Wycieczka rowerowa Biura Katowice ESK do Gostyni i Wyr

W ostatnią sobotę (tj. 30 lipca), mieszkańcy aglomeracji śląskiej na rowerach przyjechali do Gostyni i Wyr. Wyjazd odbywał się w ramach letnio-jesiennej edycji wycieczek rowerowych katowickiego Biura ESK. Współorganizatorem wycieczki było Stowarzyszenie „Wyry i Gostyń”.

Dwudziestoosobowa grupa cyklistów wyruszyła o godzinie 10:30 z placu Sejmu Śląskiego w Katowicach w kierunku powiatu mikołowskiego. Po trzech godzinach jazdy rowerzyści przybyli do pizzerii „Dworzec Wyry”, gdzie zaplanowano dłuższą przerwę na posiłek i krótką prezentację na temat naszej gminy. Po drodze uczestnicy wycieczki zobaczyli między innymi obelisk ku czci pomordowanych w czasie II wojny światowej w Wyrach.

Na miejscu czekali przedstawiciele Stowarzyszenia „Wyry i Gostyń”. Prezes stowarzyszenia, oficjalnie powitała przybyłych, a pozostali członkowie organizacji zapoznali uczestników wycieczki z historią obu miejscowości, silnymi stronami naszej jednostki samorządowej oraz innymi aktualnościami związanymi z Gminą Wyry. Rozdane zostały także ulotki informacyjne zachęcające między innymi do uczestnictwa w przyszłorocznej inscenizacji Bitwy Wyrskiej.

Po przerwie rowerzyści ruszyli w dalszą drogę, w kierunku jeziora Wicie. Później wycieczka udała się z wizytą do schronu bojowego „Sowiniec”. Przed schronem na wycieczkę Biura ESK czekał opiekun gostyńskiego bunkra ze Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”. Przed rozpoczęciem zwiedzania wnętrza schronu, uczestnicy wycieczki zostali zapoznani z zewnętrznymi elementami konstrukcji oraz historią obiektu.

Po wysłuchaniu prelekcji historycznej i zakończeniu zwiedzania, rowerzyści ruszyli dalej w kierunku Pomnika Pamięci Żołnierzy Września 1939. Na miejscu zostali zaznajomieni między innymi z genezą powstania pomnika, usytuowaniem grobów nieznanego żołnierza na terenie Gostyni i Wyr oraz opisem corocznych uroczystości patriotycznych mających miejsce w pobliżu.

Kilkanaście minut później, podążając ulicą Tyską, wycieczka przybyła do centrum miejscowości Gostyń, gdzie obrano drogę powrotną w kierunku Mikołowa. Zanim jednak to się stało, organizatorka wyjazdu podziękowała Stowarzyszeniu „Wyry i Gostyń” za pomoc i zaangażowanie. Uczestnicy wycieczki wyrazili natomiast zadowolenie z pobytu w graniach administracyjnych gminy Wyry.

W ciągu prawie trzech godzin (bo tyle trwała wycieczka przez Wyry i Gostyń), uczestnikom wycieczki nie udało się niestety zobaczyć wszystkich zaplanowanych wcześniej miejsc. Organizatorzy wyjazdu nie wykluczają jednak, że w kolejnych miesiącach uda się powtórzyć wycieczkę z uwzględnieniem nieodwiedzonych punktów.

O tym jak pierwotnie miała przebiegać trasa wycieczki można przeczytać tutaj.

Patryk Fila
Patryk Fila

patrykfila[at]gostynslaska.pl