W dniu dzisiejszym w Domu Kultury w Gostyni odbyło się kwietniowe posiedzenie Komisji ds. rozwoju miejscowości Gostyń. Obrady o godzinie 19:00 oficjalnie otworzył przewodniczący komisji, pan radny Henryk Cyba.
W pierwszej kolejności radni przyjęli planowany porządek obrad siedmioma głosami „za”, a następnie jednogłośnie przyjęli protokół z poprzedniego posiedzenia Komisji ds. rozwoju miejscowości Gostyń.
Zgodnie z przyjętym porządkiem obrad, radni zajęli się opiniowania projektów uchwał na V sesję Rady Gminy Wyry, która odbędzie się 14 kwietnia. Większość projektów była już omawiana na poszczególnych komisjach, dlatego ich treść została w trakcie posiedzenia tylko podana do wiadomości radnych.
Pierwszy projekt podany do wiadomości dotyczył zatwierdzenia nowej (to znaczy wyższej przyp. red.) taryfy dla zbiorowego odprowadzania ścieków dla mieszkańców Gminy Wyry. Opłatę ponoszą wszyscy mieszkańcy Gostyni, których posesje są już podłączone do kanalizacji sanitarnej. Projekt został omówiony na posiedzeniu komisji komunalnej i będzie jeszcze szerzej przedstawiony przez dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej w ramach czwartkowej sesji w Urzędzie Gminy.
Kolejny przedstawiony projekt dotyczył zawarcia porozumienia pomiędzy Gminą Wyry, a Miastem Tychy w sprawie zapewnienia opieki dzieciom z terenu naszej gminy w niepublicznych przedszkolach, działających na terenie Miasta Tychy. Wysokość udzielanego przez Gminę dofinansowania dla tego typu przedszkola, jest taka sama jak w przypadku publicznych placówek. W naszej miejscowości z niepublicznego przedszkola w Tychach korzysta tylko jedno dziecko.
Następny projekt uchwały również dotyczył porozumienia pomiędzy Gminą Wyry, a Miastem Tychy, tym razem w sprawie współdziałania w 2011 roku w zakresie zadań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych. Uchwała zapewnia przede wszystkim obsługę osób nietrzeźwych zameldowanych na terenie Gminy Wyry przez izbę wytrzeźwień w Tychach. Opłata ponoszona przez nasz samorząd w związku z funkcjonowaniem izby wytrzeźwień jest zryczałtowana.
Kolejne podane do wiadomości projekty uchwał odnosiły się do zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Wyry na lata 2011 – 2023 oraz kilku zmian w Budżecie Gminy Wyry na 2011 rok. Zagadnienia zostaną omówione przez radnych z Komisji Budżetowej w dniu 13 kwietnia. Radni zostali ponadto poinformowani o projekcie uchwały w sprawie zezwolenia na zawarcie umowy użyczenia części nieruchomości w trybie bezprzetargowym.
Jedynym projektem omawianym w trakcie kwietniowego posiedzenia Komisji, był projekt zmiany uchwały w sprawie nadania imienia gimnazjum. Wojewoda Śląski uchylił wcześniejszą uchwałę ze względu na błąd w zapisie. Uchwała mówiła o wejściu w życie wraz z dniem opublikowania jej w dzienniku ustaw. Wojewoda wymógł zmianę polegającą na wejściu zapisów wraz z dniem podjęcia uchwały.
W trakcie omawiania projektu, radni przedyskutowali problem imienia „Bohaterów Września 1939„, które ma zostać nadane naszemu gimnazjum. Według przewodniczącego Komisji pana Henryka Cyby i przewodniczącego Rady Gminy Wyry pana Andrzeja Wyroby na świadectwach i tarczach z dawniejszych lat w nazwie szkoły podstawowej używany był skrót „r.” (oznaczający rok), a współcześnie skrót ten nie funkcjonuje. Radni są zdania, że na przestrzeni ostatnich lat wyniknął błąd w efekcie którego skrót został usunięty. Uchwała zmieniająca nazwę szkoły, która uwzględniałaby jakąkolwiek zmianę, nigdy w przeszłości nie została podjęta.
W punkcie dotyczącym wolnych wniosków i spraw bieżących, pan radny Piotr Chrzęszczyk przedstawił sprawozdanie z wizji terenowej przeprowadzonej w ubiegłym tygodniu na drogach powiatowych. W wyniku przeprowadzonej kontroli i na podstawie interwencji radnych wystosowano do Zarządu Dróg Powiatowych w Łaziskach Górnych pismo, w którym poproszono o następujące czynności:
– odnowienie rowu melioracyjnego od zatoki autobusowej Gostyń Łuczników do skrzyżowania z ulicą Fityki,
– utwardzenie pobocza ul. Pszczyńskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Miarową w kierunku ul. Zaleśnej,
– wykonanie nakładki asfaltowej na ul. Drzymały,
– uzupełnienie ubytków asfaltowych przy ul. Rybnickiej w miejscu powstawania zalewiska,
– dokonania cięć drzew rosnących w pasach dróg powiatowych.
Radny przedstawił ponadto wniosek w sprawie naprawy nawierzchni ul. Tyskiej na odcinku skrzyżowania z ul. Pszczyńską (centrum).
Pani radna Elżbieta Słomka zgłosiła sprawę mieszkańców ul. Olmy, związaną z parkowaniem samochodów na jezdni na zasadzie „wolnej amerykanki”. W piątkowe popołudnie i w trakcie nabożeństw w kościele pod wezwaniem św. ap. Piotra i Pawła, wspomniana ulica na znacznym odcinku jest blokowana przez parkujące na poboczach samochody. Pani radna zaproponowała wydanie pisma, upraszającego mieszkańców o korzystanie z parkingu umiejscowionego za kościołem, tym bardziej, że nawet w niedzielę dostępne są tam wolne miejsca. Radni zaproponowali ponadto ustawienie znaku zakazu parkowania po jednej ze stron jezdni.
Pan radny Bronisław Ficek poprosił o utwardzenie nawierzchni jednej z ulic bocznych do ul. Rybnickiej (zlokalizowanej w pobliżu kościoła św. ap. Piotra i Pawła), która nie nadaje się do użytku zwłaszcza w dni deszczowe.
Pan radny Michał Kopański w imieniu mieszkańców ul. Miarowej poprosił o pilne załatanie nawierzchni na gminnym odcinku drogi. Zgłosił także fakt nie najlepszego staniu skarpy za budynkiem ośrodka zdrowia przy rowie G-8.
Posiedzenie komisji zakończyło się o godzinie 19:40.
nuda