100-lecie OSP Gostyń. Uroczysty apel i odznaczenia za wierną służbę

Od 29 czerwca 1926 roku, czyli od niemal dokładnie stu lat, w Gostyni nieprzerwanie działa Ochotnicza Straż Pożarna. Z tej okazji w sobotę 20 czerwca na boisku za szkołą odbył się uroczysty apel, który był okazją do przypomnienia bogatej historii jednostki oraz wręczenia zasłużonym druhom medali i odznaczeń za ich wierną służbę na rzecz mieszkańców.

Oficjalny meldunek i podniesienie flagi
Druhowie z Gostyni i ich rodziny, mieszkańcy całej miejscowości, a także liczni goście reprezentujący m.in. różne szczeble władz państwowych i samorządowych, służby mundurowe oraz organizacje strażackie zgromadzili się na boisku za Szkołą Podstawową im. Bohaterów Września 1939 o godz. 16:45, tuż po Mszy Św. w intencji strażaków w parafii Podwyższenia Krzyża Św. i uroczystym przemarszu ul. Rybnicką.

Na początku dowódca uroczystości Daniel Dziubany złożył meldunek o gotowości pododdziałów do apelu członkowi Prezydium Zarządu Głównego, wiceprezesowi Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnej Rzeczpospolitej Polskiej Zdzisławowi Banasiowi, co wiązało się z przeglądem pododdziałów, po czym nastąpiło podniesienie flagi Rzeczypospolitej Polskiej i odegranie hymnu.

Poczet flagowy wystawiła Ochotnicza Straż Pożarna w Mikołowie. Dowódcą pocztu był Łukasz Czech, flagowym Robert Garcarzyk, a asystował Łukasz Kołodziej.

Zawsze gotowi na każde wezwanie
Wszystkich zgromadzonych na terenie rekreacyjno-sportowym za szkołą podstawową oficjalnie powitał Krzysztof Gamża, prezes Zarządu OSP Gostyń.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.:

  • Łukasz Osmalak – poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
  • Michał Kopański – wicewojewoda śląski
  • Iwona Gejdel-Targosz – wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
  • Petro Kormylo – prezes Związku Ukraińców w województwie śląskim
  • Marcin Mistarz – Konsul Honorowy Mongolii w Katowicach
  • bryg. Zbigniew Dyk – zastępca śląskiego komendanta wojewódzkiego PSP
  • Barbara Prasoł – przedstawicielka Zarządu Powiatu Mikołowskiego
  • Zdzisław Banaś – członek Prezydium Zarządu Głównego OSP RP i wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj. śląskiego
  • Paweł Szłapa – członek Prezydium Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP województwa śląskiego
  • st. kpt. Jakub Łukasik – zastępca komendanta KP PSP Mikołów
  • st. bryg. w st. spocz. Kazimierz Utrata – były komendant KM PSP w Tychach
  • st. bryg. w st. spocz. Dariusz Witkowicz – były komendant KP PSP w Mikołowie
  • insp. Krzysztof Czaja – komendant powiatowy Policji w Mikołowie
  • Dariusz Gaschi – prezes zarządu powiatowego ZOSP RP w Mikołowie
  • Joanna Pasierbek-Konieczny – wójt gminy Wyry
  • Henryk Jegła – były wójt gminy Wyry
  • ks. Henryk Nowara – proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Gostyni
  • ks. Rafał Październiok – proboszcz parafii św. Jadwigi Śląskiej w Starej Wsi

Na początku swojego przemówienia prezes podkreślił, że już od stu lat dźwięk gostyńskiej syreny alarmowej przecina powietrze w momentach zagrożenia – od pożarów, wypadków i nawałnic, aż po drobniejsze zdarzenia, związane np. z przysłowiowym kotem uwięzionym na drzewie – ale ten dźwięk, jak dodał, porusza przede wszystkim serca druhów OSP Gostyń, którzy na każdy taki alarm bezinteresownie i bez wahania stawiają się w remizie.

