Orkiestry dęte związane z trzema zakładami pracy, młodzieżowa orkiestra rozrywkowa i młodzieżowy chór rozrywkowy – to zespoły, które zaprezentowały się w niedzielę 21 maja w Zagrodzie Śląskiej w trakcie dorocznego Festiwalu Orkiestr Dętych „Ambitus” w Gostyni, przyciągając pod scenę wielu sympatyków muzyki orkiestrowej i nie tylko.
Gostyńskie święto orkiestr dętych rozpoczęło się o godz. 16.00 od dość nietypowego dla imprez tego typu koncertu dwóch połączonych zespołów młodzieżowych działających w ramach Tarnogórskiego Centrum Kultury: Młodzieżowego Chóru Rozrywkowego Dafne i Orkiestry Rozrywkowej Symfonix, który od razu okazał się strzałem w dziesiątkę.
Młodzi muzycy pod przewodnictwem dyrygent Oliwii Bentkowskiej już od pierwszego wspólnie wykonanego utworu zjednali sobie całą publiczność, przekazując wszystkim sporą dawkę energii, optymizmu i uśmiechu. W ich rozrywkowym repertuarze dominowały znane i lubiane utwory w nowoczesnej porywającej aranżacji, które wraz z żywiołową oprawą pozytywnie nastroiły słuchaczy przed występami kolejnych zespołów.
Do tradycji zakładowych orkiestr dętych jako pierwsza w trakcie festiwalu nawiązała występująca w dalszej kolejności Kapela Bolkova, którą prowadzi Aleksander Fojcik. Muzycy związani z KWK Bolesław Śmiały w Łaziskach Średnich zagrali w Gostyni popularne utwory muzyki orkiestrowej w bardzo przyjemnej dla ucha skali, nie zapominając o żywiołowych aranżacjach muzyki popularnej.
Następnie na scenie zaprezentowała się Górnicza Orkiestra Dęta Piekary-Julian. Liczna grupa muzyków pod przewodnictwem kapelmistrza Artura Kulki postawiła na barwne aranżacje muzyki popularnej, klasycznej i filmowej, jak również wpadające w ucho utwory charakterystyczne dla górniczych orkiestr dętych. Orkiestra z Piekar Śląskich wystąpiła na scenie plenerowej w Gostyni po raz pierwszy.
Na koniec pod przewodnictwem dyrygenta Bogusława Plichty wystąpiła Orkiestra Tauron Wytwarzanie Oddział Elektrownia Łaziska. Muzycy z „Elektro” zaprezentowali utwory charakterystyczne dla orkiestr dętych, jak również aranżacje popularnych muzycznych przebojów, zaś na koniec zadbali o to, by zgodnie z wieloletnią tradycją w trakcie gostyńskiego festiwalu wybrzmiał utwór „Orkiestry dęte” Haliny Kunickiej. Tym też utworem oficjalnie zamknięto po ponad trzech godzinach kolejny gostyński festiwal orkiestr dętych.
Festiwal przebiegał w tym roku pod honorowym patronatem Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr, który reprezentowała wiceprezes Zarządu Głównego Teresa Jaromin. Zespoły otrzymały od pani prezes i dyrektora domu kultury Marka Nowary pamiątkowe statuetki.
W strefie gastronomicznej tradycyjnie można było nabyć kiełbasę z grilla i napoje za sprawą baru „Zacisze u Soboty”, a w punkcie DK Gostyń poczęstować się ciastem i kawą lub herbatą, jak również nabyć lokalne gadżety. Pod budynkiem przedszkola działał kącik warsztatowy dla dzieci – „Eko kącik” – gdzie pod okiem instruktorek tworzono prace plastyczne z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu. Kącik tak jak w zeszłym roku przygotowano we współpracy z mecenasem DK – spółką Re Alloys, którą podczas wydarzenia reprezentowała Katarzyna Wolańska, specjalista ds. personalnych.
Organizatorem festiwalu jest Dom Kultury w Gostyni przy wsparciu Urzędu Gminy Wyry oraz spółki Re Alloys. Celem tej dorocznej imprezy jest popularyzowanie wśród mieszkańców gminy i przybyłych gości działalności orkiestr dętych, które niezmiennie stanowią ważny element kulturowego krajobrazu Górnego Śląska.