 1m³ oddanego do kanalizacji ścieku dla pojedynczego gospodarstwa domowego, według nowej taryfy, będzie wyższa o 84 grosze netto. „Wzrost ten wywołany jest ogólnym wzrostem kosztów usług i materiałów oraz w zdecydowanym stopniu obniżeniem dotacji przedmiotowej co w sytuacji niedociążenia oczyszczalni ma bardzo duże znaczenie” – czytamy w uzasadnieniu przygotowanym przez Zakład Gospodarki Komunalnej. Nowa taryfa będzie obowiązywała od 1 czerwca 2012 roku do 31 maja 2013 roku. Temat szczegółowo omówiony został na komisji komunalnej i będzie jeszcze kontynuowany na kwietniowej sesji w obecności dyrektora zakładu komunalnego.
Następnie do wiadomości radnych podany został projekt w sprawie zatwierdzenia stawek opłat za zrzut 1 m³ ścieku dowożonego na oczyszczalnię ścieków w Wyrach. Proponowane w załączniku do uchwały stawki odnoszą się do ścieków pochodzących z szamb bezodpływowych, szamb z odpływem (tzw. trójkomorowych) oraz z przydomowych oczyszczalni ścieków. Zmiana jest podyktowana wzrostem kosztów realizacji usługi. Wcześniej obowiązująca cena wynosiła 5 zł brutto za 1m³ ścieku i została uchwalona 21 maja 2008 roku. Na oczyszczalnię ścieków w Wyrach dowożonych jest miesięcznie około 3500 – 4000 m³ ścieków z nieskanalizowanej części Gminy Wyry.
Stawki zrzutu 1 m³ ścieku dowożonego do oczyszczalni ścieków (brutto):
1. ściek dowożony z terenu Gminy Wyry o normatywnym stężeniu – 9,32 zł/m³
2. ściek dowożony z terenu Gminy Wyry o przekroczonym stężeniu – 15,00 zł/m³
3. ściek dowożony spoza terenu Gminy Wyry – 20,00 zł/m³
Temat stawek dla zrzutu ścieku do oczyszczalni omówiono szczegółowo na komisji komunalnej. Tak jak w przypadku projektu odnoszącego się do taryfy dla skanalizowanej części gminy, projekt będzie jeszcze poddany dyskusji na najbliższej sesji Rady Gminy Wyry.
Kolejny podany do wiadomości projekt uchwały dotyczył przyjęcia zmian w Budżecie Gminy Wyry na 2012 rok. Zmiana aktualnie obowiązującego budżetu jest podyktowana między innymi wzrostem przychodów z „opłat przystankowych”, zwiększeniem subwencji oświatowej dla Gminy Wyry, dotacjami na organizację „Bitwy Wyrskiej 2012” i zmniejszeniem kwoty dofinansowania na budowę Międzygminnego Zakładu Kompleksowego Gospodarowania Odpadami Komunalnymi. Pieniądze które pierwotnie miały stanowić dofinansowanie kompleksu w Tychach, zaoszczędzone w drodze przetargu organizowanego przez firmę Master, zostaną przeznaczone w wysokości 100 tys. zł na remonty gminnych dróg w Gostyni i Wyrach. Dodatkowe fundusze z subwencji posłużą na przystosowanie pomieszczeń w Zespołach Szkół i zatrudnienie nauczycieli w związku z planowanym otwarciem oddziałów przedszkolnych. Przesunięcia w budżecie zostały szczegółowo omówione na komisji budżetowej.
Następny nieopiniowany w tym dniu projekt uchwały dotyczył zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Wyry na lata 2012-2022. Zmiana prognozy następuje w związku z obniżeniem kwoty dofinansowania na sortownię odpadów w Tychach i przyznaniem dofinansowania na projekt „Budowa zintegrowanego systemu wspomagania zarządzania w administracji w Urzędzie Gminy Wyry”. Projekt został omówiony na komisji budżetowej.
Podany w następnej kolejności projekt dotyczył udzielenia pomocy finansowej gminie Łaziska Górne. Pomoc polega na przekazaniu miastu Łaziska Górne kwoty w wysokości 150zł z przeznaczeniem na „zieloną szkołę” dla ucznia zamieszkałego na terenie Gminy Wyry, a uczęszczającego do szkoły podstawowej w tym mieście.