– Ten piękny jubileusz to okazja, aby wam drodzy druhowie podziękować. Dziękuję wam za waszą gotowość, za wasze poświęcenie, za każdy wyjazd, za wasz trud i troskę, za budowanie wspólnoty Ochotniczej Straży Pożarnej w Gostyni. Wasze zaangażowanie to nie tylko budowanie codzienności życia jednostki, ale również hołd dla wszystkich przodków, którzy 29 czerwca 1926 roku założyli tę jednostkę oraz hołd dla strażackiej tradycji w myśl zawołania Bogu na chwałę ludziom na pożytek – wskazał.

W dalszej części wypowiedzi prezes ponownie zwrócił się do strażaków, wskazując, że ich codzienna służba i gotowość to kontynuacja dzieła założycieli jednostki w Gostyni.

Następnie podziękował Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej za ich obecność, zaangażowanie, pomoc w remizie, udział w ćwiczeniach oraz za ich zapał i uśmiech, podkreślając, że to właśnie ci młodzi ludzie stanowią przyszłość jednostki.

Prezes Gamża skierował również słowa wdzięczności do najbliższych strażaków – żon (w tym do swojej żony Justyny), partnerek i całych rodzin, dziękując im za wyrozumiałość i za to, że wspierają strażaków, pozwalając im bez przeszkód ruszać na każdą akcję.

Przypomniał też swoje pierwsze słowa po objęciu funkcji, gdy życzył sobie, aby ta jednostka żyła. Z całym przekonaniem stwierdził, że tak właśnie się dzieje, a dowodem na to jest stała gotowość do reagowania na każdy alarm.

Dalej prezes podkreślił, że prawdziwą siłą jednostki nie jest sama liczba wyjazdów, ale właśnie ta niezawodna gotowość do podjęcia działań ratowniczych na każde wezwanie.

W kolejnej części przemówienia prezes Gamża podziękował mieszkańcom Gostyni za przybycie, dobre słowa, stałe zainteresowanie sprawami jednostki, wszelką pomoc oraz wsparcie finansowe przekazane podczas akcji z kalendarzami.

Podziękował duchownym związanym z Gostynią – ks. prob. Henrykowi Nowarze, proboszczowi parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Gostyni, ks. prob. Rafałowi Październiokowi, proboszczowi parafii św. Jadwigi Śląskiej w Starej Wsi (byłemu proboszczowi parafii Podwyższenia Krzyża) oraz ks. Mateuszowi Rzepce, wikariuszowi parafii Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Goduli, który wywodzi się z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Gostyni za sprawowanie Mszy Św. w intencji strażaków (więcej tutaj).

Prezes wyraził również wdzięczność instytucjom, organizacjom, przedstawicielom władz oraz darczyńcom, w tym lokalnym i zamiejscowym przedsiębiorcom, którzy bez wahania i z wielką otwartością wsparli organizację jubileuszu 100-lecia OSP Gostyń.

Na koniec prezes podzielił się dwiema wielkimi nadziejami na przyszłość. Po pierwsze, wyraził życzenie, aby jednostka nadal rozwijała się tak prężnie jak dotychczas, rosła w siłę, zawsze była gotowa nieść pomoc i cieszyła się pozytywnym odbiorem społeczności. Po drugie, wyraził nadzieję, że obchody jubileuszu 105-lecia będą mogły odbyć się już przy nowym budynku remizy, kierując te słowa – z ufnością – w stronę władz gminy.

Swoje wystąpienie zakończył życzeniami kolejnych stu lat i więcej dla gostyńskiej straży. – Żyj nam, Gostyńska Straży, kolejne 100 lat i więcej!

Historia gostyńskiej jednostki
Następnie głos zabrał Fryderyk Fityka, były wieloletni prezes zarządu OSP Gostyń, który przedstawił rys historyczny jednostki na podstawie kroniki.

Na początku przypomniał, że Ochotnicza Straż Pożarna w Gostyni została założona 29 czerwca 1926 roku podczas zebrania mieszkańców u pana Brandysa, w którym uczestniczyło 36 członków oraz delegat z Wyr.

Pierwszym prezesem został Józef Czardybon, a naczelnikiem Karol Szojda. Już w sierpniu tamtego roku zakupiono ręczną sikawkę, która jako jedyna przetrwała II wojnę światową i po modernizacji służyła aż do 1956 roku. W okresie międzywojennym za remizę służyła mała szopa na placu szkolnym, a strażacy do wybuchu wojny interweniowali 24 razy.

