W dniu dzisiejszym odbyło się sierpniowe posiedzenie Komisji ds. rozwoju miejscowości Gostyń. Obrady w Urzędzie Gminy przy ul. Dąbrowszczaków 133 w Wyrach o godzinie 18:00 oficjalnie otworzył przewodniczący Komisji, pan radny Henryk Cyba. Na posiedzeniu poza radnymi z naszej miejscowości, obecna była Wójt Gminy Wyry pani Barbara Prasoł.
W pierwszej kolejności radni przyjęli planowany porządek obrad pięcioma głosami „za” (jeden radny nie brał udziału w głosowaniu), a następnie jednogłośnie, radni przyjęli protokół z poprzedniego posiedzenia Komisji ds. rozwoju miejscowości Gostyń.
Zgodnie z przyjętym porządkiem obrad, radni zajęli się opiniowania projektów uchwał na IX sesję Rady Gminy Wyry, która odbędzie się 25 sierpnia. Pierwszy projekt uchwały dotyczył rozpatrzenia skargi na działalność Wójta Gminy Wyry. Przewodniczący Komisji przekazał treść projektu do wiadomości radnych. W ocenie radnych projekt uchwały wymaga jedynie drobnej korekty ze względu na błędną datę zawartą w uzasadnieniu.
Kolejny omówiony projekt uchwały dotyczył sprzedaży nieruchomości w drodze przetargu przy ulicy Rybczyńskiego. Działka o powierzchni 497m² została odzyskana przez Gminę Wyry w drodze wygaśnięcia umowy wieczystego użytkowania. Osoby związane tą umową nie dotrzymały warunku o konieczności zabudowy działki. Celem Urzędu Gminy byłaby odsprzedaż tego niewielkiego gruntu na przykład właścicielom sąsiednich nieruchomości. Przyjęcie uchwały pozwoli na wycenę i sprzedaż działki w drodze przetargu. Projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie.
Następnie radni omówili projekt uchwały w sprawie ustalenia sieci oraz granic obwodów publicznych szkół podstawowych i gimnazjów. Uchwała uporządkuje w przyszłości kwestie związane z aktualizacją granic obwodów, gdyż dotychczas ich granice określano na podstawie numerów nieruchomości. Wraz z podjęciem uchwały Obwód Szkoły Podstawowej i Obwód Gimnazjum w Gostyni stanowić będzie miejscowość Gostyń. Radni zaopiniowali projekt pozytywnie.
W dalszej kolejności przewodniczący Komisji podał do wiadomości radnych projekt uchwały w sprawie zmiany Uchwały nr VI/49/2011 Rady Gminy Wyry z dnia 26 maja 2011 roku w sprawie określenia trybu i szczegółowych kryteriów oceny wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalne. Projekt uchwały został wcześniej omówiony na komisji oświatowej.
Następny omówiony projekt dotyczył uchwały w sprawie trybu powoływania członków oraz organizacji i trybu działania Rady Pożytku Publicznego Gminy Wyry. W naszej gminie tego typu rada nie funkcjonuje, gdyż jak dotąd organizacje pozarządowe nie zgłaszały takiej potrzeby. Urząd Gminy współpracuje jednie z dwoma organizacjami (tj. „Fortuna Wyry” i „Wojownik”), a ta współpraca na obecnych zasadach jest dobra. Komisja ds. rozwoju miejscowości Gostyń zaopiniowała projekt negatywnie. Dwóch radnych było „za”, a czterech radnych głosowało „przeciw” wydaniu pozytywnej opinii.
W dalszej kolejności do wiadomości radnych podana została treść uchwał w sprawie:
1) ustalenia stawki opłat za korzystanie z przystanków komunikacyjnych;
2) wyrażenia opinii o rozłożeniu wierzytelności na raty;
3) dokonania zmian w Budżecie Gminy Wyry na 2011 rok;
4) zmiany w Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Wyry na lata 2011-2023.