Ostatnio projekt uchwały podany do wiadomości odnosił się do zmiany Uchwały Rady Gminy Wyry nr XIII/103/2011 z dnia 29 grudnia 2011 roku w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2012 rok. Uchwała jest nowelizowana ze względu na nowe zadanie programowe polegające na dostosowaniu pomieszczeń tworzonego w Wyrach Punktu Konsultacji Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Projekty uchwał na XVII sesję Rady Gminy Wyry:
1. w sprawie zatwierdzenia taryfy dla zbiorowego odprowadzania ścieków (pdf)
2. w sprawie zatwierdzenia stawek za zrzut 1m³ ścieku dowożonego na oczyszczalnię (pdf)
3. w sprawie przyjęcia zmian w Budżecie Gminy Wyry na 2012 rok (pdf)
4. w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Wyry na lata 2012-2022 (pdf)
5. w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Łaziska Górne (pdf)
6. w sprawie zmiany Uchwały nr XIII/103/2011 z dnia 29 grudnia 2011 roku w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2012 rok (pdf)
Spotkanie informacyjne radnych z organizatorami I Rajdu Mikołowskiego
Przedstawiciele Automobilklubu w ramach kolejnego punktu obrad przedstawili radnym, jak wyglądała akcji informacyjna przeprowadzona w ostatnich dniach wśród mieszkańców ulic położonych na trasie rajdu, a później rozwinęli także kwestie związane z bezpieczeństwem i promocją wydarzenia.
Ulotki informacyjne zostały dostarczone do skrzynek pocztowych i o ile było to możliwe także bezpośrednio do rąk mieszkańców. Rozprowadzono łącznie dwie wersje ulotek: pierwsza zawierała wszystkie informacje ogóle na temat rajdu (godziny zamknięcia dróg, trasę przejazdu, telefony kontaktowe), druga informowała o możliwości wyjazdu i wjazdu na posesje w trakcie przeprowadzania zawodów. Została wystosowana bezpośrednio po podjęciu decyzji o możliwości czasowego otwarcia dróg pomiędzy przejazdami (mieszkańcy apelowali do organizatorów o udostępnienie takiej możliwości).
Informacje o trasie zostały podane na 8-9 dni przed rajdem ze względu na samych mieszkańców. Gdyby trasa przejazdu była znana wcześniej, uczestnicy rajdu mieliby możliwość przeprowadzania nielegalnych treningów np. w godzinach wieczorno-nocnych.
Nad bezpieczeństwem na trasie rajdu będzie czuwać 38 sędziów zabezpieczenia. Sędziowie będą rozstawieni w ten sposób, że jeden sędzia będzie w zasięgu wzrokowym co najmniej dwóch innych. Trasa odcinka specjalnego zostanie dodatkowo zabezpieczona taśmami. Na starcie odcinka „Gostyń” ponadto będzie podstawiona karetka pogotowia z lekarzem ogólnym i samochód ratownictwa drogowego z kompletnym wyposażeniem. Tak jak było to podawane podczas spotkania z mieszkańcami, służby ratownicze będą do pełnej dyspozycji w razie zagrożenia, i to nie tylko w sytuacji związanej bezpośrednio z rajdem. Poza osobami odpowiadającymi za bezpieczeństwo na trasie będzie też 10-12 sędziów sportowych.
Promocja wydarzenia po stronie organizatorów opiera się na plakatach, stronie internetowej i portalu społecznościowym Facebook. Codziennie fanpage Rajdu Mikołowskiego odwiedza kilka tysięcy niepowtarzalnych użytkowników tej platformy z różnych regionów kraju.
Opiniowanie pism skierowanych do Komisji
Po wyczerpaniu tematu związanego z I Rajdem Mikołowskim, organizatorzy opuścili posiedzenie Komisji, a radni zgodnie z kolejnym punktem obrad, zajęli się opiniowaniem pism jakie zostały skierowane do Komisji w okresie pomiędzy posiedzeniami.
Jedyne pismo opiniowane podczas kwietniowego posiedzenia Komisji ds. rozwoju miejscowości Gostyń dotyczyło wniosku w sprawie przejęcia gruntu pod drogę, która stanowi dojazd do kilku działek budowlanych. Za wyrażeniem pozytywnej opinii w sprawie przejęcia przez Gminę gruntu zajętego pod drogę boczna ulicy Tęczowej nie oddano żadnego głosu, pięciu radnych głosowało „przeciw”, a dwoje radnych wstrzymało się od głosu.
Wolne wnioski, głosy i sprawy bieżące
Pan radny Bronisław Ficek w imieniu mieszkańców ulicy Magnolii, zgłosił potrzebę ustawienia drogowskazu z nazwą ulicy. Pan radny wnioskował ponadto o przeprowadzenie remontu wiaty przystankowej przy „Gostyń Motyla” z uwagi na jej aktualny stan. Radny zapytał też, czy nadal planowana jest wymiana wiaty w tym miejscu. Pani wójt odpowiedziała, że nowa wiata przystankowa zostanie postawiona dla tej lokalizacji w przyszłości.
Kwietniowe posiedzenie Komisji zakończyło się o godzinie 20:00.
W spotkaniu uczestniczył i relacjonował Patryk Fila