W dalszej części druh wspomniał, że po wojennej przerwie straż reaktywowano w lutym 1945 roku pod kierownictwem naczelnika Wilhelma Suchonia. W 1949 roku ruszyła budowa nowej remizy, którą oddano do użytku w 1958 roku i która służy do dziś.

Następnie druh przybliżył sylwetki zasłużonych, wieloletnich liderów: prezesa Konrada Kłosa oraz naczelnika Józefa Rzepki, i wyjawił, że kamieniem milowym w rozwoju jednostki było pozyskanie w 1964 roku pierwszego samochodu, wojskowego Dodge’a, a także otrzymanie pierwszego sztandaru w 1986 roku (który zastąpiono nowym sztandarem w 2019 roku).

Następnie wskazał na rok 1991 i reaktywację gminy Wyry jako na kluczowy moment, który zmienił zasady finansowania i uniezależnił jednostkę od centralnych przydziałów.

Wspomniał o pokoleniowej zmianie w 1996 roku, gdy stery przejęli Fryderyk Fityka i Piotr Rzepka, co przyniosło wyraźny rozwój techniczny. Kolejny impuls przyniósł rok 2021, gdy funkcje objęli Mirosław Skorek oraz Artur Fityka, stawiający na cyfryzację i nowoczesne technologie, a symbolem unowocześnienia stał się też fabrycznie nowy wóz Renault zakupiony w 2020 roku w ramach „Bitwy o wozy”.

Na koniec podkreślił, że przez sto lat przez OSP przewinęły się setki ludzi, którzy brali udział w tysiącach najróżniejszych interwencji, dbając o bezpieczeństwo Gostyni, a następnie poinformował, że obecnie jednostka liczy 37 członków czynnych oraz 12 w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej, ponadto OSP Gostyń rocznie wyjeżdża do kilkudziesięciu akcji i aktywnie uczestniczy w życiu lokalnej społeczności.

Szczególne wyróżnienie
Wyjątkowym momentem uroczystości było ogłoszenie decyzji Prezydium Zarządu Głównego Związku OSP RP, która uchwałą nr 186/45/2026 z dnia 10 marca 2026 roku, odznaczyła gostyńską jednostkę Złotym Znakiem Związku OSP RP.

Odznaczenia dokonał Zdzisław Banaś – wiceprezes Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP.

To najwyższe związkowe odznaczenie zostało nadane jednostce z Gostyni w uznaniu za jej wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej oraz za trud ponoszony dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej.

Skład pocztu sztandarowego w dniu nadania odznaczenia: dowódca Artur Kempa, chorąży Kacper Kwiatkowski, asystujący Cezary Błaszkiewicz.

Awanse, odznaczenia i podziękowania
Kolejnym, również niezwykle podniosłym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń i wyróżnień zasłużonym strażakom.

Na początku poinformowano, że Prezydent RP Karol Nawrocki nadał Krzyż Świętego Floriana – wysokie cywilne odznaczenie państwowe przyznawane w uznaniu za wybitne osiągnięcia oraz szczególne zaangażowanie w działaniach ratowniczych i ochronie przeciwpożarowej – wieloletniemu prezesowi Zarządu OSP Gostyń druhowi Fryderykowi Fityce, a ceremonia wręczenia odznaczenia miała miejsce 22 maja br. podczas obchodów Dnia Strażaka w Częstochowie (więcej o tej uroczystości tutaj).

Następnie ogłoszono, że Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcin Kierwiński nadał Odznakę Świętego Floriana „Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej” czterem druhom: Bartoszowi Bogoczowi, Franciszkowi Fityce, Krzysztofowi GamżyMirosławowi Skorkowi.

Odznaczenia wręczyli: wicewojewoda śląski Michał Kopański oraz bryg. Zbigniew Dyk, zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Bartosz Bogocz – członek OSP od 2014 roku, w latach 2021–2026 pełniący funkcję członka zarządu. Zawodowo związany z ratownictwem górniczym, gdzie wykorzystuje swoje umiejętności i doświadczenie w niesieniu pomocy11.

