Ukryty w leśnych ostępach schron polowy na Starej Pile, który powstał na krótko przed wybuchem II wojny światowej, został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego – przekazał we wtorek 2 marca Urząd Gminy Wyry. Schron polowy jest drugim obiektem z Gostyni, który zyskał ochronę prawną najwyższego poziomu.
W poniedziałek 9 lutego Urząd Gminy Wyry poinformował, że schron bojowy „Sowiniec” znajdujący się przy ul. Tęczowej w Gostyni został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego. Tym samym „Sowiniec” stał się pierwszym gostyńskim obiektem, który zyskał ochronę tak wysokiego poziomu.
W efekcie uruchomionej w kwietniu tego roku zbiórki zdjęć i dokumentów świadczących o przeszłości gminy, jej pomysłodawca i organizator – Dom Kultury w Gostyni, uruchomił w połowie grudnia wirtualną galerię prezentującą zbiory przekazane przez mieszkańców. Do wglądu udostępniono ponad dwieście świadectw historycznych różnego typu.
Czy schron bojowy „Sowiniec” brał udział w walkach w 1939 roku? Przy której ulicy istniała stacja zwrotno-napędowa kolejki linowej? Czy stary kościół zawsze wyglądał tak jak obecnie? Na te i inne pytania dotyczące historii Gostyni można uzyskać odpowiedź w nowym cyklu filmowym pod tytułem „Gmina Wyry. Znane miejsca nieznane historie”.
W ostatnich dniach na terenie cmentarza parafialnego w Gostyni przeprowadzono prace porządkowe w obrębie mogiły żołnierzy niemieckich, z której na początku tego roku wydobyto szczątki w niej spoczywających. Porządki prowadzili mieszkańcy Gostyni posiadający stosowną zgodę Księdza Proboszcza – administratora cmentarza.
Dokładnie dekadę temu, 25 listopada 2008 roku, w centrum Gostyni uruchomiono sygnalizator przy nowo wyznaczonym przejściu dla pieszych na drodze wojewódzkiej nr 928. Innowacja początkowo spotykała się z mieszanymi reakcjami, ale z czasem – w miarę rosnącego ruchu samochodowego – stała się niezbędnym elementem infrastruktury w rejonie skrzyżowania ul. Pszczyńskiej z ul. Tyską…
Jubileusz setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w dniu 11 listopada zainaugurowała w Gostyni uroczysta Msza św. w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła o godz. 9.00. Liturgia z tej okazji miała miejsce także w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego o godz. 11.30. Wyjątkowy dzień zwieńczył koncert artystycznych pieśni polskich w Domu Kultury, który rozpoczął się o godz. 17.00. W dalszej…
Rok 2018 jest oficjalnie obchodzony jako „Rok stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości” i obfituje w rozmaite inicjatywy związane z tą rocznicą. W naszym lokalnym środowisku dyrekcja Gminnego Domu Kultury w Gostyni planuje np. organizację koncertu pieśni patriotycznych, który odbędzie się w dniu Święta Niepodległości 11 listopada, a wystąpi pan Jarosław Wewióra, tenor,…
Niecodzienną podróż śladami gostyńskiej historii, od Kolumny Trójcy Świętej po Pomnik Pamięci Żołnierzy Września 1939 roku, odbyli w sobotę 23 czerwca mieszkańcy powiatu mikołowskiego i miasta Tychy, którzy wzięli udział w spacerze historycznym zorganizowanym przez Mikołowskie Towarzystwo Historyczne. Specjalną trasą, pełną wielu opowieści i ciekawostek, wszystkich zainteresowanych oprowadzili historycy z Gostyni…