Opiniowanie pism skierowanych do Komisji
Po wyczerpaniu puli projektów uchwał na IX Sesje Rady Gminy, radni zgodnie z kolejnym punktem obrad, zajęli się opiniowaniem pism jakie wpłynęły do Komisji w okresie wakacyjnym.
W pierwszej kolejności radni opiniowali pismo dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Łaziskach Górnych z dnia 4 sierpnia 2011 roku w sprawie skrzyżowania ulicy Rybnickiej z ulicą Olmy. Radna Elżbieta Słomka na poprzednich posiedzeniach Komisji informowała o uciążliwym wyjeździe z ulicy Olmy ze względu na samochody zaparkowane wzdłuż drogi powiatowej. Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg udzielił następującej odpowiedzi:
„(…) Codzienny monitoring nie potwierdził uciążliwości parkowania we wskazanym miejscu. Zdecydowana większość pojazdów parkuje przy ulicy Olmy oraz na parkingu za kościołem. Istniejące na skrzyżowaniu lustro wymaga korekty. Przewidziano ponadto w najbliższym czasie ułożenie na poboczu dużych głazów uniemożliwiających ewentualnie parkowanie.”
Drugie omówione w trakcie obrad pismo odnosiło się do Straży Miejskiej w Łaziskach Górnych. Urząd Gminy wnioskuje w nim o stałe monitorowanie między innymi nowo wybudowanej Zagrody Śląskiej. Pomimo zabezpieczeń na terenie obiektu dochodzi do licznych dewastacji. Uszkodzona została nie tylko brama wjazdowa, ale również elementy wyposażenia Zagrody takie jak grill czy stoły i krzesła. W Urzędzie Gminy Wyry nasz dzielnicowy potwierdził jedynie, że problem w tym miejscu faktycznie istnieje. Zdaniem radnych najlepszym rozwiązaniem uciążliwej sytuacji będzie instalacja kamery.
Kolejne pismo dotyczyło naruszenia granicy nieruchomości położonej w sąsiedztwie Zagrody Śląskiej poprzez nadsypanie skarpy. Właścicielka ościennej nieruchomości zaproponowała sprzedaż naruszonej części gruntu o powierzchni około 1000m² z przeznaczeniem w przyszłości na miejsca postojowe. Sprawa będzie rozstrzygana przez radnych na wrześniowym posiedzeniu Komisji.
Ostatnie opiniowane pismo tego dnia dotyczyło remontu chodnika i barierek wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 928 od skrzyżowania z ulicą Rybnicką do skrzyżowania z ulicą Miarową.
„Zarząd Dróg Wojewódzkich informuje, że balustrady na moście rzeki Gostynki ze względu na zły stan techniczny zostaną wymienione. W odpowiedzi na kolejne zapytanie informujemy ze remont cząstkowy chodnika wzdłuż drogi wojewódzkiej (…) zakończony zostanie do końca lipca. Remont polega na naprawie uszkodzonych odcinków chodnika.”
Przeprowadzony remont nie satysfakcjonuje jednak Komisji, gdyż wzniesienie na którym znajduje się chodnik wymaga bardziej radykalnych czynności naprawczych.
Wolne wnioski i głosy
W punkcie dotyczącym wolnych wniosków i spraw bieżących, radni szeroko omówili między innymi problem polityki wodnej w gminie.
Pani radna Elżbieta Słomka w imieniu mieszkanki Gostyni zgłosiła problem niewykoszonych rowów melioracyjnych przy ulicy Tyskiej. Pani radna wniosła ponadto prośbę w imieniu mieszkańców ulicy Łuczników, w sprawie sprawdzenia zasadności decyzji o wycince topoli w pasie drogi.
Pani radna Agnieszka Jaromin zgłosiła konieczność naprawy uszkodzonego słupa i przewodów telekomunikacyjnych przy ulicy Kłosa.
Sierpniowe posiedzenie Komisji zakończyło się o godzinie 19:20.