Franciszek Fityka – w szeregach jednostki od 2010 roku. Od pięciu lat pełni służbę zawodową w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tychach12.

Krzysztof Gamża – do OSP wstąpił w 2019 roku. W latach 2021–2026 pełnił funkcję sekretarza, natomiast w 2026 roku został wybrany na prezesa zarządu13.

Mirosław Skorek – członek OSP od 2015 roku. W kadencji 2021–2026 sprawował funkcję prezesa, a obecnie pełni obowiązki sekretarza zarządu. Od 2021 roku zasiada również w prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Mikołowie. Jest autorem informatycznego systemu wspomagania sztabu, który został praktycznie sprawdzony i wykorzystany m.in. podczas akcji przeciwpowodziowej w 2024 roku na terenie województw śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego14.

Odznaką Świętego Floriana „Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej” został wcześniej odznaczony Arkadiusz Siwek. Dekoracja miała miejsce 4 maja br. podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka w Warszawie. Przebieg uroczystości transmitowano w internecie, co umożliwiło jej śledzenie m.in. w remizie, gdzie w tym samym dniu przeprowadzono akcję krwiodawczą z okazji 100-lecia jednostki (więcej informacji o uroczystości centralnej tutaj).

Wspomniane wyżej prezydenckie odznaczenie – Krzyż Świętego Floriana15, oraz odznaki resortowe – Odznaka Świętego Floriana „Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej”16, to pierwsze w historii tego typu wyróżnienia dla druhów z Gostyni, które rangą przewyższają odznaczenia związkowe. Ich historia jest jednak krótka, ponieważ zostały wprowadzone dopiero w 2021 roku.

– Wszyscy wymienieni druhowie od lat należą do grona najbardziej zaangażowanych strażaków ratowników w naszych szeregach. Każdy z nich brał udział w setkach akcji ratowniczych, nieustannie podnosząc swoje kompetencje, biorąc udział w licznych konkursach o szkoleniach. Chętnie dzielą się swoim bogatym doświadczeniem, stanowią wzór dla młodszych stażem kolegów – przekazał prowadzący wydarzenie Mateusz SzymanowskiOSP Łaziska Górne.

Zarząd Główny Związku OSP RP nadał Złoty Znak Związku Piotrowi Rzepce oraz Medal honorowy im. Bolesława Chomicza Tomaszowi Wróblowi.

Złoty Znak Związku to najwyższe odznaczeń związkowe, które jest przyznawane za długoletnią, aktywną działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej. Druh Piotr Rzepka jest pierwszą osobą w historii gostyńskiej jednostki, która otrzymała to odznaczenie.

Medal honorowy im. Bolesława Chomicza to wysokie odznaczenie związkowe, które do tej pory otrzymało tylko trzech druhów z Gostyni. Poza Tomaszem Wróblem, wcześniej wyróżnieni zostali (w kolejności): Piotr Fityka oraz Piotr Rzepka.

Piotr Rzepka – członek OSP Gostyń od 1982 roku. Przez 25 lat pełnił funkcję naczelnika jednostki, łącząc ją z rolą członka Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Mikołowie. Angażował się również jako opiekun podczas letnich obozów szkoleniowych dla młodzieżowych drużyn pożarniczych powiatu mikołowskiego17.

Tomasz Wróbel – członek OSP Gostyń on 1995 roku. W strukturach jednostki pełnił funkcje przewodniczącego komisji rewizyjnej oraz sekretarza zarządu. Przez wiele lat odpowiadał za utrzymanie sprawności parku maszynowego, stanowiąc filar gotowości operacyjnej. Do dziś wspiera jednostkę pomocą i doradztwem18.

Zarząd Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP nadał brązowe medale za zasługi dla pożarnictwa Wojciechowi LaksieDawidowi Spinczkowi.

Dawid Spinczek – członek OSP Gostyń od 2011 roku, mocno zaangażowany w bieżące życie jednostki, a w 2026 roku wybrany do jej zarządu. Jako wykonawca i współtwórca odpowiadał za realizację szeregu remontów oraz napraw budynku remizy, samochodów, a także pozostałego wyposażenia technicznego19.

Wojciech Laksa – w szeregach jednostki od 2012 roku. Od 2016 roku nieprzerwanie pełni funkcję członka komisji rewizyjnej. Ukończył liczne szkolenia specjalistyczne, w tym kurs kierujących działaniem ratowniczym oraz szkolenie z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP). Aktywnie uczestniczył w wielu działaniach ratowniczo-gaśniczych20.

Odznaczenia wręczyli: Zdzisław Banaś – wiceprezes Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP, oraz Paweł Szłapa – członek Prezydium Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP woj. śląskiego.

Zarząd Powiatowego Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Mikołowie nadał Medal „Za Zasługi dla Powiatu MikołowskiegoŁukaszowi Janoszowi. Odznaki „Strażak Wzorowy” nadano Arturowi KempieKacprowi Siwkowi. Oznaki za wysługę lat nadano Fryderykowi Fityce40 latPiotrowi Wieczorkowi10 lat.

Łukasz Janosz – członek jednostki z ponad 20-letnim stażem, mocno zaangażowany w jej życie. W przeszłości pełnił funkcję przewodniczącego komisji rewizyjnej stowarzyszenia oraz członka komisji rewizyjnej Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Mikołowie (do 2016 roku), a następnie objął stanowisko skarbnika zarządu OSP. Brał udział w niemal 400 akcjach ratowniczo-gaśniczych.

Kacper Siwek – w szeregach OSP od 2007 roku. Od 2021 roku zasiada w zarządzie jednostki, gdzie początkowo pełnił funkcję zastępcy naczelnika, a w 2026 roku objął stanowisko naczelnika. Zawodowo związany z pożarnictwem, pełni służbę w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tychach.

Artur Kempa – do OSP dołączył w 2020 roku, wykazując się od początku dużym zaangażowaniem, co zaowocowało powierzeniem mu w 2026 roku funkcji zastępcy naczelnika. Zawodowo funkcjonariusz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mikołowie. Podczas uroczystości stulecia pełnił rolę dowódcy pocztu sztandarowego.

Odznaczenia wręczyli: Dariusz Gaschi – prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Mikołowie, oraz wójt gminy Wyry Joanna Pasierbek-Konieczny.

Zarząd Powiatowego Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Mikołowie nadał Odznaki MDP ośmiorgu członkom drużyny młodzieżowej.

Srebrną Odznakę MDP otrzymali: Kacper Kaps, Kacper Michalczyk, Jakub RajHanna SzweterBrązową odznakę MDP otrzymali: Sebastian Laksa, Tomasz Laksa, Miłosz MichalczykJakub Płoneczka.

Odznaki wręczyli: Dariusz Gaschi – prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Mikołowie, oraz Iwona Gejdel-Targosz – wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Wyróżnienia przyznane przez gostyńskich strażaków
Zarząd OSP Gostyń nadał Medal „Za Zasługi dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Gostyni” dla Koła Gospodyń Wiejskich w Gostyni, które od początku istnienia bezinteresownie angażuje się w pomoc jednostce. Strażacy zawsze mogą liczyć na ich wsparcie, w szczególności przy organizacji corocznego walnego zebrania członków stowarzyszenia oraz obchodów Dnia Strażaka. Medal z rąk prezesa zarządu Krzysztofa Gamży oraz posła Łukasza Osmalaka w imieniu koła odebrała przewodnicząca Beata Kempa.

Ponadto z okazji jubileuszu Zarząd OSP Gostyń wydał odznakę pamiątkową, którą nagrodzono przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz wszystkich sponsorów i darczyńców, którzy przyczynili się do organizacji wydarzenia, a także obecnych na wydarzeniu strażaków, przedstawicieli innych służb mundurowych i byłych członków OSP Gostyń.

– Odznaka pamiątkowa o wymiarach 35 na 40 mm została odlana z metalu o kolorze antycznego srebra. W centralnym punkcie umieszczono raka, którego powzięliśmy za symbol jednostki, gdyż od wielu lat kojarzony jest z naszą miejscowością. Tło stanowi Krzyż Świętego Floriana, w górnym i dolnym ramieniu krzyża widnieją napisy odpowiednio 1926, 2026 oraz „stulecie”. Na dole odznaki umieszczono wstęgę z napisem OSP Gostyń – w ten sposób odznakę pamiątkową opisał prowadzący.

Ponadto Zarząd OSP Gostyń nadał wyższe stopnie sześciu strażakom. Stopień pomocnika dowódcy plutonu otrzymał Marcin BłaszkiewiczStopień pomocnika dowódcy sekcji otrzymali: Michalina Czaja, Sebastian Piecha, Szymon Wróbel. Stopień dowódcy roty otrzymał Adam SuchońStopień starszego strażaka otrzymał Cezary Błaszkiewicz.

Wyróżnienia wręczył Kacper Siwek, naczelnik OSP Gostyń.

Podziękowania i gratulacje
Po wręczeniu odznaczeń i awansów, jako pierwszy głos zabrał poseł na Sejm RP Łukasz Osmalak, który na początku z całego serca pogratulował gostyńskiej jednostce jubileuszu setnych urodzin. Życzył strażakom, aby dobro, które na co dzień niosą mieszkańcom Gostyni i okolic, oraz swoim bliskim, wracało do nich wielokrotnie pomnożone, a święty Florian zawsze miał ich w swojej opiece.

W kolejnym wystąpieniu wicewojewoda śląski Michał Kopański poinformował, że wojewoda śląski Marek Wójcik skierował do kierownictwa OSP w Gostyni okolicznościowy list, który ze względu na jego obszerność oraz panujące warunki pogodowe (upał) przekazał na ręce prezesa Krzysztofa Gamży.

Następnie pan wojewoda życzył druhnom, aby w codziennej służbie zawsze zachowywali czujność i respekt przed niebezpieczeństwem oraz bezpiecznie wracali z każdej akcji. Na koniec złożył im serdeczne podziękowania za ofiarną służbę na rzecz mieszkańców miejscowości, powiatu oraz całego województwa.

Głos zabrała następnie wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Iwona Gejdel-Targosz. Pani prezes złożyła strażakom najserdeczniejsze życzenia z okazji jubileuszu, dziękując im za stałą gotowość do niesienia pomocy o każdej porze dnia i nocy. Podkreśliła przy tym, że doskonale rozumie specyfikę tej służby, ponieważ prywatnie jest żoną strażaka ochotnika.

W dalszej części wypowiedzi wiceprezes zaznaczyła, że WFOŚiGW na co dzień wspiera ochotników poprzez różne programy finansowe. I zwróciła uwagę, że choć nowoczesny sprzęt jest niezwykle ważny, to najważniejsze pozostaje bezpieczeństwo samych strażaków, które bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców woj. śląskiego.

Pani prezes życzyła jednostce kolejnych pięknych jubileuszy oraz opieki świętego Floriana, a samym druhom, aby niezmiennie tworzyli tak wspaniałą strażacką rodzinę.

Powinnością strażaka jest niesienie pomocy ludziom
W kolejnym przemówieniu bryg. Zbigniew Dyk, zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP zwrócił się do strażaków, nazywając ich bohaterami dnia, i podziwiając wspaniałą tradycję, której są wierni w Gostyni od stu lat.

W imieniu własnym oraz Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego złożył druhom głębokie podziękowania za codzienne zaangażowanie, stałą gotowość oraz każdy wysiłek włożony w akcje ratownicze, chyląc przed nimi czoła.

Następnie komendant przytoczył poruszającą sentencję, która idealnie charakteryzuje strażacką służbę. Przypomniał, że choć dla całego świata strażacy mogą być tylko ludźmi, to dla tych, którym ratują życie i pomagają w nieszczęściu, są oni naprawdę całym światem.

Na koniec życzył druhom oraz ich rodzinom niezawodnego zdrowia, wszelkiej pomyślności, satysfakcji z tej niełatwej służby oraz stałej opieki świętego Floriana.

Starania o realne wsparcie finansowe dla OSP
Następnie głos zabrał członek prezydium Zarządu Głównego Związku OSP RP Zdzisław Banaś, który przemawiał również w imieniu obecnych na apelu przedstawicieli władz powiatowych i wojewódzkich związku strażaków ochotników.

Na wstępie podziękował za zaproszenie i złożył jednostce serdeczne gratulacje z okazji setnej rocznicy. Podkreślił, że gostyńska OSP jest ważnym ogniwem Związku OSP RP – największej organizacji społecznej w kraju, która zrzesza ponad 600 tysięcy członków.

Następnie druh Banaś cofnął się pamięcią do momentu założenia straży przez mieszkańców Gostyni w 1926 roku, dziękując wszystkim pokoleniom druhów za kontynuowanie zapoczątkowanej wówczas tradycji, i wyraził wielką radość, że osobiście mógł udekorować sztandar jednostki Złotym Znakiem Związku OSP RP, a zasłużonym strażakom wręczyć najwyższe medale (w tym, jak podkreślił, również Medal im. Bolesława Chomicza), co stanowi wyraz głębokiego uznania dla ich codziennej, bezinteresownej misji.

Nawiązując do marzeń gostyńskiej straży o nowej remizie, druh zadeklarował pełne wsparcie i zaoferował gotowość do podzielenia się gotową dokumentacją projektową obiektu, którą niedawno wybudowano w jego rodzinnej gminie. Wyraził głęboką nadzieję, że przy wsparciu obecnych na uroczystości parlamentarzystów i władz samorządowych, proces inwestycyjny w Gostyni szybko się rozpocznie.

W dalszej części przemówienia druh Banaś poruszył kluczowe kwestie systemowe i legislacyjne. Omówił nowe wyzwania stojące przed strażakami w związku z ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej, która po raz pierwszy wprost uwzględnia OSP. Zaznaczył przy tym jednak, że związek strażaków ochotników stanowczo domaga się od państwa realnego wsparcia finansowego, w tym:

  • systemowego zabezpieczenia 100 tysięcy złotych rocznie dla każdej jednostki,
  • podniesienia dotacji dla Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (w ramach którego operuje też OSP Gostyń – przyp. red.),
  • wprowadzenia comiesięcznego ryczałtu dla ratowników na wzór Wojsk Obrony Terytorialnej.

Na zakończenie druh Banaś ponowił podziękowania dla władz gminy Wyry, powiatu mikołowskiego oraz wszystkich mieszkańców i sympatyków wspierających OSP w Gostyni, a następnie przekazał okolicznościowe życzenia i listy gratulacyjne, życząc strażakom z Gostyni wszelkiej pomyślności i rychłej realizacji planów budowlanych.

Gmina dysponuje już projektem nowej remizy
Jako ostatnia głos zabrała wójt gminy Wyry Joanna Pasierbek-Konieczny, która na początku ponownie przeniosła zgromadzonych do wydarzeń sprzed stu lat.

Przypomniała, że impulsem do założenia jednostki 29 czerwca 1926 roku były dwa wielkie, tragiczne w skutkach pożary stodół z sianem przy ulicy Kościelnej (dzisiaj to ul. Rybnicka – przyp. red.) oraz na tzw. Odebergu (wzniesienie przy ul. Motyla – przyp. red.), do których doszło jesienią poprzedniego roku. Zanim na miejsce zdołała dotrzeć pomoc z sąsiednich Gardawic i Łazisk, nie było już czego ratować. – To właśnie wtedy w mieszkańcach Gostyni zrodziła się silna potrzeba powołania własnej straży na miejscu – wskazała.

Pani wójt przywołała również kilka ciekawostek historycznych, w tym tę o sprowadzonej do Gostyni sikawce ręcznej, która była w miejscowości tak wielkim wydarzeniem, że dzieci ze szkoły przybiegały, by móc ją osobiście dotknąć.

Następnie pani wójt zauważyła, że choć na przestrzeni wieku losy samej miejscowości i gminy układały się różnie, to niezmienne pozostało jedno – bezinteresowne podejście strażaków do niesienia pomocy. W tym wyraziła ogromną wdzięczność za to, że druhowie są gotowi reagować na każde zawołanie i nigdy nie odmawiają wsparcia samorządowi, nawet w przyziemnych, codziennych sprawach. Wójt dodała również, że choć za kolejne sto lat nikogo z obecnych nie będzie, to jest przekonana o dalszym trwaniu OSP Gostyń.

Na koniec pani wójt odniosła się do wywołanego przez poprzednika tematu nowej siedziby dla strażaków. Poinformowała, że gmina posiada już gotowy projekt techniczny nowej remizy, a sama inwestycja znajduje się na liście priorytetów gminy.

Wójt zapowiedziała też, że w ciągu najbliższych pięciu lat pierwsza łopata pod tę inwestycję na pewno zostanie wkopana, wyrażając głęboką nadzieję, że jubileusz 105-lecia jednostki uda się świętować już w znacznie lepszych warunkach lokalowych.

Na tym oficjalna część uroczystości dobiegła końca. Prowadzący wydarzenie podziękował gościom za okolicznościowe przemówienia, a następnie dowódca uroczystości Daniel Dziubany złożył meldunek Zdzisławowi Banasiowi o zakończeniu uroczystości.

Na koniec sobotniej uroczystości organizatorzy zaprosili zebranych do zrobienia wspólnego pamiątkowego zdjęcia i udziału w tradycyjnym Pikniku Strażackim.

Wielki jubileusz, moc atrakcji
Główny dzień obchodów jubileuszu 100-lecia OSP Gostyń zwieńczył wielki festyn, który przyciągnął całe pokolenia mieszkańców. W programie znalazły się m.in. atrakcje dla najmłodszych, pokazy sprzętu, tradycyjna strażacka grochówka i zabawa taneczna.

Wśród stoisk wystawionych przez zaprzyjaźnione firmy i organizacje. W trakcie wydarzenia można było posilić się tradycyjnymi potrawami: grochówkę przygotowali druhowie z OSP Piasek, Stara Chata – żurek, a Dom Przyjęć Okolicznościowych „Gostyniec” – bigos. Sprawne wydawanie tych specjałów, na których spróbowanie liczyło wielu gości, prowadziły i wspierały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Gostyni.

Zabawę taneczną, która trwała do późnych godzin wieczornych, i animacje (z nagrodami) zapewnili Sławek „Rybka” Rybczyński oraz zespół „Bella Musica”.

Podczas festynu nie zabrakło jubileuszowego tortu (słodki poczęstunek przygotowali darczyńcy, którym złożono podziękowania na scenie). Mieszkańcy związani z gostyńską OSP podzielili się też swoimi wspomnieniami, a obecni prezes i naczelnik podziękowali swoim poprzednikom za lata służby w ramach poprzedniej kadencji.

Współpraca przy korekcie: Artur Fityka

Galeria zdjęć (przemarsz, apel, festyn):

Informacja: Relacje i materiały fotograficzne z wydarzeń mających miejsce w Gostyni są wykonywane i udostępniane na tej stronie nieodpłatnie oraz bez reklam od 2009 roku.

Jeśli podoba Ci się praca naszych autorów, możesz drobną wpłatą wesprzeć utrzymanie rosnącego z każdym rokiem archiwum tekstów i zdjęć. Rozliczenie na stronie /finansowanie.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Rok 2026


Rok 2025:
23.04, godz. 23:00 – 30 zł – Dziękujemy!
11.05, godz. 18:52 – 30 zł – Dziękujemy!
05.07, godz. 21:18 – 20 zł – Dziękujemy!
31.07, godz. 18:56 – 30 zł – Dziękujemy!

Rok 2024:
27.07, godz. 13:12 – 16 zł – Dziękujemy!
31.07, godz. 17:12 – 20 zł – Dziękujemy!
01.08, godz. 11:31 – 16 zł – Dziękujemy!
02.08, godz. 12:58 – 16 zł – Dziękujemy!
03.10, godz. 21:54 – 20 zł – Dziękujemy!
01.12, godz. 17:10 – 20 zł – Dziękujemy!
01.12, godz. 19:35 – 16 zł – Dziękujemy!

Patryk Fila
Patryk Fila

patrykfila[at]gostynslaska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *